2. el şirketinden uyarı: İkinci el araba fiyatları daha da artabilir

Dolar ve altın gibi yatırım araçlarını geride bırakan otomobil fiyatlarına bir uyarı da kullanılmış otomobil alım satım şirketi Otoshops’dan geldi.

ALJ Grup Türkiye çatısı altındaki Otoshops, ikinci el araba fiyatları için artış ön görüsünde bulundu. İkinci dalga ile birlikte üretimde olası duraksamalarla oluşacak sıfır araç yokluğu; ikinci el araç fiyatlarına artış olarak yansıyabilir.

Eylül ayında ikinci el araç satışları ağustos ayına göre yüzde 10, 2019 eylül ayına göre ise yüzde 23 artış gösterdi. Bu eğilimin ekim ayında da devam ediyor.

Buna karşın eylül ayı sıfır oto satışları yüzde 111’in üzerinde arttı. Türkiye’de 2020 yılında 5 milyon adetin üzerinde kullanımı otomobil alım satımı gerçekleşti.

2020 yılı ilk 9 ayında Türkiye’de 5 milyon 67 bin adet ikinci el araç alım satım işlemi gerçekleşti.

İkinci el fiyatları daha da yükselebilir

Mart ayında Avrupa ve Türkiye’nin gündemine oturan pandamı salgını için ikinci dalga artık tartışılmıyor. Fransa 1 aylığına yarı sokağa çıkma yasağı ilan etti. Türkiye, gereksiz yere sokağa çıkmayın çağrısı ile vatandaşlarını uyardı.

Almanya, Ispanya, İtalya yeni önlemleri devreye alıyor. Görünen o ki bütün ülkelerde ikinci dalga sonbahar ile kapıyı çalıyor. Bu önlemler henüz üretimi durdurma aşamasına çıkmadı. Fabrikalar imalata devam ediyor. ama salgının daha da büyümesi üretimi yeniden durdurabilir.

Türkiye’de büyük otomotiv üreticilerinde hasta sayısının giderek arttığı yönünde iddialar artıyor. Ford Otosan fabrikasında 30 Covid 19 vakasından sözediliyor.

Bu tür rakamların artması ve diğer üretim tesislerine de yayılması üretimi yeniden durdurabilir.

Üretimde alınacak olası bir mola kararının, kış aylarında sıfır araç tedarikinde tekrar sorunlara yol aması bekleniyor.

Otoshops Genel Müdürü Melih Mutlu

Türkiye’de Toyota marka araç karın satışını da yürüten ALJ Grup’un ikinci el araç alım satım şirketi Otoshops Genel Müdürü Melih Mutlu, uyarıyor:

Sıfır araçlarda talebin yeteri kadar karşılanamaması, döviz kurlarının yüksekliği ve ÖTV düzenlemesi sonucunda ikinci el otomobil fiyatları nda artışlar yaşandı. Başta Avrupa ülkeleri olmak üzere tekrar çeşitli tedbirler hayata geçiriliyor. Otomobil fabrikalarında üretimlerin tekrar askıya alınması durumunda; talepte sıkıntılar gündeme gelebilir. Bu da 2. el araç fiyatlarında artışların bir süre daha yaşanmasına yol açabilir. Otomobil artık bir yatırım aracı olarak görülüyor. Tüketiciler satarken kâr edeceklerini düşünerek, sıfır veya ikinci el otomobil sahibi olmak istiyor. Bu da pazarın stabil bir hale gelmesini şu an için engelliyor. 2021’in ilk çeyreğinde de pazarın bu doğrultuda ilerleyeceğini öngörüyoruz. “ açıklamasında bulundu.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz