30 milyon KOBİ aracı kiralık

30 milyon KOBİ aracı kiralık

Avrupa filo kiralama sektörünün röntgenini çeken Frost & Sullivan, “2016 Avrupa Filo Kiralama Pazarı Görünümü” başlıklı araştırmasının sonuçlarını açıkladı. Yapılan araştırmada filo satışlarının bireysel satışlara oranla hızlı bir şekilde büyüdüğü görüldü.

Raporda, 2015 yılında Avrupa’nın birçok ülkesinde tüketici harcamalarında yaşanan artış, enerji fiyatlarında düşüşler, düşük faiz oranları ve kredilere kolay erişim gibi pozitif ekonomik görünüm sergileyen faktörlerin otomotiv sektörüne de olumlu yansıdığı kaydediliyor.

Rapora göre otomotiv satışları 2014 yılına kıyasla yüzde 1.9 oranında büyürken, bu zaman zarfında şirketlerin yaşlanan filo araçlarını yenilemesi, operasyonel kiralama sektörünün firmalara yeni mobilite çözümleri sunması ve KOBİ’lerden gelen yüksek talep nedeniyle, filo satışları bir önceki yıla yüzde 6.9 büyüyerek toplam satışların yüzde 52’sine ulaşmış bulunuyor.

Raporda pozitif görünümün operasyonel kiralama sektörüne de olumlu yansıdığı ve operasyonel kiralama firmalarının 2014-2015 arasında yüzde 5,9’luk büyüme ile 2,3 milyonluk satın alma rakamına ulaştığı belirtiliyor.

Avrupa’da yaklaşık 30 milyon KOBİ’nin araç satın alma yerine kiralama çözümlerine yönelmeleriyle birlikte tüm kiralama firmalarının gözlerini KOBİ’lere çevirdiğini dile getiren Frost & Sullivan Türkiye danışmanlarından Hikmet Çakmak, ancak operasyonel kiralama sektörü için büyüme alanlarının sadece KOBİ’lerle kısıtlı olmadığını belirtiyor.

Başta İngiltere, Norveç, Hollanda, Fransa, İtalya ve İspanya olmak üzere Avrupa genelinde KOBİ’lerde görüldüğü gibi bireysel müşterilerin de araç sahibi olma yerine uzun dönem kiralamayı tercih etmeye başladığını belirten Çakmak, Avrupa’nın birçok ülkesinde bireysel operasyonel kiralamanın, halihazırda toplam operasyonel kiralama araç parkının yüzde 5’ine ulaşmış olduğu bilgisini veriyor.

Çakmak, önümüzdeki 5 yıl içinde ise Avrupa genelinde yıllık yüzde 20’nin üzerinde büyüme potansiyelinin olduğunu vurguluyor.

Türkiye’de durum ne?

Avrupa genelinde olduğu gibi Türkiye’de de operasyonel kiralama firmalarının odağında KOBİ’lerin olduğunu söyleyen Çakmak, Türkiye’de 2,5 milyonu aşkın KOBİ’nin varlığı göz önüne alındığında, geçen yıllarda görülen yüzde 10’luk büyümenin önümüzdeki yıllarda da devam etmesinin beklendiğini kaydediyor.

Diğer yandan, Avrupa’dan farklı olarak Türkiye’de yüksek araç kiralama fiyatları ve operasyonel kiralama avantajlarına olan farkındalığın düşüklüğü sebebiyle bireysel kiralama pazarının kısıtlı kaldığını ifade eden Çakmak, ancak Avrupa’daki trendi takip ederek Türkiye’deki operasyonel kiralama firmalarının da önümüzdeki yıllarda dijital platform ve teknoloji yatırımları sayesinde bireysel müşterilere ulaşmalarını beklediklerini belirtiyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz