35 Türk yan sanayi şirketi Rusya’da üretime başlıyor

 

35 otomotiv yan sanayici Rusya'da üretime başlamış olacak

 

 

Otomotiv endüstrisi ihracatını artırabilmek için ülke ülke, fuar fuar temaslarda bulunarak çıtasını yükseltiyor. Özellikle Rusya Federasyonu’nu mercek altına alan Uludağ Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliği (OİB), son olarak Moskova’da düzenlenen Mims Automechanika Fuarı’nda milli katılımla boy gösterdi. Rekor denebilecek şekilde 52 firma ile Mims Automechanika Fuarı’na katılan OİB, Türk markasının kalite ve güven algısını bu ülkede yükseltiyor.

Rusya Federasyonu’nun 2018 yılında Avrupa’nın en büyük otomotiv pazarı olması beklenirken, Japonya, Güney Kore ve Çinli otomotiv devleri de bu ülkede yer alabilmek için fırsat kolluyor. Türk otomotiv endüstrisinin de aynı şekilde Rusya Federasyonu’nda mutlaka olması gerektiğine inanan OİB Başkanı Orhan Sabuncu da tüm çabalarının bu yönde olduğunun altını çiziyor.

 

Rusya’ya ilgi yüzde 100 arttı

Sabuncu, Mims fuarına bu yıl ikinci kez katıldıklarını hatırlatarak, “Geçen yıl fuara 27 firma ile katıldık. Bu yıl katılımcı firma sayımız 52’ye yükseldi. Yine geçen yıl 600 metrekarelik alanda yer alırken, bu yıl bunu iki katına çıkardık. Bu yüzde yüzlük hızlı gelişme bize Rusya Federasyonu’nda yer alma adına ümit veriyor. Bu nedenle Rusya Federasyonu’nu hedef ülke seçtik ve OİB’in ofisini açtık. Rus otomotiv sektörü temsilcileri de Türk firmaların kalitesine ve kabiliyetine güvendiği için bizim burada olmamızı istiyor” dedi.

Karşılıklı temas halinde olduklarını ve işbirliğinin sürekli yükseldiğinin altını çizen Sabuncu, halen Rusya Federasyonu’nda 8 Türk firmasının yatırımı bulunduğunu, 25 Türk firmasının da burada yatırım için girişimlerde bulunduğunu kaydetti. 2020 yılına kadar 35 Türk firmasının Rusya Federasyonu’nda yatırım yapmasını beklediklerinin altını çizen Sabuncu,”Şu an itibarıyla Türk firmalarının 150 milyon dolar seviyesinde Rusya Federasyonuna yatırımı var” diye konuştu.

 

Rusya’ya ihracat yüzde 77 arttı

Rusya Federasyonu ile temaslarını geliştirmelerine bağlı olarak ihracatın da her ay kademeli olarak arttığını da kaydeden Sabuncu, ağustos ayında bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 77 artışla 65 milyon dolardan 116 milyon dolara yükseldiğini kaydetti. Bu ülkeye ihracatta 2013’ün 8 aylık döneminde ise yine geçen yılın aynı dönemine göre de yüzde 18 yükselişle 640 milyon dolardan 757 milyon dolara ulaşılması dikkat çekti.

 

Fabrikalar tatilde, ihracat yükselişte

Diğer yandan OİB’in hazırladığı ağustos ayı ihracat rakamlarını da değerlendiren Sabuncu, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 19’luk artış gerçekleşmesini olumlu olarak değerlendirdi. Sabuncu, “Otomotiv endüstrisi her ağustos ayında genel anlamda tatilde olup tesislerinde yenileme işlemlerini yapıyorlar. Tatil dönemine rağmen ihracatta artış trendimiz sürüyor. Son dört aydaki çift haneli büyümemiz ise artık hedeflerimiz doğrultusunda önümüzü daha iyi görmemizi sağlıyor” diye konuştu.

OİB ihracat raporuna göre, 2011 yılı hariç son 4 yılın en iyi ağustos ayı performansı gerçekleşirken, bir milyar 267 milyon dolarlık dış satışa imza atıldı. Ürün gruplarında en büyük payı yan sanayi yüzde 10 büyümeyle 652 651 milyon, binek otomobiller yüzde 56 artışla 379 milyon, eşya taşımaya mahsus motorlu taşıtlar ise yüzde 25 büyüme ve 152 milyon dolarlık yükseliş gerçekleştirdi. Otobüs-minibüs ve midibüs ürün grubunda yüzde 31 gerilemeyle 56 milyon dolarlık ihracat yapılırken, diğer grubu başlığı altında da ihracat geçen yılın ağustos ayına göre aynı seviyede kalarak 29 milyon dolarlık ihracata imza attı.

 

8 aylık dönemde yüzde 10 büyüme

Yılın 8 aylık döneminde de toplamda yüzde 10 büyümeyle 13 milyar 774 milyon dolar dış satış gerçekleşirken, bu dönemde yan sanayi yüzde 9 artışla 5 milyar 956 milyon dolarlık ihracat yaptı.  Binek otomobiller ürün grubu da yüzde 16 büyümeyle 4 milyar 583 milyon, eşya taşımaya mahsus motorlu taşıtlar yüzde 7 gelişmeyle 2 milyar 343 milyon, otobüs-minibüs-midibüs ürün grubu da yüzde 4 gerilemeyle 654 milyon dolarlık dış satış gerçekleştirdi. Diğer grubu başlığı altındaki ürünlerde de yüzde 2 yükselişle 237 milyon dolar ihracat yapıldı.

Ağustos ayı ihracat raporunda ülke bazlı değerlendirmede de Almanya ilk sırayı yüzde 1 gerileme ve 195 milyon dolarlık ihracatla aldı. İkinciliği Fransa yüzde 6 azalışla 122 milyon, Birleşik Krallık da yüzde 51 artış ve 118 milyon dolarla üçüncü sırada yer aldı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz