‘2013’ün araçlarını şimdiden satıyoruz ilk 3 ay zor geçecek’

0

 

 

'2013'ün araçlarını şimdiden satıyoruz ilk 3 ay zor geçecek'

Otomotiv sektörü 2010 ve 2011 yıllarında tarihi rekorlara imza attı. Üretim ve satışlar patladı… Ancak ekonominin frene basması ve borç krizindeki Euro Bölgesi pazarlarının daralmasıyla, otomotiv bu yıl vites küçülttü. Son gelen ÖTV artışı ise sektöre sürpriz oldu. Peki lokomotif sanayi 2012'yi nasıl bitirecek, önümüzdeki yıl neler olacak? Sektör için bu kritik soruları Otomotiv Sanayi Derneği (OSD) Başkanı Kudret Önen'e sorduk…

Türkiye'nin en önemli sorunu cari açık nedeniyle otomotivin performansının sürekli göz önünde olduğunu belirten Önen, "2011'de harika bir yıl yaşadık. Bu yıl ekonominin soğutulmasıı gerek dendi. Avrupa Birliği (AB) toparlanamadı, etkilerini ihracatta daha fazla hissediyoruz. Tüm bu etkenler paralelinde üretim, ihracat ve satış rakamları daraldı" diye konuştu.

Türkiye'nin otomotiv ihracatının yüzde 70'inin AB ülkelerine yapıldığını ancak Avrupa'da kısa vadede düzelmenin yaşanmayacağına dikkat çeken Kudret Önen, şunları aktardı: "2010'da 1 milyon 94 adetlik, 2011'de 1 milyon 189 bin adetlik üretime ulaştık. Yılın ilk 9 ayına bakarsak üretim yüzde 10 düşüşle 794 bin adede indi. İhracatta da yüzde 10 gerileme var. Ocak-Eylül 2011 döneminde 592 bin olan ihracat, 535 bin adede düştü. 2011 toplamında 790 bin aracı yurtdışına ihraç etmiştik. Toplam otomotiv pazarı ise yüzde 12 daraldı. Altın yıl 2011'i bir kenara bırakırsak, bu yıl üretim, ihracat ve satışlar 2010'un altında olmamalı. O zaman moralimiz bozulur.  Özellikle otomotiv ihracatını büyütmek gerekiyor. Değişik pazarlara girmeliyiz. Alternatif pazar olarak önümüzde ABD var mesela…"

 

Model yılı belirsizliği

2012'nin performansını son 3 ayın belirleyeceğini ifade eden OSD Başkanı, "Yılsonundaki adetler ÖTV kampanyalarıyla çıkacak. Markalar aylar öncesinden siparişlerini verdi. O araçlar öyle veya böyle satılacak. Tabii en önemli konu model yılı. Aralık'ta yine 140 bin adet araç satılabilecek mi? Bu yüzden Aralık ayı önemli. 800 bin adet civarında bir pazar moralimizi bozmaz" diye konuştu. Önen, krizin yaşanmadığını, çok hızlı büyüyen pazarda normalleşmenin gerçekleştiğini sözlerine ekledi. 

Markaların vergi artışını karşılayan kampanyaları nedeniyle satışların öne çekildiğini belirten Kudret Önen, 2013'ün zorlu geçeceği konusunda uyardı. Önen, "Şu an önümüzdeki yılın araçlarını satıyoruz. 2013'ün ilk 3 ayı çok zor geçecek. 2013'te de 2012'ye benzer bir yıl yaşanır, pazar 800 bin adet seviyesinde gerçekleşir" dedi.    

 

Yerli markayı üretecek güç var ancak küresel konjonktöre ve maliyetlere bakmak lazım 

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın yerli sanayicilere yönelik 'Artık yerli otomobilimizi üretelim. İşte babalar burada. Biraraya mı gelirsiniz kendiniz mi yaparsınız ama yapalım artık' çağrısı 20 aydır havada kaldı. Yerli üreticiler henüz resmi olarak 'Evet biz babayiğidiz' diye ortaya çıkmadı. Başbakan da otomotivciler 'Nerede o babayiğitler' diye eleştirdi.

OSD Başkanı'na yerli markayla ilgili süreci sorduk…

Yerli otomobilde teknik olarak bir sorun olmadığını belirten Kudret Önen, ”Önemli olan marka geliştirilmesi ve yaratılmasının maliyeti ile yerli marka otomobil için dünya konjonktürünün uygun olup olmamasıdır” dedi.

Otomotiv şirketlerinin yerli markayı değerlendirdiklerini belirten Önen, OSD olarak bu noktadan sonra yerli marka otomobil için fazla görüş bildirecek noktada olmadıklarını dile getirdi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here