200 bin yerli araç üreten Hyundai, ‘taksi’ istiyor

İstanbul’da UBER’e karşı geliştirilen Turkuaz taksi projesinde haziran ayında getirilen ‘D’ segmenti zorunluluğuna hem esnaftan hem yerli otomotivcilerden gelen tepkiler, UKOME’ye (Ulaşım Koordinasyon Merkezi) kural değiştirtti. UBER ile rekabet etmeyi ve yolcuları daha lüks araçlarla taşımayı amaçlayan düzenlemeye Türkiye’de üretilen Toyota Corolla, Renault Megane Sedan, Honda Civic Sedan ve Fiat Egea gibi yerliler dahil edildi. Hyundai ise Accent ve Elantra modelleriyle ithalci kaldığı bu pazarın dışında kaldı.

VW Passat ve Skoda Superb’e yaradı

Ağırlıklı olarak Hyundai Accent ile Fiat Egea modeli tercih edilen taksilerde yeni araçların yüzde 90’ı Volkswagen Passat ve Skoda Superb olmuştu. Taksilere ÖTV teşviğinin etkisiyle 1.6 dizel VW Passat 140 bin TL civarı fiyatla mal edilmeye başlanmıştı.
Türkiye’de üretim yapan markalar C segmenti araçların da kapsama alınması talebinde bulundu.
Otomotiv Sanayi Derneği (OSD) Başkanı Haydar Yenigün, yeni düzenlemenin maliyetleri olduğu kadar ithalatı da artıracağına dikkat çekerek, “Altyapısını ve gerekliliğini anlamadığımız bir değişiklik. Yanlış olduğuna inanıyoruz” açıklamasını yapmıştı.
Taksiciler de D segmenti araçların en ufak parçasının bile fiyat ve bakım masraflarının yüksek olmasından şikayetçi olmuşlardı.
Talepler dikkate alındı, düzenleme yenilendi ve genişletildi. İBB (İstanbul Büyükşehir Belediyesi) Başkanı Mevlüt Uysal yerli ve milli üretime destek çağrısı yaptı. Sarı taksiler için de genişlemenin kararlaştırıldığına, yerli otomotiv sanayinin de gözönünde bulundurulduğuna dikkat çekti.
Turkuaz Taksi olarak işletilecek olan araçlar D segmentinde kalmaya devam etti. Herhangi bir sebeple araç değişikliği halinde Türkiye’de üretilen ve yüzde 50’den fazla yerlilik oranına sahip olan, en az C segmenti taşıtların (Sarı renk, sıfır km, otomatik vites ve tüm yolculara hava yastıklı) sarı renkli aynı tarife ile çalıştırılabilmesinin önü açıldı.
Genişleme yerli C sedan üreticilerini, ithal Passat ve Superb modellerinin yanına taşıdı.

Hyundai kapsam dışı kaldı, UKOME’ye gitti

İstanbul’daki taksi sayısı 18 bini buluyor. Yeni düzenleme sonrası araçlarını yenileyen taksicilerin yüzde 50’si Passat tercih ederken, ikinci sırada ise Skoda Superb yer alıyor. Renault Talisman, Ford Mondeo, Tesla, BMW i3 gibi modellerden de az sayıda tercih oldu.
Yeni düzenleme öncesi Accent ve Elantra başta olmak üzere i20 modeli ile de taksicilerin tercihi arasında yer alan Hyundai ise yeni düzenlemeye uygun aracı olmadığı için kapsam dışı kaldı. Turkuaz taksilerin D segmenti şartı “yerli” ile genişledi, yerli üretici Hyundai model yokluğundan sisteme giremedi.

Hyundai Assan Genel Müdürü Önder Göker, “Yüzde 50 yerlilik oranı ve sedan şartı var. Maalesef Türkiye’de 200 bin adetin üzerinde otomobil üretim yapan bir marka olmamıza

Önder Göker: Hyundai Türkiye Genel Müdürü

rağmen bu sınıfta aracımız olmadığı için kapsam dışı kaldık. İBB ile görüştük. Kabul görmedik ama bu iş için bastıracağım. Hyundai de Türkiye’de büyük ölçekli üretim alan bir markadır. ” dedi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz