2020’de şoföre gerek yok

Kurgu bilim filmlerinde seyrettiğimiz kendi kendine gidebilen otomobilin gerçek olmasına az kaldı. Önceleri kaputunun önündeki marş kolunu elle çevirmeden çalışmayan otomobiller birkaç yıl içinde direksiyonu  yönlendirmeden , gaza bile basmadan sizi istediğiniz yere götürebilecek.  Kendi kendine gidebilen "otonom" araçları geliştirmek için çaba harcayan otomotivciler otomatik hız ayarlayıcı, şerit izleme sistemi, otomatik frenleyici gibi birçok sistemi bugünün seri üretim araçlarına yerleştirmeye başladılar bile.

Ancak tüm bunların toplanacağı otomobilin birkaç yıla kadar  piyasaya çıkması bekleniyor.  Nissan Motor CEO'su Carlos Ghosn bir süre önce 2020'ye a kadar çeşitli otonom sürüş araçlarını, tüketicilerin ödeyebileceği fiyatlarla pazara çıkaracağını açıkladı. Nissan mühendisleri, yıllardır MIT, Stanford, Oxford, Carnegie Mellon ve University of Tokyo gibi dünyanın önde gelen üniversiteleriyle birlikte yoğun araştırma çalışmaları yürütüyordu. 

Japonya’da bir otonom araç deneme sahasının yapımı 2014 mali yılı sonuna kadar tamamlanacak. Model yerine gerçek malzeme ile kurulan şehir yolları simülasyonu, teknolojinin yol güvenliği açısından bilinen sınırların ötesinde bir gerçeklikle denenmesini sağlayacak.

Kendi kendine giden araç fiyatı makul olacak 

Elektrikli araçlarda da iddialı olan Ghosn 2010’a kadar sıfır emisyon araçları yayacaklarının işaretini vermiş ve Nissan Leaf tarihin en iyi satan elektrikli araçlarından olmuştu. Ghosn bu sefer de, “Otonom Sürüş’ü  2020’ye kadar piyasaya sürmeye hazır olacağımızı söylüyorum ve bunu gerçekleştirmek için yol alıyoruz. Fiyatlarımız da gerçekçi seviyede olacak” açıklamasın yaptı. Marka geçtiğimiz günlerde otonom sürüş teknolojisi kapasitesini G.Kaliforniya’da sergiledi. Leaf’lere lazer tarayıcılar, çevre görüş kameraları, gelişmiş yapay zeka ve göstergeler entegre edilerek, karmaşık gerçek sürüş senaryolarına hazırlandı. Araç, bir otoyolda haritasız olarak kendi başına şerit değiştirmeden ya da değiştirerek, çukurları görerek, otonom sürüş yapabiliyor. Aynı zamanda standart bir araç-içi navigasyon sistemine entegre edilerek, aracın, varılacak hedefe göre hangi dönüşleri yapacağı da belirlenebiliyor. 

Devrim niteliğinde bir konsept olan otonom sürüş, diğer otomobillerin tasarım ve üretimini de etkileyecek. 

Mercedes 100 km gitti

Mercedes'in son çalışmaları ise geçtiğimiz günlerde Mercedes S serisi Akıllı Sürüş(S 500 Intelligent Drive)etkinliği ile duyuruldu.  Carl Benz'in eşi Bertha Benz 1888 ağustosta Mannheim’den Pforzheim'a o zaman için “uzun yol “sayılabilecek bir yolculuğu otomobille yapmıştı. Lüks marka tam 125 yıl sonra 

bunu anısına geçtiğimiz ağustosta şehiriçi ve dışından oluşan 100 km'lik parkurda S Serisi Araştırma otomobilini başarılı bir şekilde “ sürücüsüz “ yol aldırdı. Bu araştıma otomobili markanın en son teknolojisiyle donatıldı.  Mercedes Benz Başkanı Dr.Dieter Zetsche marka için otonom araçların  önemli bir yeri olduğunu belirterek bu araçların kazaları azaltacağını kullanıcılara konfor ve güvenlik sağlayacağını vurguladı.  Araç, trafik ışıklarına, akan trafiğe, diğer araç ve yayalara sensörler sayesinde uyum gösteriyor. İçerideki  radar ve kamera sistemleri aracın yakınındaki ses ve görüntüleri  işleyerek doğru yönü gös teriyor. Renkli kamera trafik ışılarındaki rengi algılayıp iletiyor. Marka, aracın seri üretim tarihini açıklamıyor ama bunun gerçekleşmesi  2020’den önce mümkün gözüküyor. 

Volvo da çalışıyor

Güvenliğiyle ön planda olan Volvo da otonom sürüşler için hazırlıklar yapıyor. Marka geçtiğimiz günlerde  otonom park için akıllı bir konsept geliştirdi. Konsept otomobil, sürücü içinde olmadan kendi başına boş bir park alanı bulup park ediyor. Sürücüsüz akıllı otomobil, aynı zamanda otoparktaki diğer otomobiller ve yayalarla ile güvenli ve sorunsuz etkileşim kuruyor. Bu özellik , sürücüyü zaman alan boş park alanı bulma ve park etme derdinden kurtaran bir teknoloji konsepti.  Sürücü aracını otopark girişinde bırakıyor, otomobil park edilecek bölgeyi buluyor ve kendi kendine park ediyor.  2014  sonunda çıkacak yeni Volvo XC90’da yeni bir otonom direksiyon sistemi de geliyor.

 

VW kazaları azaltacak

Volkswagen, özellikle uzun yolda sürücü üzerindeki yükü hafifletecek ve bu sayede sürücünün tüm konsantrasyonunu sürüşe vermesini ve bu konsantrasyonu uzun süre yorulmadan korumasını sağlayacak sürüş destek sistemleri üzerinde uzun yıllardır çalışıyor. VW’nin ilk sürücüsüz aracı 2005’te VW Electronics Research Laboratory (ERL) ve bir üniversite ile ortaklaşa gelşitirilen deneysel araç Touareg Stanley oldu.”Drive-by-wire” kontrol sistemli araç direkt olarak bir bilgisayar adaptasyonuyla aracın direksiyon ve vites kolu hariç tüm sistemlerinin kontrol edilebilmesine olanak tanıyordu. 2011’de ise kısmi otonom sürüşe sahip bir Passat’ı ortaya çıkardı. VW’nin  “TAP” (Temporary Auto Pilot) adını verdiği bu sistem, Passat modelinde hazır bulunan radar, kamera ve ultrasonik sensörleri kullanıyor. TAP sistemiyle donatılmış bu otomobil, 130 km/s’e kadarki süratlerde kendi kendine seyredebiliyor, önceden sürücü tarafından girilen güvenli hızlarda virajları dönebiliyor ve hatta önde seyreden araçları, trafik kurallarına uygun bir şekilde geçebiliyor.Araç , kazasız sürüş yolunda atılmış en önemli adımlardan biri olarak görülüyor.

Zarar ve kayıp büyük

Türkiye ve birçok ülkede trafik kazaları en önemli sorunlardan. ABD’de her yıl meydana gelen 6 milyon kazanın maliyeti 160 milyar dolar civarında ve 4-34 yaş aralığında birincil ölüm nedeni. Üstelik, bu kazaların % 93’ü başta dikkatsizlik olmak üzere insan hatalarından kaynaklanıyor. Otonom Sürüş teknolojileri ile  bu tür kazaların  araç tarafından önceden fark edilip tepki vermesi hedefleniyor.  Otonom Sürüş ile sürücünün rolü azalırken (Amerikan sürücüsü dünde  ortalama 48 dakikayı  yolda geçiriyor)  yılda yüzlerce saate varan bu süre çok daha verimli kullanılabilecek. Yaşlı ve engelliler içinse Otonom Sürüş gerçek bağımsızlık ve hareket kabiliyeti anlamına geliyor. 

 

 

Nissan “Leaf”modelinde otonom sürüş çalışmalarını sürdürüyor.

 

Mercedes’in S 500 Intelligent Drive aracı şehirçi ve dışından oluşan  akan trafikte 100 km’lik parkuru sürücüsüz kat etti.

 

Otonom sürüşlü araçlarda sensör, kamera, radar gibi sistemler entegre olarak çalışıyor.  

 

 

Volvo’nun yeni sistemiyle araç garajda otomatik park ediyor. 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz