2019’da Türkiye’de otomobilin en’leri belli oldu

Türkiye otomotivinin 2019 fotoğrafı çekildi. Toplamda 479 bin çıtasını son iki aydaki atakla ayan satışlarda neler dikkat çekti. Otomotivde Türkiye’nin en’leri listesi ODD tarafından açıklandı. Listeye Ssangyong ve Lamborghini gibi beklenmedik markaların da girdiği görüldü. Yine 2019 en sıralamasında en çok satan otomobil, en çok satan ticari araç modelleri de yer aldı.

İşte 2019 yılında otomobilin “en” listesi:

En Hızlı Büyüyen Hafif Ticari Araç Markası: SSangyong. Koreli marka pick modeli Musso’yu nisan ayında Türkiye’ye getirmişti. Kısa sürede uygun fiyatla çıkış yakalayan model, 2019 en listesine girdi.

En Hızlı Büyüyen Otomobil Markası: Lamborghini. Sayılı adetlerde gerçekleşen satışlarını geçen yıla göre en yüksek oranda artıran marka oldu. En yakın rakibi Lexus idi. 50 adetlerdeki satışlarını 90’lara yaklaştırdı ama Lamborghini’nin yükseliş oranını geçemediği anlaşıldı.

En Çok Satılan Hafif Ticari Araç Modeli: FORD Transit. Tartışılmıyor artık. Türkiye’de üretiliyor Avrupa’ya satılıyor. Türkiye’de de yılın en çok satın alınan ticari aracı.

En Çok Satılan Otomobil Modeli: FIAT Egea. İşte bir untouchable (dokunulmaz) daha. Açık ara en çok satın alınan otomobil.

En Çok Satılan Hafif Ticari Araç Markası: FORD. Transit ve Courier ile gelen başarı.

En Çok Satılan Otomobil Markası: RENAULT. Uzun yıllardır bu birincilik değişmiyor. Arada Hyundai ve Volkswagen’e geçti ama makamın sahibi yerinde duruyor.

En Çok Satılan Otomobil ve Hafif Ticari Araç Markası: FIAT. Yılın süprizi. Aralık ayında 18 bin adetin üzerinde üretim ve satışa imza atan Fiat, yılın en çok tercih edilen markası oldu. Baarıya Egea taşıdı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz