20 bin müşterisi çıksın, 70 bin euro ödesin, üretiriz

Otomotiv dünyası Avrupa buluşmasının en önemli etaplarından birini Paris’te yaşıyor. 2-3 Ekim tarihinde basın günleri ile kapılarını açan Paris Otomobil Fuarı, 14 Ekim tarihine kadar açık kalacak. 50’den fazla modelin ilk gösteriminin yapıldığı fuarda en ilgi çeken otomobillerlerden biri de Peugeot standındaydı. Aslan logolu markanın 70’li yıllardaki efasenelerinden 504 modelinin modernize edilmesiyle ortaya çıkan e-Legend özel bölümünde keyfini sürüyordu. Adeta, E-Legend ile “Ben buyum” diyen Peugeot, geleceğin keyfini sürüyordu.

Peugeot Başkanı Imparatore ile görüşmemizde şirketin Türkiye Genel Müdürü İbrahim Anaç da bulundu.

Fransızk markanın ev sahipliği yaptığı Paris Fuarı’ndaki buluşmalarımızdan biri de Peugeot Başkanı Jean-Philippe Imparato ile gerçekleşti. Fuarda özel bir bölümde gerçekleşen görüşme, Imparato’nun gelecekte neler yapacaklarını devam edip, sonuçlandı.

Anladığım kadarıyla Peugeot bundan sonra 3008, 5008 ve henüz Türkiye’ye gelemeyen 508 ile Rifter gibi dikkat çekici şıklığa sahip otomobiller üretecek. Tasarımcıların yeni yaratıcılıklarının şekillendireceği bu otomobiller, isteyenin istediği motor güç ve şanzıman seçeneğiyle alabileceği ürünler olacak. Yani bir Peugeot 3008 düşünülem. Şık, dikkat çekici. İstene bunu hibrit olarak alabileceksiniz, ister dizel isterseniz benzinli. İleride fuel cell isterseniz onu da alabileceksiniz.

Yeni dönemin en önemli yeniliği elektrikli motoruyla 50 km gidebilecek yeni nesil hibrit araçlar olacak.

Peugeot’nun 2008 ılındaki kriz döneminden sonra çıkışta başrole sahip yöneticilerinden olan Imparatore ürettikleri ve üretecekleri yeni dönem otomobilleri huzur veren, sürüş keyfi sunan, yalın araçlar olarak tanımlıyor.

Hemen karşısındaki Renault standına bakarak, “Biz tren üretmeyeceğiz” sataşmasını yapıyor.

Ardından da elindeki kozu kullanıyor: Biz E-Legend gibi otomobiller üretebiliyoruz.

E-Legend seri üretime girecek mi?

Hemen kontra çekerek, “Bu otomobil bir konsept otomobil. Seri üretimi gerçekleşecek mi?” deniyor.

Peugeot markasının dünyadaki en tepe ismi “Müşteri kraldır” anlamına gelen yanıtı yapıştırıyor. “Müşteri istiyorsa üretiriz. E-Legend çok yakında çıkacak yeni modellerimizde göreceğiniz özellikler var. Ama bunu mu üreteceksiniz derseniz… Yapabiliriz. Bunu yapabilmek için üç koşul var:

1. müşteri ne diyor: Herkes istiyor, güzel.

2-Kaç siparişimiz olabilir:  20 binin altında gelirse zor.

3- Fiyat meselesi: 70 bin euro. Müşteri bu fiatı öder mi?

Şirketi de koruyorum. Dolayısıyla emin olmadığımız bir şey için atılmıyoruz. İmaja boşa para atmıyoruz. Geçmişte bizi yıkıma götüren buydu.”

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Peugeot CEO’su Imparato, markanın lüks sınıfa kaymayacağını, mevcut bulunduğu yerde en iyi otomobiller üreten şirket olarak yoluna devam edeceğini de söyledi.

PEUGEOT’NUN PARİS OTOMOBİL FUARI’NDA NELER GÖSTERDİĞİNİ HATIRLAMAK İÇİN

Dizel üretimine devam edecek

Peugeot markasının yeni nesil hibrit motorlara geçmesiyle dizel motorlu araç üretimine son verip vermeyeceğini sordum. Imparato, “Biz böyle bir sorun yaşamadık. Şunu söylüyorum; Üç enerjiyi de emrinize sunuyoruz, benzin olsun, dizel olsun, elektrik olsun. Dizelin sonuna kim karar verecek? Tabii ki müşteri. Başka kimse değil.

Jean-Philippe-Imparato, Peugeot CEO

Peugeot üretim bantlarından aynı anda benzinli, dizel ve hibrit araçların üretilebileceğini söyleyen Imparato, dizel motorlu araç üretiminin süreceğini açıkça söyleyerek, şöyle devam etti:

“Çeşitli senaryolar yazdık. Biz tek bir montaj hattında farklı araç üretimine geçebiliyoruz. Bir ülke dese ki dizel bitmiştir, içten yanmalı motorlar dönemi bitmiştir. Biz yarın yüzde 100 elektriğe ve hibrite geçebiliriz.

Gelecekte daha az çevre kirleten bir teknoloji için çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Dizelin çok önemli olduğu bölgeler var. Ticari araçlar da hep dizel. Dizeli kesersen ticari aracı öldürmüş olursun. Afrika başka, Rusya, başka, Fransa bambaşka pazarlar. Bu konuda felsefi problemimiz yok. Benim için tek felsefe müşteridir.

Dünya yüzde 100 elektrik olmadıkça dizel olacaktır. Fuelcell olursa onu da yaparız. Ama siz heryerden önce Peugeot alacaksınız.”

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz