2. el otoda en çok tercih edilen modeller

Nisan ayında ikinci elin galibi yerli otomobil markaları oldu. İstanbul Park Oto Pazarının (İPOP) verilerine göre, ay boyunca en fazla yerli otomobil markaları tercih edildi.

Yerlilerin açık ara önde olduğu nisan ayı satışlarında birinci sırada Renault marka otomobiller bulunurken, ikinci sırada Fiat-Tofaş otomobiller, üçüncü sırada ise Mercedes yer aldı.

Renault’nun satışlarında Fluence, Clio ve Symbol modelleri yüzde 27,3’lük payla lider konumda yer aldı. Fiat-Tofaş,yüzde 24,3’lük payıyla Linea, Doblo modelleriyle ikinci sırada kendine yer buldu. Üçüncü sırada yer alan ithal gruptan Mercedes de yüzde 12,9’luk payıyla C,CLA ve E serisi markalarıyla ön plana çıktı.

Diğer markalardan; Audi yüzde 10,1, Ford yüzde 9,5, Volkswagen yüzde 3,7, BMW yüzde 3,2, Hyundai ve Volvo yüzde 2,2 ve Nissan yüzde 1,7 paya sahip oldular.

Verileri değerlendiren İPOP Pazarlama ve Satış Direktörü Cevat Kabataş, fiyat seviyesi, yedek parça ve servis hizmet bedellerinin ithal otomobillere göre daha uygun olması sebebiyle otomobil ve hafif ticari araçlarda yerli üretimin nisan ayında aslan payını aldığını ifade etti.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz