2 milyon Ford’a Türkiye imzası

0

İlke imza atan Ford Otosan, yurtdışına 100 milyon dolarlık mühendislik ihraç edecek

2 milyon Ford'a

Türkiye imzası

2014 yılında 1 milyar doların üzerinde yatırım yapacak olan Ford Otosan, Türk otomotiv sektöründe bir ilke imza atarak bu yıl 100 milyon dolarlıklık mühendislik ihraç edecek. Ar-Ge'de çalışan sayısını 1.300'e yükseltmeye hazırlanan şirket, Ford Motor'un mühendislik merkezlerinden biri oldu. Ford Otosan mühendisleri, dünyada 2 milyon Ford'da yer alan Puma motor serisini geliştirdi

Türk otomotiv sektörü, sınırlarını aştı. Avrupa'nın sayılı güçlerinden biri haline gelen Türkiye üretimle sınırlı kalmadı, Ar-Ge, mühendislik ve tasarımda da aranan ülkelerden biri oldu.

2014 yılına kadar 1 milyar doların üzerindeki yeni yatırımını tamamlayacak olan Ford Otosan, Türk otomotiv sektöründe bir ilke imza atarak dünyaya mühendislik ihraç etmeye başladı. Şirket, Ford Motor Company'nin dünya üzerindeki birçok fabrikasına mühendislik desteği sağlıyor. Yıllık 3.5 milyar dolarlık araç ihracatı gerçekleştiren şirket, geçen yıl 50 milyon dolarlık mühendislik geliri elde etti. Yerli üretici, bu rakamı bu yıl sonunda 100 milyon dolara çıkarmayı planlıyor. Ford Otosan'ın mühendisleri dünyada birçok ülkede 2 milyona yakın üretim rakamına ulaşan ve Transit'in yanı sıra Mondeo ile Ranger modelinde kullanılan Puma motor serisinin geliştirilmesine önemli katkı sağlıyor.

Ford Otosan Genel Müdürü Haydar Yenigün, 2007 yılında TÜBİTAK Gebze tesislerinde açtıkları mühendislik merkezinde çalışan sayısının 600'den 1.200'e çıktığını 2 bin 700 metrekare olan mühendislik merkezinin ek ofisle birlikte 6 bin 200 metrekareye ulaştığını kaydetti. Yenigün,

"Toplam mühendis sayımız 2013 yılı başında bin 300'ü bulacak. Tamamı Türk olan bu mühendisler Ford'un dünyadaki ürün projeleri, motor geliştirilmesi, şanzıman tasarımları ve kalibrasyon sistemleri üzerinde çalışıyor. Bu gerçekten Ford Otosan'ın ayağını yere sağlam basması ve yeni projeleri Türkiye'ye getirmesi açısından çok çok önemli" dedi. Yenigün, Çin'den ABD'de üretilecek olana kadar yeni projelerin devreye girişlerinde Türkiye'den bir grup mühendisin gidip destek olduğunu sözlerine ekledi.

2 milyona mevcut fabrikalarla çıkarız

teşvik paketi yeni oyuncu getirir

Hükümetin açıkladığı teşvik paketinde ilk etapta net olmayan konular bulunduğunu şimdi detayların ortaya çıkmasıyla birlikte çok güzel bir noktaya ulaşıldığını belirten Haydar Yenigün, şunları kaydetti: "Bizi etkilediği taraflar var. Stratejik ve büyük ölçekli yatırımların tarifi yapıldı, açıklığa kavuştu. Yatırımlar için teşvikte önemli şeyler var. Otomotiv şirketleri teşvik olsa da olmasa da belli bir noktaya kadar yatırımlarını yapıyorlar. Teşvik bundan daha fazlasını yapmak için gerekli. Türkiye'nin 2023 vizyonunda 4 milyon araç üretilmesi var. Bunun 2 milyonluk kısmı mevcut yatırımların kapasite artışları ile mümkün olur. Geri kalanı için ise teşvik tetikleyici bir etki sağlar. Bunun için teşvikler devreye girecek, yeni oyuncular gelecek. Yatırımın Türkiye'ye gelmesi için Avrupa'daki krizin bitmesi gerektiğine de inanmıyorum. Ford Otosan olarak 2 milyonluk araç üretimine katkı yapmaya hazırız."

Focus'a A4 kağıdı

büyüklüğünde motor

Haydar Yenigün, yeni modellerin pozitif rüzgarıyla 2012'de pozar lideri olmayı hedeflediklerini belirterek, "11. kez üst üste lider olacağız" diye konuştu. Yeni ürünlerin liderlik için kendilerine destek olacağını ifade eden Yenigün, Temmuz ayında Focus'un1.0 litre EcoBoost motorunu piyasaya sunacaklarını söyledi. Yenigün, "Bu araç bir A4 sayfası büyüklüğünde motora sahip. Bu motordan 100 ve 125 beygir gücünde iki versiyon olacak.100 km'de5 litre yakıt harcıyor. Bu motorlarla dizel benzinli farkının ortadan kalkacağını öngörüyoruz. Piyasada bu motora benzer başka bir ürün yok" diye konuştu. Haydar Yenigün, piyasaya sürecekleri diğer yeni modelleri şöyle anlattı: "Pick-up modelimiz yeni Ranger Temmuz'da yollara çıkacak. Çok güçlü bir motorla geliyor.3.2 litre dizel motor, 200 beygir güç üretiyor. Sıradışı aracımız, B sütununun olmadığı yepyeni B-Max ise Eylül ayında satışa sunulacak."

 23 Temmuz'da bantlardan iniyor

Ford Otosan, 1 milyar dolarlık yatırımı meyvelerini bu aydan itibaren almaya başlıyor. 23 Temmuz tarihinde Tourneo Custom (minibüs versiyon) ve Transit Custom (ticari versiyon) Ford Otosan'ın Gölcük fabrikasındaki bantlardan inecek. Ford Otosan'ın bu önemli gün için fabrikada özel bir tören düzenleyecek. Araçların satışına ise Ekim ayı itibarıyla başlanacak.

Haziran satışları

Mayıs'a göre düşük

Bu yıl 800-850 bin aralığında bir rakam öngördüklerini şu anda da planlara uygun bir şekilde gidildiğini ve 820-830 bin adetlik bir rakamın gözüktüğünü kaydeden Haydar Yenigün, "Haziran'da

Mayıs ayının biraz altında 68-70 bin bandında satış bekliyoruz. Yıl toplamına bakarsak ise

Ford markası olarak 135 binlik bir satış hedefiyle yola çıktık. Yüzde 5-10 azalır ya da artar. Eylül sonrası oluşacak satışlar burada önemli rol oynayacak" diye konuştu.

———

3. yerli için düğmeye basan Toyota

Türkiye'nin ilk hibridini üretecek

Efsane modeli Corolla'yı 2013'ten itibaren yeniden Adapazarı fabrikasında üretmeye hazırlanan Toyota, yeni bir yerli model için düğmeye bastı. Toyota Otomotiv'in Türkiye CEO'su Orhan Özer, Toyota'nın küresel bir binek araç modelinin Türkiye'de üretimi konusunda ilk aşama olan fizibilite görüşmelerinin olumlu sonuçlandığını, global olarak nihai kararın Kasım ayında verileceğinin müjdesini verdi.  

Özer, Toyota'nın yeni bir küresel modelinin Türkiye'de üretilmesi konusundaki çalışmalar hakkında bilgi verirken, "Proje onayları üç kademe. İlk kademeyi olumlu geçtik. Resmi fizibilitenin yapılması konusunda karar verildi. Projenin yapılıp yapılmayacağı Kasım ayı sonunda belli olacak. Japonya'dan karar çıkacak. Ticari araç olmayacak. Binek araç olacak" dedi.

Özer, yeni modelin hibrid motora sahip olması seçeneğinin de açık olmasını umduklarını ekledi. Adapazarı'ndaki fabrikasında 150 bin adetlik kurulu kapasitesi bulunan Toyota Türkiye, bu yıl yüzde 40'lı seviyelerdeki kapasite kullanım oranlarıyla, Auris ve Verso modellerinin üretimini gerçekleştirirken, Ekim ayı itibariyle Auris üretimi Toyota'nın İngiltere'deki tesislerine kaydırılacak. Toyota Türkiye, 150 milyon euroluk yatırımla Haziran 2013'te ise C sınıfı sedan üretimine başlayacak.

Toyota Türkiye'nin üretiminin bu yıl ağırlıklı olarak Avrupa'da yaşanan krizin etkisi ve Auris modeli üretiminin sona ermesiyle 2011'e göre yüzde 21 düşüş ile 73 bin adede gerilemesi bekleniyor. C sınıfı sedanın etkisiyle üretimin yeniden yıllık olarak 150 bin seviyesine çıkması, önümüzdeki dönemde ise pazarlardaki iyileşmeyle beraber bu rakamın resmi kapasite olan 170 bin seviyelerine doğru yaklaşması öngörülüyor.

Toyota, Türkiye'deki üretiminin yaklaşık yüzde 90'ını Avrupa başta olmak üzere ihraç ederken, iç pazar üretimden yüzde 10'luk pay alıyor. Sedan otomobil ile birlikte iç pazarın üretimden aldığı payın yüzde 20-25'lere çıkması bekleniyor.

Özer'in verdiği bilgiye göre, şu an 30 ülkeye ihracat gerçekleştiren Türkiye fabrikası, yıllık 110 bin-120 bin adet üretimi olması öngörülen sedan ile birlikte Kuzey Afrika, Ortadoğu, Kazakistan ve Doğu bloku ülkelerine de ihraç adetlerini artırarak 50 ülkeye ulaşacak.

Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün'ün 'Sakaria' isminin Türkiye'de üretilen bir modele verilmesi önerisinin üzerinde de ciddi şekilde çalıştıklarını söyleyen Özer, bu kararın da Toyota Japonya tarafından verileceğini açıkladı.

Teşvik Paketi çok olumlu

Hükümetin açıkladığı teşvik paketini değerlendiren ve kapsamını çok olumlu bulduklarını söyleyen Özer, "Prensip olarak Toyota teşvik için yatırım yapmaz. Toyota operasyonun kendisine bakar. Operasyon verimliyse yatırım yapılır. Teşvik sadece yatırımın dönüşünü hızlandırır. Devletin teşvikle beraber atması gereken başka adımlar da var. Lojistik teşvikleri de önemli. Lojistik şirketlerine de teşvik vermek lazım" dedi.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here