390 binlik yeni dev

FORD OTOSAN’I GEÇEREK, TÜRKİYE’NİN 2016 İHRACAT LİDERİ OLACAK

KOÇ Grubu’nun otomotivdeki gücü TOFAŞ, gözünü zirveye dikti.
Yeni Egea projesi, büyüyen iç pazar hedefleri, ilk 4 ayda yüzde 40 artan üretim ve ihracat ile TOFAŞ bir anda kendini sınırlarına çok yakın buldu. Artık onun yeni bir kısa dönem hedefi var: Bu yıl tamamlandığında Türkiye’nin en büyüğü olmak.

Bu yıl yeni Egea üretim ve ihracatı ile Türkiye’nin en büyüğü olmayı hesapları içine dahil eden İstanbul merkezli, Bursa fabrikalı Koç Holding-Fiat Chrysler (FCA) ortaklığı, Ford ve Tüpraş’ı geçerek, 2016’nın ihracat lideri olmayı kafasına koymuş.

Yeni ve büyük hedefi için gaz pedalına yüklenmeye başlayan yönetim, bu yılın ilk 4 ayında ihracatını yüzde 40 artırdı bile.

TOFAŞ CEO’su Cengiz Eroldu, “Sektör çok önemli ihracat rakamlarını bizimle yakalayacak” derken, yıl sonunu görür gibi konuşuyor.

Elindeki verileri masanın üzerine koyuyor Eroldu:

1- TOFAŞ’ın 2015 yılı ihracatı 178 bin adet.

2- 2016 yılı ihracat hedefi 280 bin adet.

3- 2015 yılı iç pazar payı yüzde 11

4- 2016 yılı pazar payı hedefi yüzde 12.

TOFAŞ’ı kanatlandıracak bu rakamlar 1 milyar dolarlık yatırımla bir çok maceradan geçerek ortaya çıkan yeni Egea/Tipo projesiyle kendine dayanak buluyor. Adını geçtiğimiz yıl Frankfurt Otomobil Fuarı’nda rahmetli Mustafa Koç’un açıkladığı yeni Egea piyasaya çıkalı 6 ay olmadan yıllık 50 bin adetlik üretim planıyla 3 vardiyalı üretimle koşusuna giderek daha çok ısınıyor.

TOFAŞ’ın Fiat içinde değerini artıran, “Bu kalite ile bu maliyette bir aracı ancak TOFAŞ’ın üretebileceğini gösteren bir yatırım dedi Marchionne.

Türkiye otomotiv endüstrisinin kilometre taşlarından birinin yolculuğu başladı. Fiat’ı Avrupa’da, Tofaş’ı Türkiye’de kompakt segmente geri döndürme iddiası taşıyan yeni Egea/Tipo hatchback yola çıktı. Geçtimiz günlerde başlayan Egea HB üretimin meyveleri bayilere ve ihraç limanlarına dağılmaya başladı.

TOFAŞ, sınırlarına dayandı. 2016 yılı itibariyle artık önünde sürdürülebilir üretim ve ihracat rakamlarını elde etmek ve bunun ardından da ikinci bir yatırıma başlamak.

Çünkü 400 bin sınırına çok yaklaşacak rakamlar için günlük üretim 1400 adeti buldu. Bu hafta üretim günlük 1440 adete yükseltilecek. Ardından da günlük 1500 adetlik üretimi elde etmenin yoluna bakılacak. Bunun üzeri fiilen olamıyor.

Fiat Marka Direktörü Altan Aytaç da Türkiye otomotiv pazarının bu yıl 900-950 bin adet aralığında gerçekleşmesi öngörülerini koruduklarını söyledi. Yılın ilk dört ayında gerçekleşen 253 bin adetlik iç pazar satışlarının beklentiler çerçevesinde olduğunu söyleyen Aytaç, Fiat olarak yılın ilk 4 ayında satışlarının 27 bin adeti geçtiğini dile getirdi.

Şu anda Egea ile en çok satan otomobil zirvesine çalıştıklarını, Linea modelinin ise ne üretilirse satıldığını söyledi.

Ocak-Nisan 4 aylık dönemde 5 bin Linea satışı yaptıklarını olsa 5 bin adet daha satabileceklerini belirten Aytaç, “Fakat bunun üretimi için yerimiz yok” dedi.

Aynı dönemdeki Egea satışlarının 16 bini bulduğunu hatırlatan Altan Aytaç, “Egea, şimdiden yüzde 5 pazar payına ulaştı. C Sedanda yüzde 20 pazar payını yakalayacağını belirtti.

C Hatchback’de tek yerli olarak rekabete yeni katılan Egea HB ise

FİAT’ı olup, servise gelene hemen yedek araç veriyor. FİAT’ın başlattığı yeni uygulamalardan biri de daha önce premium markalardan karşımıza çıkan servise gelene araç tahsisi. Yılda 1 milyon servis girişi olan Fiat, bu konuda rekor kıracak gibi de görünüyor.

EROLDU: “Serbest Ticaret Anlaşması çok önemli. Özellikle AB ile ABD arasında yapılacak ve Türkiye’nin dahil olmadğıı STA bizim için çok önemli. Bu anlamanın içinde olmamız lazım. Yoksa ABD’ye araç gönderemeyeceğiz. Çok önemli bir pazar. Bizim sedanımız Mısır, Cezayir, Fas pazarları için de ideal. Rusya ve İran pazarları da Egea Sedan için cazip. ama buralarda ciddi sorunlar olduğu için radarımıza alamıyoruz.”

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz