2017 Volkswagen Touareg için geri sayım

2017 Volkswagen Touareg için geri sayım

Volkswagen’in heybetli SUV’u Touareg kendisine ayrılan sürenin sonuna geldi. Koltuğu yeni nesil Touareg’e bırakacak olan mevcut model 2017 yılında yollara veda edecek. 2016 Pekin Otomobil Fuarı’nda T-Prime konsepti ile yeni nesil Touareg’in ön gösterimini yapan Volkswagen, Audi Q7 ve Bentley Bentayga modellerinde kullanılan MLB-Evo platformunu Touareg’e de adapte etti. Hem kuzen hem de rakip olan bu üçlüye ilerleyen zamanda yeni nesil Porsche Cayenne de eklenecek.

Volkswagen T-Prime konsepti
Volkswagen T-Prime konsepti

T-Prime konseptinin tanıtılmasının ardından yol testlerinde casus fotoğrafçıların objektifine yakalanan yeni nesil Touareg’in konsept hâline tasarım anlamında benzediği dikkatlerden kaçmadı. Ön ve arka kısımları tamamen kamuflaj ile kaplanan aracın yan profilinin konsept versiyonu ile hemen hemen aynı olduğunu söyleyebiliriz.

VW Grubu CEO’su Martin Winterkorn yaptığı açıklamalarda, 2018 yılında Amerika’da 800 bin araç satmayı hedeflediklerini ve bunun için 900 milyon dolarlık yatırım sürecinde olduklarından bahsetmişti.

Touareg GTE de geliyor

VW Grubu’nda yer alan motor seçenekleri sayesinde bir çok alternatif motor ile görebileceğimiz yeni nesil Touareg’in dört silindirli 2.0 litre hacimli TFSI benzinli motor seçeneği de olacak. Bu motor ünitesi aynı zamanda elektrikli motor ile de kombine edilecek. Touareg’in bu versiyonunun ismi ise 2017 Volkswagen Touareg GTE olacak.

Volkswagen Touareg kamuflajlı yakalandı
Volkswagen Touareg kamuflajlı yakalandı

Volkswagen’in emisyon skandalının ardından yönelmeye başladığı elektrikliler dünyasına hibrit versiyon ile ‘merhaba’ diyecek olan büyük SUV Touareg’in elektrikli modda 50 kilometrelik menzile sahip olacağı söyleniyor.

Touareg’de 8 ileri otomatik şanzıman görev alacak.

Volkswagen T-Prime konseptinin kokpiti
Volkswagen T-Prime konseptinin kokpiti

Kabininde Volkswagen’in gelecek kabin tasarımlarına ışık tutacak detayların yer alacağı 2017 Volkswagen Touareg modelinde bir laptop boyutunda olan 15 inçlik dokunmatik ekran teknolojiyi bir üst seviyeye çıkaracak. Arkadaki üç yolcu için de ekstra ekranların yer alacağı araçta tabiki 4G bağlantı sistemi de bulunacak.

3 sıra koltuğu ile eskisinden çok daha büyük bir hacime sahip olan Touareg’in hafif olması için çalışıldığını da eklemeliyiz.

Volkswagen T-Prime konseptinin kabini
Volkswagen T-Prime konseptinin kabini

Volkswagen Touareg’in geleceği ile ilgili konuşan Volkswagen satış ve pazarlama müdürü Frank Thomas, “Touareg’in daha lüks bir versiyonu üzerinde de çalışmalar yapıyoruz” diyerek amiral gemisinin lüks rakipleri ile arayı sıkı tutacağının altını çizdi. Daha kaliteli malzemelerle donatılacak olan bu versiyonun yedi kişilik oturma seçeneği ise olmayacak.

Avrupa, Amerika Birleşik Devletleri ve Asya pazarlarına sunulacak olan aracın lansmanı önümüzdeki yıl bahar aylarında yapılacak. Aracın satışa sunulması ise sonbahar aylarını bulacak.

Volkswagen Touareg, kuzenleri Audi Q7 ve Porsche Cayenne ile birlikte VW’nin Brastislava fabrikasında üretilecek.
 
Volkswagen’in en büyüğü olan Phaeton’dan 11 santimetre daha uzun ve 22 inç tekerleklere sahip.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz