2016’nın ilk falına TAYSAD baktı

2015 yılını başarılı rakamlarla tamamlayan Türkiye otomotiv sanayinin 2016 yılına yönelik ilk öngörüleri gelmeye başladı.

Otomotiv yan sanayicisi 10 milyar dolarlık ihracata koşuyor.

2015 yılını değerlendirip, 2016 hedeflerini paylaşan TAYSAD (Taşıt Araçları Yan Sanayi Derneği) yeni yılın ilk basın toplantısını düzenledi.

TAYSAD Başkanı Mehmet Dudaroğlu, otomotiv sanayinin 2015 performansını değerlendirirken “2014 yılında yaklaşık 22,7 milyar dolar olan otomotiv ihracatı, 2015 yılında yaklaşık 21,6 milyar dolara gerileyerek, yüzde 5’lik düşüş yaşadı. İhracat değerlerinde geçtiğimiz yıla göre eksi yönde bir hareket gözlense de, bunu kur farkı ile açıklamak mümkün. Miktar bazında artış görülürken; döviz kuru kaynaklı bir gerileme söz konusu. Üretim rakamlarımızda yüzde 16’lık artış ile 1,3 milyon adedi aşarken, pazarın da 1 milyon sınırını aşması memnuniyet verici bir gelişme oldu” dedi.

2016 FALINDA ÜRETİM, İHRACAT ARTIŞI VAR

TAYSAD Başkanı Mehmet Dudaroğlu, yeni yıla yönelik ilk öngörülerinin ise üretim ve ihracatta artış, iç pazar satışlarında ise yerinde sayma şeklinde olacağına dayanan görüşlerini paylaştı:

“2016’da toplam araç üretiminin yaklaşık 1,4 milyon, pazarın 900-950 bin adet seviyesinde, ihracatın ise 23 Milyar Dolar düzeyinde gerçekleşmesi tahmin ediliyor.”

TAYSAD’DAN ŞUBATTA İRAN ÇIKARTMASI

Bu arada yeni dönemle birlikte şubat ayındaki İran’da yapılacak Otomotiv konferansına çağrıldıklarını dile getiren Düdaroğlu, “Üyelerimizi de İran pazarına çağırıyoruz. Yılda 60 milyar dolarlık ithalatı olan bir ülke.” bilgisini verdi.

Taysad ve üyelerinin İran otomotiv pazarına yönelik düşünceleri için İran’a HÜCUM yazımızı okuyabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz