300 milyonu geçen yatırım Bursa’da da olsa Siirt’te yapılmış gibi işlem görecek

 

Otomotivde teşviklere yeni ayar verildi

Bursa'daki yatırım Siirt'e yapılmış sayıldı

Hükümetin yatırım teşviklerine yönelik yeni düzenlemesi Resmi Gazete'de yayınlanan karar yürürlüğe girdi. Hükümetin çıkardığı ve 2012 yılı Haziran ayında yürürlüğe giren otomotiv sanayi teşvik paketi ile ilgili yapılan son değişiklikler resmi gazete yayımlandı. Yatırım teşviklerinde yapılan son değişiklikler ile otomotiv sanayinin kalbinin yer aldığı 1. ve 2. bölgedeki yatırımların da belirli koşullarla artık 5. bölge yatırımlarından faydalanabileceği belirtildi.  

 

Yeni düzenlemeye göre otomotiv sektöründe 300 milyon lira ve üzerindeki tüm yatırımlar Türkiye'deki en yüksek teşviklerden yararlanacak. Yatırım Hakkari'ye yapılmış gibi işlem görecek.

Otomotiv sektörü ve bazı elektrik üretimi yatırımlarına yönelik "Yatırımlarda devlet yardımları hakkında kararda değişiklik yapılmasına dair karar" Resmi Gazete'de yayımlandı.

Buna göre, otomotiv sektöründe 300 milyon lira tutarındaki yatırımlar ve asgari 75 milyon lira tutarındaki motor yatırımları ile asgari 20 milyon lira tutarındaki motor aksamları, aktarma organları ve otomotiv elektroniğine yönelik yatırımlar vergi ve diğer teşviklerin en yüksek olduğu 5. bölge desteklerinden yararlanacak.

Kararın, 19 Haziran 2012 tarihinden itibaren geçerli oldu. Bu arada karar kapsamındaki destek unsurlarından yararlanan yatırım harcamaları, diğer kamu kurum ve kuruluşlarının desteklerinden yararlanamayacak.

 

2013 TÜRK OTOMOTİV SANAYİİ İÇİN YENİ YATIRIMLARIN BAŞLADIĞI YIL OLACAK

Otomotiv Sanayii Derneği Başkanı Kudret Önen teşvik paketinde yapılan son değişikliklere ilişkin görüşlerini açıkladı:

“Ülkemiz otomotiv sanayi, taşıt araçları ve aksam-parça üreticileri ile birlikte bir bütün olarak Türkiye ekonomisinin lokomotif sektörünü oluşturmaktadır. Teşvik paketinde yapılan değişiklikler sektörümüzün canlanması ve 2023 hedeflerine ulaşması için önemli bir araçtır.”

 

Konuya ilişkin görüşlerini dile getiren Otomotiv Sanayii Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Kudret Önen “Otomotiv sanayi temel gelişme alanının ağırlıklı olarak Marmara Bölgesi’nde 1. ve 2. Bölge kapsamında olması sebebiyle mevcut teşviklerden sınırlı bir şekilde yararlanabiliyordu. Ancak yapılan düzenleme ile 300 milyon TL’yi aşan otomotiv projeleri ile 75 milyon TL üzerindeki motor ve 20 milyon TL’yi geçen transmisyon ve bu düzeydeki aksam ve parça yatırımları öncelikli yatırımlar kapsamına girecek 5’inci bölgedeki yatırımlarla aynı teşvikleri alacak. Teşviklerdeki bu düzenleme ile sektörümüzde planlanan birçok yatırımın artacağına ve en kısa sürede hayata geçeceğine inanıyoruz. Uzun süredir beklediğiniz bu önemli haber otomotiv sanayicileri olarak bizleri çok heyecanlandırdı” dedi. 

 

Bu gelişmelerin ve düzenlemelerin hem otomotiv sanayi hem de Türkiye için gelecek vaat ettiğini ve umut verdiğini belirten Önen “Sanayimiz, geleceğimizi belirleyen 2023 vizyonunun temel hedeflerinde büyük rol oynayacak en önemli sektördür. Aynı zamanda küresel niteliği nedeniyle de yoğun bir rekabet içindedir. Sektörümüzün küresel rekabetçiliğini arttırarak sürdürebilmesi ve ülkemiz ekonomisine olan yüksek katma değerini devam ettirebilmesi için sürekli yatırımların stratejik bir önemi bulunuyor. Teşvikler de sanayimiz için etkin rekabette üstünlük avantajı sağlayan en önemli bir araçtır” dedi. 

 

YENİ TEŞVİKLER İÇİN HÜKÜMETE TEŞEKKÜR 

Küresel ekonomideki olumsuz koşullara rağmen Türkiye’nin hem ekonomik hem de siyasi istikrarıyla tüm dünyanın dikkatini çektiğinin altını çizen Kudret Önen, “Türkiye devam eden bu istikrar ortamında gerek yurtiçi gerekse yurtdışı yatırımcılara cazip bir yatırım ortamı sunuyor. Buna ek olarak otomotiv sanayine getirilen yeni teşvikler ile Türkiye’nin küresel bir cazibe merkezi olarak ortaya çıkmasında yeni teşviklerinde de büyük faydası olacağını düşünüyoruz. Bu süreçte sektörümüze ilgi ve desteğini esirgemeyen, teşvik sisteminde gerçekleştirilen yeni düzenlemeler için başta Sayın Bakanımız Zafer Çağlayan ve hükümetimiz ile değerli bürokratlarımıza teşekkür ediyoruz. Bundan sonra bu sevinci hep birlikte görecek ve hep beraber yaşayacağız” dedi.

 

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz