30 elektrikli VW geliyor

TESLA’nın ilk teslimatları 2018 yılında başlayacak Model 3 adındaki yeni nesil “ekonomik” 35 bin dolarlık otomobiline 400 bin ön sipariş ortalığı karıştırmışa benziyor. Dünyanın en büyük otomobil şirketi olmak için Toyota ile kıyasıya bir yarışa girmişken, geçtiğimiz eylül ayında “tökezleyen” VW Grubu, 10 yıllık elektrikli araç planını ortaya koymaya başladı bile.

Bu alanda ABD pazarı için elektirikli araç üretim ve satışı yapan şirket, ana pazarı Avrupa’da benzinli ve dizel motorlara sahip araçlarla ilerlemeyi tercih ediyordu.

Şimdi oyun şeniden kuruluyor.

VW’NİN ELEKTRİKLİ OTOMOBİL PLANI

Dünyadaki otomotiv gündemini uzun süre domine eden Volkswagen skandalının etkisinden kurtulmak isteyen Volkswagen Grubu, yeni model stratejisinde yönünü elektrikli araçlara çeviriyor.

YILDA 3 MİLYON ELEKTRİKLİ ARAÇ SATILACAK

Konu ile ilgili açıklama yapan Volkswagen Grup CEO’su Matthias Mueller, şirketin 2025 yılına kadar 30’dan fazla elektrikli tanıtacağını yineledi.

VW’nin yeni nesil elektrikli otomobilleri 500 km menzile sahip olacak ve araçların bataryaları yarım saatte yüzde 80 şarj edilebilecek olmasıyla mevcutlardan farklılaşacakları iddiasını taşıyor.

Mueller’in planlarına göre VW 2025’ten sonra yılda yaklaşık 3 milyon elektrikli araç satışı gerçekleştirecek.

Tarihinin en büyük krizini yaşayan Volkswagen, otomotiv sanayiinin kendi kendine giden (otonom) ve elektrik motorlu araçlara kaymasıyla dönüyüm sürecine girdi diyebiliriz.

Mueller’in açıklamalarına göre, Volkswagen otonom sürüş teknolojilerini de geliştirmeye devam ediyor.

Emisyon skandalı şimdiye kadar Alman devine prestij kaybının yanında maddi olarak 16,2 milyar euroya mal oldu.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz