150 beygirlik 2.2 dizel motorda, 119 g/km CO2’yi yakaladı

0

 

2.2 litre dizel motordan,

119g/km CO2’lik emisyon

Vergiler, emisyona göre düzenlenince

1.6 lt kategorisinde fiyatlanabilir

Otomotiv teknolojileri, performans, tüketim değerleri, düşük emisyon, araç ağırlığının azaltılması gibi alanlarda çok  başarılı rakamlara imza atmaya başladı.

Emisyon oranlarında hibritleri neredeyse yakalayan konvansiyonel motorlar,  elektrikli  araçlarla da mesafeyi kapatmaya başladı.

İşte bunun en son örneklerinden birini Mazda, SKYACTIV adını verdiği yeni teknoloji motorlarında gerçekleştirdi. Mazda, yeni teknoloji motorlarla yollara çıkan yeni modellerinde küçük motordan büyük güç veya elektrikli motor gibi yaklaşımlara, büyük motorların tüketim ve emisyon değerlerini düşürerek meydan okuyor.

Avrupa ve Türkiye pazarına nisan ayında çıkmaya hazırlanan yeni nesil Mazda CX-5, 2.2 litrelik dizel motoru ile yüzde 130 oranındaki ÖTV dezavantajını, 1.6 litre motorlarla rekabet edecek egzos emisyon değerleriyle ortadan kaldırabilecek özelliklere sahip.

Mazda, yeni içten yanmalı motorunda verimlilik rekoruna imza atacak oranlar yakalıyor.SKYACTIV-D dizel motorlu CX-5 kendi sınıfında, 100 km karma kullanımda 4.6 lt’lik tüketim ve 119 gram CO2 oranlarıyla dünyadaki en iyi yakıt ekonomisini ve CO2 emisyonlarını birleştiriyor.Yeni CX-5, 150 beygir gücündeki 2.2 litre SKYACTIV-D motor, altı vitesli manuel şanzıman ve önden çekiş kombinasyonuyla bu değerleri yakalıyor.

İÇTEN YANMALI MOTOR DEVRİ 10 YIL DAHA AĞIRLIKLA SÜRECEK

SKYACTIV’in temelinde, içten yanmanın sanayinin en az yüzde 80’ini kapsayarak önümüzdeki 10 yıl boyunca baskın motor teknolojisi olarak kalacak olması düşüncesi yatıyor.  İçten yanmalı motorlar sadece yüzde 40 verimlilik ile çalıştığı için, bu alanda geliştirme yapmak için geniş bir alan bulunuyor.

Bu nedenle, Mazda içten yanmalı gücün temellerini yeniden tanımlamak için yola çıktı. Buradaki ana fikir, SKYACTIV benzinli ve dizel motorlarını ileri teknolojiyle desteklemektir. i-stop rölantide durma sistemi ve rejeneratif frenden hibrid sistemlere ve daha fazlasına kadar verimlilikleri gelişmeye devam ediyor.

OTOMOBİLLERİN YÜKÜ DE AZALTIYOR

Mazda, stratejiye "Sürdürülebilir Zoom-Zoom" adını veriyor ve içten yanmayı en uygun hale getirmenin ötesine gidiyor. Sürdürülebilir Zoom-Zoom, aynı zamanda hafif tasarımlar ve mümkün olan her yerde ağırlıktan kurtulmayı amaçlıyor. Mazda, burada her bir yeni model neslini eski modellere oranla 100 kg daha hafifleştirmeyi hedefliyor. 2015 yılı için en büyük hedef, global model serisinin ortalama yakıt tasarrufunu 2008 seviyelerine göre yüzde 30 geliştirmektir. 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here