35 bin hacizli ikinci el otomobil garajda yatıyor

Filo kiralama pazarında 2018’de patlak veren kriz devam ediyor. Şimdi yeddiemin garajlarında, otoparklarda bekleyen, hacizli olduğu için alınıp satılamayan 35 bine yakın ikinci el araç bulunduğu konuşuluyor. Bu rakam azımsanacak bir rakam değil; peki bunlar hangi marka modeller. Ve bir gün tekrar satışa çıkabilirse ikinci el pazarı bundan nasıl etkilenir?

Fleetcorp nasıl iflas etti?

Hatırlanacağı gibi filo pazarında kriz geçen yıl yaz ortalarında FleetCorp isimli şirketin iflas edip yöneticilerinin ortadan kaybolmasıyla patlak vermiş; bazı insanlar yolda bir polis kontrolünde haciz konduğu için kiralık aracını teslim etmek zorunda bile kalmıştı. Ancak bu sadece o şirkete has bir kriz değildi.

35 bin araç yeddiemin otoparklarında iddiası

Sektörde bunun buzdağının görünen yüzü olduğu; uzun yıllardır ortaya çıkan sağlıksız büyümenin yan etkilerinin artacağı dile getirilmişti. Ardından Eylül ayında başlatılan araç kira sözleşmelerinin TL yapılmasını öngören yasa değişimine gidilmesi, TL değer kaybı ile birleşince anormal yüksek görünen kira kontratları ortaya çıktı.

Sonuçta otomotivde bireysel talep de dibe vururken filo şirketleri için süreç hızlandı.

Filo araç alımları 40 bin adete iniyor

Filo şirketlerinin bu yıl sıfır otomobil alım rakamlarının 2017 yılına göre yüzde 80 küçülmesi bekleniyor. Sektörde önde gelen birkaç filo kiralama şirketi aylardır filosuna yeni araç satın almıyor. Sektörün önde gelen şirketleri yıllık 40 bin adetlik filo araç alımı tahminlerini dile getiriyor.

Filo şirketleri için temel yetenek finansal operasyon olduğu için; yüksek kredi oranları özkaynağı sınırlı şirketler açısından daha büyük riskler içeriyor.

İflas eden FleetCorp ya da benzeri filo kiralama şirketlerinin borçları nedeniyle haczedilen ikinci el araçlar için; borçları karşılığı hacizden satışa çıkarılması ya da üzerinde seri rehinler olduğu için garajlarda kalmasından başka seçenek görünmüyor. Hacizle satışa çıkarsa filoda çok satılan bazı modellerin ikinci el performansı negatif etkilenecektir. Garajlarda kalırsa ise büyük bir ekonomik kayıp sözkonusu…

Cevap Gönder

Please enter your comment!
Please enter your name here