2020 Türkiye’de Yılın Otomobili Renault Clio

Türkiye’de Yılın Otomobili 2020 yarışmasında final 2 Fransız otomobilinin yakın rekabetiyle sonuca ulaştı. Bu yıl 5’inci kez düzenlenen yarışma sonucunda birinciliği elde eden Renault Clio, finale kalan 7 otomobil arasından 5.000 puanla liderliğe yerleşti. Peşinden gelen Peugeot 2008 modeli 3.590 puanda kaldı. 2020 Türkiye Yılın Otomobili hangi modeller arasından seçildi?

Otomotiv Gazetecileri Derneği üyesi 75 otomotiv gazetecisi Türkiye’de Yılın Otomobili yarışmasında ilk etapta; 17 aday otomobil arasından jüri üyelerinin oylarıyla en fazla puan alan 7 otomobil finalde yer almaya hak kazandı. Finale kalan modeller “Tasarım, yol tutuş, ergonomi, yakıt tüketimi, emisyon oranları, güvenlik, donanım seviyesi, fiyat-değer oranı” kriterler açısından önemli bir sınavdan geçirildi. Yılın Otomobili yarışması ikinci etabında; BMW 3 Serisi, Citroen C5 Aircross, Mercedes-Benz A Serisi Sedan, Nissan Micra, Opel Corsa, Peugeot 2008 ve Renault Clio finale kalmaya hak kazandı. Birinci seçilen Renault Clio Yılın Otomobili logosunu bir yıl boyunca basın bülteni ve reklamlarında kullanabilecek.

Hangi otomobil kaç puan aldı?

1. Renault Clio 5.000 puan
2. Peugeot 2008 3.590 puan
3. Opel Corsa 2.540 puan
4. Citroen C5 Aircross 2.120 puan
5. BMW 3 Serisi 1.890 puan
6. Mercedes-Benz A Serisi Sedan 1.850 puan
7. Nissan Micra 1.510 puan

İstanbul Park’tan online olarak düzenlenen törende OGD Yönetim Kurulu Başkanı Ufuk Sandık; Türkiye’de Yılın Otomobili yarışmasının tüketiciler için yol gösterici özelliğinin bulunduğuna bir kez daha dikkat çekerek; “COVID-19’un oluşturduğu ortamdan dolayı bu yıl araç tanıtımları ağırlıklı olarak online toplantılar ile gerçekleşti. Bizler de objektif bir seçim gerçekleştirdik. Aday otomobilleri değerlendirirken fiyat-donanım, tasarım, inovasyon, motor, yol tutuş gibi konuları göz önünde bulundurduk.” dedi.

Berk Çagdaş, Ufuk Sandık

Renault Mais Genel Müdürü Berk Çağdaş otomotiv gazetecilerinin verdiği bu karardan büyük mutluluk yaşadıklarını söyledi. Renault Clio ile gelen birincilikten sonra sözlerine şöyle devam etti; “Öncelikle Otomotiv Gazetecileri Derneği’ne çok teşekkür ediyorum. bizim için büyük önem arz eden otomotiv gazetecilerinden ilk ödülümüzü Megane Sedan ile almıştık. Şimdi de ikinci kez bu ödülü alıyoruz. Bu ödülün arkasında Türkiye’de yapılmış milyonlarca dolarlık yatırım, Türk mühendislerinin ve işçisinin emeği, bilgi birikimi ve özverisi var. Bu ödülü Oyak-Renault Fabrikaları’nda bu aracı üreten çok değerli mühendis ve işçileri adına alıyorum.”

Türkiye’nin Otomobili Girişim Grubu – TOGG OGD Özel Ödülü’nün sahibi oldu.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz