3 Serisi’nde zirve

 

 

Alman premium markanın 5 Serisi'nden sonra en çok satan modelleri içinde yer alan 3 Serisi'nde Türkiye pazarı esas olarak 320d dizel modele dayanıyor ama vergi avantajı nedeniyle 1.6 litre motorlu 316i de geçen yıl 2400 adete yakın bir satış rakamını yakalamayı başardı.

96 bin TL'den başlayan fiyatlarla satılan 316i ailesinde, Türkiye paketinin üzerine aracı BMW yapan , BMW hissettiren ek donanımlarsa opsiyonel olarak satın alınabiliyor.

3 Serisi'nin konforlu ve en pahalı üyesi olan 328i ise gerçekten etkileyici.

2.0 litrelik benzinli motoruyla karma kullanımda 7.4 litre yakıt tüketen yeni nesil motor 245 beygir gücünde. BMW, 2.0 litre hacimli benzinli motorna iki farklı güç uygulamış. Ailenin 320i modelinde 185 hp güç emrinize sunulurken, 328i ile 245 beygir güç ayağınızın altına seriliyor.

 

Bu yüksek güce karşın, ortalama yakıt tüketieminin bu seviyelerde kalması insanı şaşırtıyor. Neredeyse dizel modellerle rekabet edebilecek kadar hesaplı olan bu yakıt tüketimi, aracın sürüş dinamikleri ve sürüş konforonu da yaşayınca çok daha memnun olacaklardır.

328i standrt model olarak 141 bin TL'den başlayan fuyatla etiketlenmiş. Buna metalik renk, direksiyon ve vites topuzu için seçtiğiniz özellikleri eklediğinizde araç fiyatı artıyor.

Test için Borusan Otomotiv tarafından bize verilen 328i full araçtı. Aracın Türkiye paketine Modern Line uygulaması seçilymişti.

Ayrıca ısıtmalı direksiyon, adaptif M Süspansiyon, Konfor Giriş çıkış sistemi, Geri görüş kamerası, elektrikli cam tavan, elektrikli arka cam perdesi arka kapı perdeleri, elektrokrom iç ve dış aynalar, elektrikli ayarlı hafızalı ısıtmalı ön koltuklar, ön kol dayama, far yıkama sistemi, ön ve arka park mesafe kontrolü, bi-xenon farlar, adattif farlar, fren fonksiyonlu cruise cnotrol, otomatik uzun farlar, şerit değişim uyarısı, çevre görüş, park asistanı, tv fonksiyonu, navigasyon, harman kardon müzik isstemi, bluetooth ve usb bağlantı paketi, gelişmiş gösterge panelinden ibaret ekstra donanımlar aracın üzerinde bulunuyordu.

Bu opsiyonel donanımlar sayesinde aracın fiyatı 241 bin liraya yükseliyordu. Aslında 48 bin 581 euro olan bu aracın fiyatı ÖTV ve KDV eklendiğinde 103 bin euroyu buluyor. Yani aslınrda bu aracı alan birisi 48 bin euroyu BMW'ye, kalan 55 bin eurosu ise Maliye'ye vergi olarak veriyor.

 

Aracın resmi değerlerine bakıldığnıda ortalama yakıt tüketimi 67.3 litre. Bizim kullanımımızda şehir içi kullanımın ağırlıkta olmasının da verdiği bir değre sözkonusu. Aracın ağırlığı 1.530 kg. 6.10 saniyede 0-100 km hızlanmasını tamamlayan araç azami 250 km hıza ulaşıyor.

 

İZLENİM

Geçen yıl 91 adetlik satış gerçekleştiren 328i aslında bu sınıfta kalıp da her türlü BMW lüksünü almak demek. Bunu tercih eden az sayıda Türk tüketicisi bulunuyor. Bu donanımlarla fiyatın 100 bin euronun yani 241 bin liranın üzerine çıkan fiyatı tüketicileri ister istemez önce 5 Siresi'ne yönlendiriyor.

Ses veya imaj sorunu nedeniyle dizel motor almak istemeyenlerin almayı düşüneceği bu 3 Serisi'nin en iyisi, ölçüleri dışında 5 Serisi'nden geri kalmayacağını gösteriyor.

Koltukların sizi tam olarak saran yanal özellikleri, yoldan gözünüzü almadan araç bilgilerini anlık izleyebildiğiniz görüntüleri ön cama yansıtan head up display özelliği, sadece frenden değil, direksiyon hareketini de algılayarak çalışan start and stop özelliği, frene basılsa da geçerliliğini koruyan cruise kontrol sistemi, ön ve yan kameralarla öndeki yüksek çözünülürlüklü ve kullanıcı dostu ekranda alınabilen çevre görüntüsü, ,  gibi etkileyici donanımlar aracı

 

Ama ya fiyatı?

Bu fiyata 3 Serisi'nde kalınır mı?

Ben olsam kalmam… 

 

Benzinli 2 litrelik motorun 7.5 litrelik hesaplı yakıt tüketimi, araç içinde yüksek lüks seviyesi elbette etkileyici ve her otomobil meraklısının isteyeceği özellikler. Fakat 241 bin TL'lik etiketle elde edilebilecek bir 3 Serisi, 245 beygir güce rağmen bana rasyonel gelmiyor.

Bu rakama alınabilecek BMW'den de başka markalardan da etkileyici otomobiller mutlaka var.

Alınmaz ama böyle bir aracı kullanmak insanın aklını çelebilir. Süper bir ferformans beklemiyorsanız, böyle bir araca binmek isteyebilirsiniz. Bir yandan kendi içinde BMW lüksünü en üst seviyede yaşarken, bir yandan da dışarıya fazla "bağırmayan" bir otomobil kullanıyor izlenimi vermek isteyenler için olabilir.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz