151 ülkeyi sollayan Türkiye Volkswagen dünyasının en iyisi

0

151 ülkeyi sollayan Türkiye Volkswagen dünyasının en iyisi

Geçen yıl 55 binin üzerinde Volkswagen binek otomobil satışına imza atan Doğuş Otomotiv, Almanya, İngiltere gibi ülkeleri de geçerek ‘dünyanın en iyisi' seçildi. Alman şirketin bağımsız bir kuruluşa yaptırdığı ve ilk kez düzenlenen ödül, satış, servis, personel eğitimi gibi konularda müşterilerin memnuniyetini dikkate alıyor.

 

Avrupa'nın en büyük otomotiv üreticisi Volkswagen'den Doğuş Otomotiv'e büyük ödül geldi. Türkiye, bağımsız bir kuruluşun yaptığı toplam müşteri memnuniyeti çalışmasında Volkswagen (VW) dünyasının en iyisi seçildi. Alman VW AG'nin ilk kez düzenlediği memnuniyet ödülünde 151 ülkeyi geride bırakarak en yüksek puanı aldı ve dünya birincisi oldu. Volkswagen Binek Araç Genel Müdürü Vedat Uygun, bu ödülü düzenlendiği ilk yılında almanın gurur verdiğini belirterek, önceki hafta Berlin'de yapılan törende yaşadığı sürprizi dile getirdi: “Berlin'deki özel geceye Almanya, İngiltere, Fransa, ABD gibi 25 büyük ülke davetliydi. Ödülden haberimiz yoktu, Türkiye'nin bu ödülü alması büyük sükse oldu. VW AG, gösterdiğimiz bu başarıda emeği geçen çalışanlarımızı ödüllendirmek istedi. Böylece ödülün yanı sıra çalışanlarımızla kutlama yapmamız için 88 bin Euro'luk bir hediye çeki takdim ettiler.” Öte yandan Türkiye, satışlarda VW dünyası içinde 18. sırada bulunuyor.

 

Volkswagen'in yeni CC modelinin Bulgaristan'ın Plovdiv şehrinde yapılan tanıtımında sorularımızı cevaplandıran Vedat Uygun, internet ve sosyal medyaya büyük önem verdiklerini belirterek, 891 bin takipçi ile Türkiye'nin Facebook'ta en fazla takip edilen otomobil markası olduklarını belirterek, “ABD'den sonra dünyada en çok takip edilen Volkswagen sayfası bizim. Volkswagen Binek Araç, haftalık 38 bin ortalamayla sosyal medyada en çok konuşulan marka olma özelliğine ulaştı. Haftada ortalama 5,6 milyon kişiyle iletişim kuruluyor. İnternet sayfamız da 2011'i 10 milyon ziyaretle tamamladı.” dedi.

Otomotiv pazarı hakkında bilgi veren Uygun, ekonomideki yavaşlamaya paralel olarak yüzde 10 daralma beklediklerini, Volkswagen'in geçen yılki pazar payını koruyarak 50 bin adetlik satış hedeflediğini belirtti. Volkswagen Binek Araç olarak bu yılın üçüncü çeyreğinde 1.2 ve 1.4 litrelik TSI ve 1.6 litrelik TDI motor seçeneğiyle yeni Beetle modelini pazara sunacaklarını kaydeden Uygun, şu bilgileri verdi: ‘Passat'ın DSG şanzımanlı 1.6 litrelik TDI BlueMotion ve 160 beygir gücündeki 1.4 TSI'ın satışına başladık. Jetta'nın 1.2 TSI DSG versiyonunu yıl içinde tüketicilere sunacağız. Polo BlueMotion ve Golf BlueMotion'dan sonra ‘çevre dostu araçlar' serisinin yeni üyesi Passat BlueMotion oldu. Araç, 100 km'de sadece 4,1 lt'lik yakıt tüketimi ve kilometrede 109 gr karbondioksit emisyonuyla dikkat çekiyor. Bir ürünü 500 adetten az satmamız halinde getirmiyoruz. Touareg'i burada ayrı tutuyorum.” 

    

Yılda 2 bin 500 CC satılacak

Volkswagen'in sedan ve coupe tarzını bir araya getiren CC modeli yenilendi. Daha önce Passat CC olarak satılan model artık sadece CC adıyla yola çıkıyor. Bu, bir bakıma artık kendini bağımsız model olarak ispatlamasının bir sonucu. Genişletilmiş standart donanım ve aksesuar yelpazesiyle öne çıkan otomobil, şerit ihlali uyarısı, yorgunluk tespit sistemi gibi sürüş güvenliğine yönelik teknolojilerin yanı sıra opsiyonel olarak masaj yapabilen koltuklara da sahip. BMW 3 serisi, Audi A5 gibi modelleri rakip alan CC, 160 beygir gücünde 1.4 litrelik TSi motor ve DSG şanzımanla birlikte 86,6 bin lira fiyat etiketiyle yola çıkıyor. Araç, 100 km'de ortalama 6,9 lt yakıt harcıyor. CC'nin 2 litrelik iki dizel motor seçeneği de bulunuyor. Vedat Uygun, eski jenerasyon CC'den 3,5 yıllık süreçte bin 600 adetlik satışa ulaştıklarını ancak motor gamına 1.4 TSI'ın eklenmesiyle bu kez hedef büyüttüklerini kaydetti. Uygun, “2011'de 677 adet CC sattık. Segmentteki pazar payımız yüzde 33,5 oldu. Yeni CC'den yılda 2 bin 500 adet satmayı planlıyoruz. Yeni CC, D spor segmentini de büyütecek. Normalde bu segmentte yaklaşık 2 bin araç satılıyor.” dedi. 

 

-/-/-/-/-/-/-

 Lastik yenileme pazarı 10 milyon adedi bulacak 

Continental Türkiye Binek Lastikler Satış Müdürü Mehmet Akay, bu yıl lastik yenileme pazarının yüzde 10 büyüyerek 10 milyonun üzerine çıkacağını söyledi. Pazarda yüzde 10 paya sahip oldukları bilgisini veren Akay, tüm dünyada yaşanan lastik talebindeki artışın geçen yıl da devam ettiğini belirterek, marka olarak bu yıl yüzde 35 büyüme hedeflediklerini kaydetti. Dünyanın önde gelen araç lastiği üreticilerinden Alman Continental, ıslak zeminde fren mesafesini yüzde 15 düşüren, devir direncini yüzde 8 azaltan ve yol ömrünü yüzde 12 uzatan yeni lastiklerini satışa sundu. Macaristan'ın başkenti Budapeşte'de yeni ürünlerini tanıtan şirket, ContiSportContac 5, ContiPremiumContact 5 ve ContiEcoContact 5 lastiklerle güvenlik, performans ve emniyet politikasına ilave olarak düşük yuvarlanma direnci ve yakıt tasarrufu ile çevreci yönü de öne çıkardı. Avrupa binek lastik pazarında geçen yıl da liderliklerini sürdürdüklerine dikkat çeken Akay, “Avrupa'daki gücümüzü Türkiye'de de hissettirmeye çalışıyoruz. Önümüzdeki yıllarda Türkiye pazarının en önemli oyuncusu olarak pazar payımızı sürekli artırmayı hedefliyoruz.” dedi.

Zaman'ın haberine göre Akay, ıslak ve kuru zeminde en kısa fren mesafesi sağlayan lastiklerin üretimi konusunda taviz vermediklerini ifade ederek, özellikle yeni çıkan ürün yelpazelerinde tüm rakipleri karşısında test şampiyonu olmaya devam ettiklerini belirtti. Continental'in yeni ürünlerinin ‘yakıt tasarrufu, kısa fren mesafesi ve uzun kullanım ömrü' konusunda testlerden tam not aldığını dile getiren Akay, “Tüketiciye en yakın marka olarak, Alman mühendisliği ile üretilmiş en güvenli lastiği kullanma keyfini yaşatmak istiyoruz.” şeklinde konuştu. Akay ayrıca, yaz lastiklerini takan sürücülere, tüm servislerde yaz lastiklerini ücretsiz saklama hizmeti sunduklarını sözlerine ekledi. Continental, geçen yıl elde ettiği 26 milyar Euro'luk ciro ile dünya çapında önde gelen otomotiv tedarikçileri arasında yer aldı. Fren sistemleri, motor ve şasi sistemleri ve elemanları, aletle donatım, infotainment (bilgilendirmeli eğlence) çözümleri, araç elektroniği, lastik ve teknik elastomer ürünleri sunucusu şirket, daha fazla sürüş emniyeti ve küresel iklim korumaya önemli katkılarda bulunuyor. Şirket ayrıca, 45 ülkede yaklaşık 164 bin çalışanıyla ağa bağlı otomotiv iletişiminde yetkin bir iş ortağı konumunda yer alıyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here