180 binlik stoku bitirmek için ÖTV farkı şirketlerden

Özel Tüketim Vergisi‘nin (ÖTV) artırılması ve motor silindir hacminin yanı sıra fiyat kriterinin dikkate alınmaya başlanmasıyla satış etiketleri yüzde 3.4 ile 10.5 arasında zamlandı.

Bir başka deyişle binek otoların fiyatı 2 bin 360 TL ile 26 bin 550 TL arasında artış gösterdi. ÖTV artışı Türkiye pazarında satılan her 10 otodan 6’sını vurdu.

Çıplak fiyatı 40 bin lira olan yani yaklaşık 68 bin 400 TL’ye satılan orta sınıf araçlar ÖTV artışından etkilenmezken, en çok 1.6 litre lüksler darbe yedi.

Başta BMW, Mercedes ve Audi olmak üzere binek oto pazarının yaklaşık 5’te birine yüzde 10.5 oranında zam geldi. 1.6 litre motor hacimli ancak 70 bin liranın üzerinde çıplak fiyata sahip modellerin fiyatı 12 bin 390 TL yükseldi. 

1600 cc-2000 cc arasındaki modellerin etiketine 11 bin 800 TL ile 23 bin 600 TL arasında yük bindi.

otomobil-ihracat-1Uzun süredir ÖTV’de değişiklik bekleyen ancak yeni vergi sisteminin Ocak 2017’de devreye girmesini bekleyen otomotiv markaları, büyük şok yaşadı.

Şirketler yılın son ayına ellerinde yaklaşık 180 bin adetlik stokla yakalandı. 2017’ye 2016 model araçlarla girmek istemeyen markalar, vergi artışı sonrasında hemen kampanyalara start verdi.

Elindeki stokları eritmek isteyen şirketler tüketiciler “ÖTV farkı bizden” avantajları sunmaya başladı.

Ya ağlayacağız ya satacağız

sinan_ozkok
Nissan Türkiye Genel Müdürü sinan Özkök.

Nissan Türkiye Genel Müdürü Sinan Özkök, markaların elinde yaklaşık 180 bin adetlik araç bulunduğunu belirterek, “Pazar 15 Temmuz sonrası frene bastığında şirketler siparişlerini azaltmak istedi.

Ancak fabrikalar 3-4 ay öncesinde programlandığı için siparişler gelmeye devam etti. Şimdi markalar ya karlarından feragat edip ellerindeki ürünü satacak, 2017’ye stoksuz girecek ya da araç parkına bakıp bakıp ağlayacak” diye konuştu.

‘Vergi artışı’ dedikodusuyla Kasım ayının bekletilerden daha iyi geçtiğini toplam pazarın 100 bin adedin üzerine çıkacağını söyleyen Özkök, 2016 ve 2017 öngörülerini şöyle aktardı:

“10 aylık toplam pazar 725 bin adetti. Kasım’la 825 bini geçer. Aralık’ta kampanyaların desteğiyle 120-130 bin satış olursa oto ve hafifi ticari satışları 955 bini bulur. Ağır vasıtalarla birlikte yine 1 milyona yakın çıkar.

Ancak 2017’de kur zamları devreye girecek. Sadece Kasım’da euro yüzde 7.5 değerlendi. Önümüzdeki yılın ilk yarısında yüzde 20 daralma bekliyoruz.

2017 yılı projeksiyonumuz toplam pazarın 780-800 bin bandında çıkması.”

ali-haydar-bozkurt
Toyota Türkiye Satış ve Pazarlama CEO’su Ali Haydar Bozkurt.

Euro zammı gelmeden satın alımlar öne çekilir

Toyota Türkiye Satış ve Pazarlama CEO’su Ali Haydar Bozkurt, tüketicilerin 2017’de otomobillere gelecek euro zammından dolayı satın alım kararını öne çekeceğini ve Aralık ayının yine hareketli geçeceğini öngördü. Yılbaşında araçlara yüzde 8-10 arasında zam geleceğinin dikkatini çeken Bozkurt, “Şirketler eurodaki yükselişi fiyatlara yansıtmadı. ÖTV artışı gerçekleşti tamam ama vatandaş ‘Bari kurdan da etkilenmeyeyim’ diyecektir. Aralık’ta kampanyaların da desteğiyle satışlar hareketli geçebilir. 2017 için şimdiden bir yorum yapmak zor. Yüzde 15’ler civarında bir daralma yaşayabiliriz” dedi.

araba-satis

14 bin TL indirimle, ÖTV’yi hafiflettiler

 • Satışlarının yüzde 86’sını 1.6 litre motorlu modellerin oluşturduğu BMW, ÖTV artışıyla birlikte hemen kampanyalara başladı. ‘Hayalini ertelemeyin, ÖTV’den etkilenmeyin’ diyen Borusan Otomotiv, Kasım ayı sonuna kadar 1 Serisi, 3 Serisi ve 5 Serisi modellerde ÖTV farkını yansıtmıyor ve sabit kur avantajı sunuyor.
 • VW Passat
  VW Passat

  Doğuş Oto-Volkswagen Binek Araç, 30 Kasım tarihine kadar ÖTV artışını hafifleten fırsatlar sunduklarını duyurdu.

 • Volkswagen Türkiye Kasım sonuna kadar belli modellerde geçerli ÖTV fırsatları hazırladı. Buna göre VW Passat 1.4 TSI DSG 150 beygirin ÖTV artışı sonrası 137 bin 300 TL’ye çıkan fiyatı 123 bin 700 TL’ye düştü. 
 • ÖTV artışından en fazla etkilenen markalardan biri olan Mercedes-Benz Türkiye, tüketicilere alım kolaylığı sağlamak için çeşitli finansman paketleri üzerinde çalışıyor. Şirket bu hafta içinde kampanyasını duyuracak. 
 • yeniqashqai_modulgrid3_2
  Nissan Qashqai

  Nissan‘ın ‘Fark yaratan ÖTV fırsatı’ sloganıyla düzenlediği kampanyada Kasım ayına özel fırsatlar var. Qashqai ve X-Trail modellerinde 40 bin TL kredi tutarı için 15 ay yüzde 0.99 tüketici finansmanı sağlanıyor. Şirket yüzde 3.4’lük fiyat artışının tamamını, 15 binlik farkın da yüzde 75’ini karşılıyor.

 • Peugeot Türkiye, yeni SUV modeli 3008‘de ÖTV artışından sonra oluşan fiyat farkının yarısını müşteriden almıyor. 3008 Allure Elegance versiyonunda gerçerli olan kampanya 30 Kasım’a kadar sürecek.
 • Vergi artışından çok etkilenmeyen Renault, Clio‘nun bazı versiyonlarında ÖTV farkını 30 Kasım’a kadar karşılıyor. Talisman modelinde destek sağlıyor.  
Eşref Biryıldız

Lüks sınıf yüzde 25 daralır 

BMW, Land Rover, Jaguar ve MINI markalarının distribütörü Borusan Otomotiv’in İcra Kurulu Başkanı Eşref Biryıldız, yılık ilk 10 ayı itibariyle BMW satışlarının yüzde 86’sının 1.6 litre motor hacimli otomobiller olduğunu kaydederek,”Araçların yüzde 9’u şu anda yüzde 50 diliminde, yüzde 91’i yüzde 60 diliminde vergilendirilenler” dedi.

ÖTV artışından tüm üst segmente hitap eden otomobilerin etkileneceğini söyleyen Biryıldız, şöyle devam etti: “Lüksün yanı sıra birçok model de zaman içinde fiyatlar yükseldikçe bir üst dilime düşmeye başlayacak. Yeni oranlar ile satışlarda, yüzde 10-15 düşüş olur. Premium sınıfın toplam pazar içindeki payı da yüzde 12’den yüzde 10-11’e geriler. Yani lüks segment satışları yaklaşık yüzde 25 azalır.” 

Mete Tansu

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz