250 bin TL ödüllü elektrikli araç yarışması

Otomotivin Geleceği Tasarım Yarışması, Covid-19 salgını nedeniyle 12-13 Kasım tarihlerinde gerçekleştirilecek. Bu yılın teması elektrikli araçlar olacak. Sektör profesyonelleri, akademisyenler, Ar-Ge-Teknopark çalışanları, tasarımcılar, girişimciler; serbest çalışanlar ve öğrencilerin katılımına açık olan yarışmaya; 18 yaşını tamamlayanlar başvurabilecek.

Bireysel ve ekip olarak katılımın mümkün olduğu yarışmada, başarılı 5 projeye toplam 250 bin TL ödül verilecek. Ayrıca yurtdışı eğitim desteği de sağlanacak.

Yarışma takvimine göre, başvurular online olarak 18 Eylül tarihine kadar yapılabilecek. Online jüri değerlendirmeleri 18-23 Eylül tarihleri arasında yapılacak.

Ödül jürisinin 14 Ekim’de toplanacağı yarışmada, ödül töreni ise 12-13 Kasım tarihlerinde Bursa Uludağ Üniversitesi’nde gerçekleştirilecek.

Türk otomotiv endüstrisinin ihracattaki koordinatör birliği Uludağ Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliği (OİB) tarafından; Ticaret Bakanlığı desteği ve Türkiye İhracatçılar Meclisi koordinatörlüğünde düzenlenecek yarışma; Bursa Uludağ Üniversitesi’nde Elektrikli Araçlar temasıyla gerçekleşecek.

Otomotivin Geleceği Tasarım Yarışması 2019 Ödül Töreni

Birinciye 70 bin, beşinciye 30 bin TL

Yarışmada kazananlara toplam 250 bin TL ödül dağıtılacak. Yarışmanın birincisi 70 bin TL, ikincisi 60 bin TL, üçüncüsü 50 bin, dördüncüsü 40 bin TL ve beşincisi de 30 bin TL ödül alacak. Dereceye girenler Ticaret Bakanlığı desteğiyle iki yıl süresince yurtdışında eğitim görmeye hak kazanacak. OİB, ayrıca nakdi ödüllere ek olarak dereceye giren projelerin İTÜ ARI Teknokent iş birliğinde kuluçka merkezinde geliştirilmesine de destek olacak.

Girişim projeleri 47 milyon dolara ulaştı

OİB, Otomotivin Geleceği Tasarım Yarışması’nı, dünyada sürücüsüz, yapay zekaya sahip; birbiriyle bağlantılı ve elektrikli araçların kullanımının giderek yaygınlaştığı bir dönemde; Türkiye’nin sadece üretimin yanısıra Ar-Ge, Yenilik ve Tasarım Merkezi olma vizyonuyla hayata geçiriyor.

Yarışmada şimdiye dek 4 bin 25 proje değerlendirildi ve 102 proje derece aldı. Kazanan girişim projelerinin şirket değerlemesi 47 milyon dolara ulaştı, 258 kişiye ise istihdam sağlandı.

Bu yıl da en yenilikçi tasarımların ödüllendirileceği yarışmada; otomotivdeki genel tasarım, yazılım tasarımları ve ülke ve bölgeler için farklılık yaratacak projelere odaklanılacak.

Yarışma kapsamında otonom araçlar, sürücü ve yayaların güvenliği için tasarlanacak parçalar; batarya ve piller, tüm mekanik ve elektronik aksamlar, yenilenebilir enerji ve çevreci yaklaşımlar ile ergonomi; emniyet, enerji gibi temaları içeren özgün ve yenilikçi projeler değerlendirilecek.

İki gün sürecek etkinlikte, ayrıca otomotivin ulusal ve uluslararası lider isimleri konferans ve panellerde sektördeki gelişmelerle yenilikleri aktaracak.

Etkinlikte otomotiv ve teknoloji şirketlerinden startup’lara, melek yatırımcılardan teknokentlere, üniversitelerden nihai tüketicilere kadar pek çok alandan temsilciler de bir araya gelerek; iş birliği ekosistemine yönelik görüşme fırsatı yakalayacak.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz