30 bin taksi yenilenecek

Başbakan Binali Yıldırım’ın açıkladığı ‘Ekonomik Müjdeler Paketi’ iş dünyasına bayram hediyesi oldu. Özellikle ticari aracı yenilemek isteyenlere getirilecek olan Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) muafiyeti, otomotiv sektörünü heyecanlandırdı. 60 bin liralık bir orta sınıf otomobilde taksisini yenilemek isteyenlere yüzde 45’lik ÖTV muafiyetinin getireceği yaklaşık 18 bin liralık indirimin, otomobil satışlarını hareketlendirmesi bekleniyor. Türkiye’de kayıtlı olarak 90 bin taksinin bulunduğunu belirten Renault Mais Genel Müdürü İbrahim Aybar, Ekonomik Müjdeler Paketi’nin sektöre önemli hareket getireceğini bildirdi.


Renault Mais Genel Müdürü
İbrahim Aybar, “Taksi sahipleri uzun süredir araçlarını yenilemek için hükümetten böyle bir teşvik bekliyordu. Henüz detaylar belli değil ancak taksiciler yüzde 45’lik ÖTV avantajını kaçırmayacaktır. 90 bin taksinin minimum yüzde 35’inin yenileneceğini düşünüyorum. Bu da 30 binden fazla taksi demek” diye konuştu.

ÖTV muafiyetinin otobüs, kamyon ve minibüste çok büyük hareket getirmeyeceğini kaydeden Aybar, bu sınıflardaki vergi oranının binek otomobile oranla daha düşük olduğunu kaydetti. Yılın ilk yarısında otomotiv satışlarının iyi gittiğini ifade eden İbrahim Aybar, taksilerin değişmesiyle pazarın daha da ivme kazanacağını kaydetti ve ekledi: “Bu tempo devam ederse 2015’ten sonra bu yıl da yeni bir rekor kırarız. 1 milyon satış hayal değil gibi.”

Kampanyalar yolda

Başbakan Binali Yıldırım’ın duyurduğu yeni uygulamayı çok olumlu bulduklarını belirten Hyundai Assan Genel Müdürü Önder Göker, şunları söyledi:


Önder Göker/ Hyundai Genel Müdürü
”Taksi satışlarını öne çekecek ve yükseltecek uygulama aynı zamanda pazarı da büyütecek. Hyundai olarak bayram sonrasında taksi pazarındaki modellerimiz için yeni stratejilerimizi belirleyeceğiz. Taksi pazarı dışında özellikle geniş ailelerin tercihi olan CDV modelleri için gelen ÖTV indirimi de etkili olacak. Bu sınıfta da büyüme bekliyoruz”

Fiyatlar yüzde 30 düşecek

Sürücü dahil 10 ve üzeri yolcu alabilen otobüste yüzde 1, midibüste yüzde 4, minibüste yüzde 9 oranında ÖTV uygulanıyor. Silindir hacmi 1.600 cc ve altındaki binek otoda Özel Tüketim Vergisi yüzde 45. 1.6011 cc-2.000 cc arası yüzde 90 ve 2001 cc üzeri için yüzde 145 ÖTV alınıyor. 60 bin liralık satış etiketine sahip otoda ÖTV oranı 18 bin liraya denk geliyor. ÖTV muafiyetiyle aracın fiyatı 42 bin liraya iniyor. Bu da yüzde 30’luk fiyat avantajı anlamına geliyor.

Cevap Gönder

Please enter your comment!
Please enter your name here