En çok Renault otomobil satın aldık

0
17
Renault Trezor

2016 yılı geride kaldı. Türkiye otomotiv sektörü rakamları neleşti. 1 milyonluk Türkiye otomotiv pazarında en çok otomobil satan marka Renault oldu. Yani geçen yıl Türkiye olarak en çok Renault otomobil satın aldık.

Bursa’da son olarak yeni Megane Sedan üretimine de başlayan tesise sahip Fransız Renault logosunu taşıyan 106.616 adet otomobil yollara çıktı.

Renault Mais Genel Müdürü Berk Çağdaş, 2017 yılı pazar öngörülerini dile getirirken, yola çıkacak yeni Renault ve Dacia modelleri hakkında da ilk bilgileri paylaştı..

Renault Mais Genel Müdürü Berk Çağdaş.

En çok Renault 2016 yılında satın alındı

Renault Grubu (Renault ve Dacia), 2016 yılında toplam pazarda 169 bin 236 adet satış adedi gerçekleştirdi. Bu satış adedi ile Renault Grubu bugüne kadarki en yüksek satış rakamına imza atmış oldu.

2016 yılı Renault modellerinin satışları

  • Clio HB 26.075 adet
  • Clio Sport Tourer 4.496
  • Renault Symbol 25 bin 273

 

TÜRKİYE, RENAULT-DACIA ALMAYI SEVİYOR

Türkiye, 2016 yılında Renault Grubu’nun (Renault+Dacia) 5. büyük pazarı konumunda yer alıyor. Gerçekleştirdiği bu performans ile Fransa, Almanya, İtalya ve İspanya’nın ardından gelen Türkiye, bu performansı ile Avrupa dışındaki pazarlar arasında en güçlü ve önemli ülke durumunda.

Satılan 100 Renault’nun 60’ı Bursa’da üretilenlerden oldu

Markanın gerçekleştirdiği satış adedinin yüzde 60’ını, Oyak Renault Fabrikaları’nda üretilen yerli modeller oluşturuyor. Türkiye pazarı genelinde satışların sadece yüzde 25’i yerli modellerden oluşuyor.

Renault Türkiye: 2017’de Türkiye’de 900 bin araç satılır

Renault Mais Genel Müdürü Berk Çağdaş “2016 yılında otomotiv pazarının rekor yılında Renault Grubu olarak rekor bir satış adedine imza atmanın ve Renault markası ile 17. kez binek otomobil liderliği ünvanını elde etmenin haklı gururunu yaşıyoruz. 2017 yılında da her zaman olduğu gibi otomotiv sektörü açısından piyasa istikrarı en önemli unsur. Makroekonomik ve makropolitik parametrelerdeki istikrar, otomotiv sektöründeki talebi de etkiliyor. Türk halkı istikrarı seviyor dolayısıyla ekonomik istikrar sektör açısından büyük önem taşıyor. Taleplerin öne çekilmesi ile tahminlerin üzerinde gerçekleşen 2016’nın ardından 2017 yılında, pazarın ritminin 900 bin adetlere çekileceğini öngörüyoruz. 2017 yılı, Oyak Renault Fabrikaları’nda üretilen Megane Sedan modelinin Türkiye pazarında ve segmentinde yüksek performans sergileyeceği yıl olacak. Renault markası ayrıca yeni Koleos ve makyajlı Captur ile SUV segmentinde de iddiasını sürdürecek. Dacia markasının müşterilerimiz tarafından merakla beklenen Duster modelinin otomatik vites versiyonu EDC’yi ise Mart 2017’de satışa sunuyor olacağız. Renault Grubu olarak 2017 yılında da pazar payımızdaki artışı sürdürmeyi hedefliyoruz.” dedi.

Dacia tarihindeki en yüksek pazar payı

Dacia, Türkiye pazarındaki iddiasını sürdürüyor. Dacia Türkiye, gerçekleştirdiği satış performansı ile 2016 yılını Romanya ve Fas gibi markanın çok güçlü olduğu ülkeleri geride bırakarak dünya sıralamasında 4. sırada tamamladı. 2016 Aralık ayında ise Dacia, Türkiye’de gerçekleştirdiği 7 bin 197 adet satış rakamı ile dünya sıralamasında 2. sırada yer aldı. Marka, binek + hafif ticari araç pazarından aldığı yüzde 4,8 pay ile rekor pazar payını gerçekleştirdi. Dacia, 47 bin 529 satış adedi ile 2016 yılını, toplam pazarda markalar sıralamasında 8. sırada tamamladı.

Yeni Dacia Sandero ve Sandero Stepway, Türkiye yollarına 15 Aralık tarihine kadar çıkmış olacak.

Dacia, 2016 yılında, Duster modeli ile Türkiye’nin en çok tercih edilen 4×4 markası oldu.Duster ise gerçekleştirdiği 16 bin 707 adet satış ile Türkiye pazarının en çok satılan 4×4 modeli oldu.

Dacia, 2013 yılından bu yana Lodgy ile C4 segmentine domine ediyor. Lodgy segmentinden aldığı yüzde 54,2 pay ile liderliğini koruyor.

KOBİ’lere müjde! Km’de 7 kuruş yakan Renault Kangoo hazır

Toplamda VW, binekte Renault lider. İşte 2016 yılı satışları…

 

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here