Peugeot Türkiye Planı: 5 yıl sonra, 5. büyük olacak

İbrahim Anaç, Peugeot Türkiye Genel Müdürü

Türkiye’de yıllardır Fransız genel müdürlerce yönetildikten sonra ilk Türk kaptanına kavuşan Peugeot Türkiye, 5 yıllık orta vadeli hedefini açıkladı. Geçtiğimiz hafta PSA CEO’su Carlos Tavares’in 2025 yılına kadar 25 elektrikli otomobili başrole oturttuğu açıklamalarıyla paralellik içindeki Türkiye planında markanın hedefi bugününü ikiye katlamak. Gerçi yeni müdür Anaç, “İlk Türk Genel Müdür lafından çok, fransızca bilmeyen ilk Genel Müdür desek, daha doğru” diyor. İşte Peugeot Türkiye 5 yıllık plan detayları!

Geçtiğimiz yıl yani 2017 yılında 40 bin adetin üzerine çıkan Türkiye’deki Peugeot satışlarının, 2018 yılında daha da yukarı çıkmasını hedefleyen şirketin yeni genel müdürü İbrahim Anaç, 2022 yılında 80 bin adetlerde satış yapan bir marka haline geleceklerini söyledi.

Peugeot Türkiye 5 yıllık plan

Anaç, aşağıdaki tabloda da görüleceği üzere 2022 yılına girildiğinde arkalarında 2021 yılında satılmış 87 bin adete yakın Peugeot markalı araç bulunacağını söyledi. 2017 satışlarının ikiye katlanması anlamına gelen bu rakama nasıl ulaşılacak?

Geçtiğimiz hafta yene genel müdürlüğünün ilk basın toplantısını gerçekleştiren İbrahim Anaç, 4 yıl sonra yani 2022 yılına Türkiye’de pazar payı yüzde 8 olan, satış adetleri 87 bine yaklaşmış, 26’sı otomobil 34 yeni modeli piyasaya çıkmış bir şirket olarak girmeyi planladıklarını açıkladı.

2021 yılında bu plan gerçekleşirse, Türkiye’de en çok satan ilk 5 marka içinde yer alacak olan Peugeot, ithal markalar arasında da ikinciliğe yükselmeyi hedefleri içine kattı.

PEUGEOT TÜRKİYE ORTA VADELİ PLANI-2017-2021

Peugeot’nun Türkiye’deki Orta Vadeli Planında neler var?

Yollara çıkacak yeni modelleri hakkında detaya girmeyen Anaç, bu yıl biri hafif ticari olmak üzere iki yeniliklerinin olacağını dile getirdi. Fransız markanın asıl yeni döneminin 2 yıl sonra başlayacağı ve bunların elektrikli ve otonom araçlar olarak iki yıl sonra piyasaya çıkacağı biliniyor. 4 yıl içinde Peugeot 13 yeni model lansmanı gerçekleştirecek. Bunun ilk iki adeti bu yıl gerçekleşecek.

Elektrikli ve hibrit araçları yeni modellerinde devreye alacak olan Peugeot, bunları Full

İbrahim Anaç , Peugeot Türkiye Genel Müdürü : “Peugeot Türkiye 5 yıllık plan ve B planımız tabii ki var”

otonom ve Semi otonom sürüş sistemleriyle de tamamlamayı planlıyor. 2019 yılında ilk fişli hibrit PHEV 3008 Türkiye’ye gelecek modeller arasında sayılıyor.

2017 yılında ikinci en fazla büyüyen marka oldu

Peugeot Türkiye 2017 yılında 40.432 adet araç satışı gerçekleştirdi. Bunların 30 bin adete çok akın bir kısmı otomobil olurken, 10 bin adetin biraz üstü de hafif ticari Peugeot modellerinden oluştu. 2017 yılını Türkiye’nin en fazla satış artışı gerçekleştiren ikinci markası olarak tamamlayan Peugeot’nun yakaladığı çıkış yüzde 13.8 oldu.

Türkiye otomotiv pazarında kendileri açısından son 10 yılın en yüksek satış rakamına ulaştıklarını, tarihi rekorları olan 44 bin adete çok yaklaştıklarını söyleyen Genel Müdür Anaç, “Bu rekoru da kıracağız. Yeni bayilerimiz, yeni modellerimiz bu rekoru geride bırakacak hale geliyor” bilgisini verdi.

B Planı var, ama yüzde 8 baki

Kurlardaki oynaklık, vergilerdeki artış, dövizdeki yükselme gibi bir çok olumsuz etkene rağmen Türkiye otomotiv pazarının 950 bin adetler civarında kapanmasının kendileri için önemli bir gösterge olduğunu dile getiren İbrahim Anaç, “Bundan sonra pazarda bu rakamın altında sayılar göreceğimizi düşünmüyoruz. Bazı zorluklar var. Seçimler otomobil pazarına genelilikle yarıyor. Belirsizliklere rağmen beklentiler pozitif. Bu nedenle önümüzdeki yıllarda büyüme bekliyoruz. ” dedi.

Genel Müdür Anaç’a B Planları olup olmadığını sorduğumda ise “Tabii ki mutlaka var. Ama bu söylediklerimiz içinde yüzde 8’lik pazar payı her türlü koşulda geçerli” açıklamasını yaptı.

 

Peugeot’nun yeni hafif ticarisi hazır: Üçlünün ilki Expert Traveller

 

Peugeot 208 ve 2008’e elektriği veriyor

 

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz