175 fabrika içinde Fiat’ın yine ‘en kaliteli’si seçildi

Fiat dünyası içinde üretim kalitesinde 'Gümüş' seviyeye çıkan ilk fabrika olan Tofaş, 'altın'a koşuyor. Dünya Klasında Üretim'de (WCM) 175 fabrikayı sollayan Tofaş'ın Bursa tesisi, kalite sınavında en yüksek nota ulaştı. Şirket, Prof. Hajime Yamashina’nın önderliğindeki bir ekip tarafından gerçekleştirilen ara denetimde WCM puanını 67’den 69’a çıkardı. Böylece Tofaş'ın 'Altın' seviyeye ulaşması için sadece 1 puan kaldı. Bu, Fiat dünyası içindeki en yüksek puan oldu. Tofaş CEO'su Ali Pandır, "Bu denetimde “Kayıp/İsraf Analizi” ve “E-Çevre” olmak üzere 2 başlıkta puanlarımızı artırdık. Prof. Yamashina başta olmak üzere tüm denetçi ekibinden çok olumlu tebrik aldık. Ulaştığımız 69 puanla WCM yolculuğunda lider konumuzu sürdürüyoruz. Tofaş olarak 5 yıldır ilerlediğimiz WCM yolunda Bursa fabrikamız çok önemli kazanımlar elde etti. Fiat dünyasında Gümüş seviyeye ulaşan ilk fabrika olduk. Altın’ın en büyük adayı olan Bursa fabrikamızın gelecek yıl yapılacak ilk denetimde Altın’ı alacağı konusunda güvenimiz tam" açıklaması yaptı. 2011'de Altın seviye için denetim yapılmadığını ifade eden Pandır, gerekçesini ortaklığa giden Fiat ve Chrysler'deki yeniden yapılanmaya bağladı. Ali Pandır, şunları kaydetti: "Bu yıl içinde Fiat’ın Chrysler’deki payının yüzde 53.5 seviyesine çıkmasının ardından Fiat-Chrysler işbirliği hızlandı. Bu yeni yapıyla operasyonel faaliyetler NAFTA, Latin Amerika, Asya ve Avrupa-Afrika-Ortadoğu olmak üzere 4 farklı bölgeye ayrıldı. Bu yapılanmada doğal olarak Fiat için çok önemli olan WCM çalışmalarında da etkisini gösterdi. 

Fiat-Chrysler Grubu’nun dünya  genelindeki 200 fabrikasının WCM yolunda sinerji yaratarak birlikte ilerlemesi amacıyla Chrysler fabrikaları da bu sürece dahil edildi. Bununla birlikte 2005'ten bu yana uygulanan WCM sertifika seviyelerine geçiş kriterleri güncellendi ve kriterler daha da sıkılaştırıldı. Bu nedenle WCM’de bu yıl hiçbir fabrika için 'Altın' seviye için denetim yapılmamasına karar verildi. Tofaş’ın Bursa fabrikasında da 'Altın' seviye denetimi yerine ara denetim yapıldı." 

Dünya Klasında Üretim çalışmalarının ana fabrikaların dışında tedarikçilere de uygulanacağını söyleyen Tofaş CEO'su, "İtalya, Polonya, Brezilya ve Türkiye başta olmak üzere Fiat’ın dünya genelindeki tedarikçi parkından 175 fabrikada, bu yıl sonuna kadar WCM çalışmaları başlatılacak. Tofaş olarak yılsonuna kadar hedefimiz Türkiye’deki tedarikçilerimiz arasında satın alma ciromuzun yüzde 45’ini oluşturan kısmında WCM çalışmalarına start vermek" diye konuştu. 

2012'de küçülecek pazara karşı finansman formülü geliştirdi

Türkiye'deki yatırımlarını büyütmek için son viraja giren Hyundai sadece üretimde değil tüketicilere yönelik projelerle de atağa kalkmaya hazırlanıyor. Global çapta müşterilerine yeni finanman çözümleri sunmaya başlayan şirket, Türkiye'de kurulacak yeni oluşumla hem satışlarını artırmayı planlıyor. Hyundai Assan Genel Müdürü Ümit Karaarslan, tüketicilere büyük kolaylık sağlayacak yeni Hyundai Finans'ı Ocak ayında devreye almak istediklerini belirterek, "Tüketici finansman şirketleri ve bankalarla görüşmelerimiz sürüyor. Hyundai Finans'ta 3-4 kurumla anlaşmayı hedefliyoruz. Şu anki mevcut Hyundai Finans'tan çok daha güçlü olacak ve tüketicilere önemli fırsat paketleri sunulacak" diye konuştu. 

Otomobil müşterisinin çok seçenekli, farklı finansal hizmetleri indirimden daha çok tercih ettiğini belirten Karaarslan, şöyle devam etti: "Bu yönde sunulabilecek alternatifler marka imajını ve tekrar satın alma oranını ciddi etkiliyor. Mayıs ayından beri Türkiye’deki banka ve tüketici finansman şirketleriyle stratejik iş planları oluşturmak, özel çözümler geliştirmek, bayilerin iş potansiyelini artırmak için görüşmeler yapıyoruz. Hyundai Motor'un General Electric Money ortaklığında kurduğu Hyundai Capital, Türkiye'de ise bize hangi finansman şirketiyle, hangi bankayla çalışmamız gerektiği konusunda yardımcı oluyor. 

Yıl sonunda görüşmeleri tamamlayıp, en doğru olduğunu düşündüğümüz projeleri hayata geçirmeyi planlıyoruz. Böylece finansal açıdan daha kolay ulaşılır olmayı, müşteri bağlılığının artmasını istiyoruz." 

Karaarslan, halihazırda satışlarının yüzde 40’ının Hyundai ağı üzerinden kredilendirildiğini, finans şirketinin devreye girmesiyle birlikte bu rakamın yüzde 60’a çıkacağını söyledi. Hyundai Assan Genel Müdürü, önümüzdeki yıl yaklaşık yüzde 10 oranında daralması beklenen pazarda yeni finansman şirketleriyle tutunacaklarını belirterek, "2011'de 50 bine yakın satışa ulaşacağız. 2012'de sektörde pazarın daralacağı öngörüsü hakim. Ancak biz Hyundai Finans'la satışlarımızı yüzde 7 oranında artırmayı hedefliyoruz" diye konuştu.

ÖTV'ye inat ilk Rolls-Royce showroomu Boğaz'a açılıyor

Türkiye'de lüks otomobillere uygulanan 'süper vergi', hem markalara hem de müşterilere vız geliyor. Ekim ayı ortasında 2.000 cc'nin üzerindeki araçlara uygulanan Özel Tüketim Vergisi'nin (ÖTV) yüzde 84'ten yüzde 130'a çıkmasına rağmen, süper lüks markaların Türkiye sevdası bitmiyor aksine artıyor. İngiliz Rolls-Royce, Türkiye'de ilk kez showroom açıyor. BMW'nin çatısı altında faaliyet gösteren Rolls-Royce'un distribütörlüğünü yapan Borusan Otomotiv, markaya yakışır showroom için düğmeye bastı. BMW, Land Rover, MINI, Aston Martin'in de Türkiye temsilcisi olan köklü şirket, süper lüks markası için de Dolmabahçe'deki Süzer Plaza'yı seçti. James Bond'un otomobilin olarak ün salan İngiliz Aston Martin, BMW, MINI ve Land Rover markaları için Süzer Plaza'nın shoowroom açan Borusan Otomotiv, bu kez aynı yerde Rolls-Royce için mekan açmaya hazırlanıyor. Böylece 1995'ten bu yana Borusan Otomotiv'in distribütörlüğünü yürüttüğü süper lüks marka ilk kez showroom'a kavuşmuş olacak. Şirket, 2012 yılı içinde 2 adet Rolls-Royce'u Süzer Plaza'daki showroom'da sergilemeyi planlıyor. 

Borusan Otomotiv, ÖTV artışıyla süper lükslerin fiyatlarının bir anda yüzde 25 oranında zıplamasına karşın, Rolls-Royce satışlarından oldukça ümitli. Şirket, ağırlığı Phantom'a (760 bin euro) oranla daha makul fiyata sahip Ghost modeli olmak üzere yılda 8-9 adet Roll-Royce satacağını öngörüyor. ÖTV oranı yüzde 130'a yükselmeden önce, Ghost modelinin fiyatı 550 bin euro seviyesindeydi. Bu rakam sürpriz vergi artışından sonra 680 bin euroya çıktı. 

2011'de satış rekoru kıracak

Rolls-Royce CEO'su Torsten Mueller-Oetvoe, markanın bu yıl rekor satışa ulaşacağını, lüks otomobil pazarının 2012 yılında da büyümeye devam edeceğini öngörüyor. Mueller-Oetvoe, "Rolls-Royce satın almak isteyen tüketicilerde şu ana kadar hiçbir isteksizlik görmedim" diyor. Rolls-Royce satışlarının üçte birinin en büyük pazarları olan ABD'de satıldığını belirten Mueller-Oetvoe, Asya ve Çin'in yeni gözdeleri olduğunu sözlerine ekliyor. 2010'da Rolls-Royce şüzde 171'lik büyümeyle 2 bin 711 adetlik satışa ulaşmıştı. Şirketin, bu yıl 3 bin adetlik satışı geçerek, rekor kırması bekleniyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz