2017 ÖTV, yüzde 74’e çıkabilir

Otomobilde ÖTV oranları değişiyor. Yeni oran için yüzde 74 oranı kulislere düştü. Yeni oranlarla 85,550 TL'lik bir otomobil, 102 bin TL'ye satılacak.

 

Türkiye hafta sonundan itibaren Hükümet’in aldığı ÖTV yetki tasarısı üzerine yoğunlaştı. Otomobil alacak olanlar yeni ÖTV oranlarının ne olacağı üzerine kafa yorarlarken, otomotiv firmaları ve bayiler de ne olacağını bekliyorlar. 2017 ÖTV artışı ile 2017’de ÖTV, yüzde 45’ten 74’e çıkabilir.

Son duyumlara göre Bakanlar Kurulu tarafından da kabul edilen yeni düzenlemede yeni bir Özel Tüketim Vergisi oranı konuşulmaya başlanmış. Her ne kadar tamamen kulis olarak ele alınsa da buna göre Vergisiz fiyatı 50 bin TL’ye kadar olan 1.6 litre motor hacminden küçük otomobillerin üzerindeki ÖTV oranı yüzde 45’de kalırken, aynı motor hacmine sahip olup da vergisiz fiyatı 50 bin liranın üzerine çıkan otomobillerden alınacak ÖTV oranı yüzde 74’e yükseltilecekmiş.

Kulislerde konuşulan oran yüzde 74 ÖTV.
Kulislerde konuşulan oran yüzde 74 ÖTV.

YENİ DÜZENLEME NE DİYOR?

Hükümet tarafından TBMM ‘ne sunulan ekli  ile Özel Tüketim Vergisi Kanunu’nun 12. maddesinin ikinci fıkrasının (c) bendi değiştirilerek; (II) sayılı listede yer alan mallar için mevcut oran değişikliklerine ilişkin yetki sınırları içinde kalmak şartıyla, 87.03 G.T.İ.P numarasında yer alan malların (binek otomobilleri ile esas itibariyle insan taşımak üzere imal edilmiş diğer motorlu taşıtlar) özel tüketim vergisi matrahını esas alarak fiyat grupları oluşturma, bu fiyat grupları ve malların cinsi, sınıfı, üst yapı gövde tanımı, istiap haddi ile yolcu ve yük taşıma kapasitesi itibariyle farklı oranlar belirleyebilme hususunda Bakanlar Kurulu’na yetki verilmektedir:

yeni-tasari

 

Otomobil fiyatlandırması
Otomobil fiyatlandırması

50 bin TL’lik otomobil 85.550 TL oluyordu, şimdi ne olacak?

Mevcut vergi sistemi ile 1.6 litrenin altındaki motora sahip bir otomobilin fiyatı üzerine yüzde 71 vergi biniyor. Buna göre de 50 bin lira vergisiz fiyatlı bir otomobil bayiden 85 bin 500 TL’ye alınabiliyor.

Eğer ÖTV oranı yüzde 74’e çıkarsa 50 bin TL tutarındaki bir otomobilin fiyatı da 102.660 TL’ye çıkacak. Yani yeni vergi sistemiyle 85.550 TL değerindeki anahtar teslim satış fiyatına sahip bir otomobil 17.100 TL daha “vergilenerek”, 102 bin TL’nin üzerine çıkacak.

Örneğin vergisiz fiyatı 75 bin TL olan bir Audi A3 1.4 lt TSI 150 hp otomobil, halen 130 bin TL’den satılıyor. Bi fiyata sigorta, kasko, trafik vergisi dahil değil.

Yeni düzenleme ile yüzde 74’e çıkacak bir ÖTV oranı bu aracın anahtar teslim fiyatını 155. 990 TL’ye yükseltecek.

Audi A3 1.4TSI'ın fiyatı 25 bin TL aratabilir.
Audi A3 1.4 TSI’ın fiyatı 25 bin TL artarak, 130 bin TL’den 156 bin TL’ye yükselebilir

.Şu anda Ankara’da hesaplar yapıldığı da gelen bilgiler arasında.

50 bin liralık vergisiz fiyatın baz alındığına dair net bir şey olmadığı bunun farklı rakamlar da olabileceği de dile getiriliyor.

Bu rakamın belli olması sonrasında Hazine’ye etkisinin ne olacağı da ortaya çıkacak.

Yeni kanun tasarısı Türkiye’de üretilen Fiat, Hyundai, Renault ve Toyota gibi markaların bazı modellerini yüzde 45 ÖTV kapsamında tutarken, bu markaların yeni nesil araçlarının bir kısmı yeni ÖTV ağına takılabilecek.

Renault Megane, Toyota Corolla ve Verso, Honda Civic Sedan gibi modellerin üst versiyonları 50 bin TL’lik vergisiz fiyatın üzerinde kalabilir.

Türkiye ekonomisinde 9 milyon turistin gelmediği, fiilen bir savaşın yaşandığı ve bu savaşta pahalı malzemelerin kullanıldığı ve bu nedenlerle Hazine bütçesinin zorlandığı bir dönemde otomotivin yeniden “sağmal inek” olarak görülmesi de ilginç.

Otomobil fiyatlandırması
Otomobil fiyatlandırması

 

 

 

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz