30 yıl önce Super cub bandında işe başlamıştı

0
22

Geçtiğimiz hafta İstanbul çok önemli bir motosiklet buluşmasına tanıklık etti. 11. Motobike İstanbul Motosiklet Fuarı açıldı ve pazar akşamı da kapandı. Geriye ne kaldı derseniz, 26 bin metrekarelik alanda sergilenen esas olarak göz ziyafeti. Biraz alışveriş. 100 binin üzerinde ziyaretçiyi ağırlayan fuar, 24 Şubat pazar akşamı katılımcı şirketlerin kokteylleri ile sona erdi.

Fuarda en pahalısından elektriklisine, uzun yol motosikletinden yazlık scooterine kadar pek çok çeşit aracın görücüye çıktı. Bu önemli etkinliğin 250 cc altındaki motosikletlere yönelik ÖTV indiriminin de etkisiyle pazarı olumlu etkilemesi bekleniyor.

Bu arada biz fuarda ilginç bir bilgi edindik ve bir fotoğrafa ulaştık. Fuarın en dikkat çeken standlarından birini hazırlamış olan Honda Motosiklet Türkiye idi. Honda Türkiye Başkanı Tsumura ile görüşmemizde Başkan’ın 30 yıl önce Honda4da işe bu yıl satışa çıkardığı yeni Super Cub modelinin üretim bandında başladığı ortaya çıktı.

Bir ülke başkanlığına uzanan 30 yıllık iş yaşamında üretim bandınan gelen Tsumura, artık satış adetleri 100 milyonu geçmiş olan Super Cup’ın üretiminde görev almış.

Fuarda görüştüğüm Tsumura San, Honda kariyeri ile ilgili olarak

“Yaklaşık 30 yıldan bu yana Honda’da çalışıyorum. İlk başladığımda şimdi yenisini satışına başladığımız Super Cub’ın 100 milyonun üzerinde kullanıcı tarafından tercih edildiğini bilmek, bunu yaşamak inanılmaz hissettiriyor. Evet, şirkette ilk yıllarımda üretim bandında çalışmıştım. Kariyerim Super Cub, motor aksamını yerleştirerek başladı.”

ÖTV desteği iyi geldi, stoklar boşaldı, moral oldu

Tsumura’ya 1 Ocak 2019 itibariyle başlayan 250 cc altı motosikletlerde ÖTV teşviği uygulamasının etkisini de konuştuk.

Sadece biz değil bütün sektör ve tüketiciler fayda sağladı. Yıl sonu eldeki stokların eritilmesi açısından çok önemli bir destek oldu. Diğer taraftan 2018 yılı motosiklet pazarını değerlendirdiğimizde pazar yüzde 14 düştü. Ama yılı ikiye bölmek gerekiyor. Asıl düşüş yılın ikinci yarısında oldu, yüzde 40. Oysa ilk 6 ay iyi gidiyorduk. Geleceği 5-6 ay öncesinden planlamamız gerekiyor. Bu anlamda stoklar yükselmişti.Teşekkür ediyorum bu önlem için, tüm katkısı geçenlere.”

Satışlar da moral de yükseldi

ÖTV teşviğinin Honda Motosiklet’e katkısının ne olduğunu ise Honda Türkiye Satış ve Pazarlama Genel Müdür Yardımcısı Bülent Kılıçer cevapladı:

ÖTV etkisinin showroom girişlerine fiziksel etkisi yüzde 35-50 civarında. Bayiden bayiye, şehirden şehire değişiyor. 2016 ve 2017 yılı aynı aylarıyla karşılaştırıldığında satışla kapama oranı yüzde 50 artmış durumda. Dolayısıyla rakamlara da baksak bayinin moraline de baksak pozitif yansımış durumda.

Super Cup fiyatı dikkat çekti

Honda Super Cub C125

Bu arada Honda Super Cup 125 cc modern haliyle satışa çıktı. Fiyatı ise 27 bin TL olarak açıklandı. Tarz olarak tercih edilecek , anahtarsız çalıştırma ve LED farlardan retro görünüme kadar pek çok özelliği bulunan bu küçük cup, ÖTV indiriminden yararlanıyor.

Super Cub nasıl bir motosiklet?

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here