23 modelle 5 milyonu geçti

Otomobil üretimine 1960’ların sonlarında başlayan TOFAŞ, yeni Egea’nın da katkısıyla 5. milyonuncu aracını banttan indirdiğini duyurdu.

Dolaylı olarak 40 bin kişinin iş sahibi olmasında payı bulunan bir üs haline geldiklerini ifade eden Tofaş CEO’su Cengiz Eroldu “Murat 124 ile başlayan ve 5 milyonuncu araca uzanan yolculuğumuzda Bursa Fabrikamızdan 23 farklı modeli yollara çıkarmanın gururunu yaşadık. 5 milyon araca giden yolculuğumuzda emeği geçen tüm çalışanlarımıza, bayilerimize, tüm tedarikçi ve yan sanayimize teşekkür ediyorum” dedi.

Banttan inen 5 milyonuncu otomobil Fiat Egea Hatchback oldu.
Kurulduğu yıl 20 bin adetlik üretim kapasitesi ve 600’e yakın çalışanıyla mütevazı bir fabrika olan Tofaş, bugün 400 bin adetlik üretim kapasitesi, 10 bini aşan çalışanı ile 7 markaya aynı anda ürün geliştiren ve üretim yapan dev bir fabrikaya dönüştü.


1995’DE TEMPRA İLE BAŞLADI

Koç Holding ve Fiat Chrysler Automobiles (FCA) ortaklığı olarak yoluna devam eden Tofaş’ın 1990’ların ortasına kadar ağırlıklı montaj üretimi yaptığını ifade eden Eroldu, o yıllarda yan sanayinin oluşmasında önemli adımların atıldığını belirtti.

1994 yılında ilk AR-GE çalışmalarını başlatan TOFAŞ, 1995 yılında Tempra üretimiyle ihracata yöneldi.

1996’da Gümrük Birliği ile Avrupalı araçların Türkiye’de serbestçe satılmaya başlaması, şirketin rekabetçi yanını ortaya çıkarmaya başladı.

2001 KRİZİNİ DOBLO İLE AŞTI

2000’li yılların başında DOBLO ile tarihi atağa kalktı ve modelin Avrupa’daki tek üretici merkezi oldu. Türkiye otomotiv sanayisinin Avrupa’nın ticari araç üssü olma yolunda önemli bir adım böylelikle atıldı.

Daha sonra üç marka için MSini Carfo küçük hafif ticar araç geliştirmesi yapan TOFAŞ’ın son atağı ise 1 milyar dolarlık yatırımla başlayan Egea/TİPO projesi oldu.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz