2. el müşterileriyle büyüyor

0

 

Dacia , 2’inci el müşterileriyle büyüyor..

Türkiye’nin en hızlı büyüyen markalarından  Dacia, düşük fiyat etiketiyle ikinci el otomobil arayan müşterileri avladı. Renault Grubu’na bağlı Dacia marka araç  alan her 100 müşteriden 53’ü ikinci el araç satın almaya gidenlerden oluştu. Renault Mais Genel Müdürü İbrahim Aybar, 30 bin müşteri üzerinde araştırma yaptıklarını belirterek, “Dacia müşterilerinin yüzde 53’ünü ilk kez sıfır km otomobil satın alanlar oluşturuyor. Dacia müşterisi ikinci elden vazgeçip aynı fiyata yeni araç almayı tercih ediyor. Bu oran tüm markalarda yüzde 29” dedi.

Dünyada 6’ıncı oldu

Dacia’nın yeni aracı Lodgy’nin Marakeş’teki lansmanında konuşan Aybar Türkiye’de Dacia’yı fiyatından dolayı tercih edenlerin oranının yüzde 50 olduğunu kaydetti. Otomobil satışlarında  2011’i  11'inci sırada tamamladıklarını belirten Aybar şöyle konuştu:

“2012’nin ilk çeyreğinde ise pazarda 4 sıra birden yükselerek 7’nci sıraya yerleştik. Ocak-Mart döneminde 5 bin 333 adet satış gerçekleştirdik. Yüzde 1.4 oranında büyümeyle binek ve hafif ticari araç pazarından yüzde 3.9 pay elde ettik. Dacia 2.1 puan artış ile geçen yılın ilk çeyreğine göre binek otomobil pazarından yüzde 5.1’lik paya ulaştı. Özellikle Duster modelimiz yok satıyor. SUV segmentinde satılan her 3 araçtan 1’i Duster oldu. Türkiye, dünyada en fazla Dacia satılan 6’ncı ülke durumuna geldi. 2011’deki 21.4 binlik satışı bu yıl 32 bine çıkaracağız.”

Yeni MPV geliyor

Aybar, bu kasında  pazara sunulacak Dacia’nın ilk MPV modeli Lodgy ve yine dördüncü çeyrekte satışa sunulacak ticari araçla pazardaki daralmaya karşın satışlarını yüzde 20’den fazla artıracaklarını belirtti. Dacia, geniş aileler için tasarladığı ilk MPV modeli Lodgy’yi İstanbul Autoshow Fuarı’yla birlikte ithal edilecek.  5 ve 7 kişilik versiyonları bulunan Lodgy ile Dacia birçok ilklere imza attı. Ön panele entegre edilmiş olan dokunmatik 7 inç büyüklüğündeki MEDIA NAV multimedya/navigasyon sistemi, hız sınırlayıcı, arka park sensörleri (opsiyonel) USB, Bluetooth ile 4 adet hava yastığı Dacia ürün gamında ilk kez standart olarak yer alıyor. Teknolojide gerçekleştirilen ilklerin dışında otomobilde geniş iç hacmi ve fonksiyonellik öne çıkan özelliklerin başında geliyor. Lodgy, geniş bagaj hacmi ile sınıfının en iyileri arasında yer alıyor. 7 kişilik oturma pozisyonuyla Lodgy, 207 lt  bağaj hacmi sunarken, koltukların katlanmasıyla birlikte bu rakam 2 bin 617 lt ‘ye  ulaşıyor. Bu sayede hafif ticari araçlarla rekabet edebiliyor. Araç  1.5 dCi 90 beygirlik ve  110 Bg ‘lik dizel motorlarla sunulacak. 90 BG’lik versiyon 100 kilometrede 4.2 lt yüksek beygirli versiyon ise 4.4 litre yakıt harcıyor.

Aybar Dacia Lodgy’nin Türkiye fiyatının 30 bin lira seviyelerinden başlamasının planlandığını söyledi.

 

 

 

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here