20’den fazla marka katılmadı ama eksik kadroyla rekoru zorladı

Eksik fuar dönemleri başladı.

 

11 gün süren Türkiye’nin en önemli otomotiv organizasyonu İstanbul Autoshow 2017, 20 markanın katılmamasına karşın otomobil tutkunlarını yine çekmeyi başardı.

‘Geleceğe Yakından Bakın’ teması ile kapılarını TÜYAP Fuar ve Kongre Merkezi’nde 20 Nisan tarihinde ‘Basın ve VIP günü’ ile açan fuarı yarım milyonu aşkın kişi ziyaret etti. Autoshow ziyaretci sayısında rekor kıramadı ama yine de ‘Yetmez ama evet’ dedirtti.

İstanbul Autoshow 2015’te 597 bin 75 kişiyle tüm zamlanların en yüksek ziyaretçi sayısına ulaşılmıştı.

Pazardaki daralmaya, döviz kurlarındaki yükselişle gelen maliyet artışlarına ve 16 Nisan referandum belirsizliğine rağmen taşın altına eline koyan markalar, yeni modelleri, rüya otomobiller, geleceğin teknolojileri ve sürpriz şovlarıyla otomobil tutkunlarını sevindirmeyi başardı.

İstanbul Autoshow 2017 katılan markalar

TÜYAP Fuarcılık ve Otomotiv Distribütörleri Derneği (ODD) işbirliğiyle düzenlenen İstanbul Autoshow 2017‘ye Fiat, Ford, Renault, Toyota, Hyundai, Honda, Opel, Peugeot, Mercedes, Nissan, Dacia, Jeep, Alfa Romeo, Smart, Mitsubishi, Lexus, DFSK, Aston Martin ile SssangYong katılarak tükecilerle buluştu.

İstanbul Autoshow 2017 katılmayan markalar

Volkswagen, Audi, Skoda, Lamborghini, Bentley, Seat, Porsche, Bugatti, Kia, BMW, MINI, Land Rover, Jaguar, Suzuki, global stratejileri doğrultusunda Volvo, Mazda, Citroen, DS, Subaru ve Infiniti markaları tasarruf önlemleri ve fuarların geleceğine inanmadıkları gerekçesiyle fuara iştirak etmediler.

2 yılda bir düzenlenen İstanbul Autoshow’da bir sonraki tarih 2019 yılı. Ancak görünen o ki 50’yi aşkın markayı temsil eden ODD içinde ‘Fuarlar devam etmeli mi etmemeli mi’ tartışmaları önümüzdeki 2 yıl içinde daha da alevlenecek gibi görünüyor. 1 milyon adetlik satış temposu yakalayan Türk otomotiv sektörünün en büyük organizasyonu İstanbul Autoshow 2019‘un geleceğini bekleyip göreceğiz…

‘Satışlara pozitif katkı sağladı’

Bir önceki yıla göre daralma gözlemlenen otomotiv pazarında İstanbul Autoshow 2017’nin pozitif etkisine dikkat çeken Otomotiv Distribütörleri Derneği (ODD) Genel Koordinatörü Dr. Hayri Erce, “Ülkemizin yoğun gündemi içerisinde İstanbul Autoshow 2017’ye otomobilseverlerin göstermiş olduğu yoğun ilgi bizleri son derece memnun etti. Temennimiz, İstanbul Autoshow’un olumlu etkisi ile de hareketlenen otomotiv pazarının 2017 yılı içerisinde büyümesine devam etmesi ve ülkemizin potansiyel büyümesine ulaşması noktasında katkıda bulunması. Büyüyen iç pazardan alacağı güçle küresel arenada Türkiye otomotiv sektörünün rekabetçiliğinin artması ekonomimiz açısından büyük önem taşıyor” değerlendirmesinde bulundu.

01TÜYAP Fuar ve Fuarcılık Hizmetleri Genel Müdürü İlhan Ersözlü de fuarın sektöre etkisi pozitif olduğunu belirterek, “Fuarda ilk defa lansmanı yapılan modeller büyük ilgi görürken, pek çok sıcak satışın da gerçekleşmesi sektörde pozitif etki yarattı” dedi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz