Apple, McLaren’i satın alıyor

0

Teknoloji devi Apple, McLaren’i satın alıyor

Otomotiv sektörünü yakından takip ettiği artık net olarak bilinen teknoloji devi Apple’ın bir İngiliz devine takip olduğu ortaya çıktı. McLaren Teknoloji Grubu’nu satın almak için görüşmelere başlayan Apple’ın böylelikle son iki yıldır büyük bir gizlilikle sürdürdüğü elektrikli araç projesini de hızlanabileceği konuşuluyor.

Otomotivde mühendislikten araç içi bilgisayar sistemlerine, karbon fiber ve alüminyum teknolojilerine kadar çok çeşitli konularda uzmanlığı olan İngiliz devi McLaren’e yakın kaynaklardan alınan bilgiye göre iki dev arasındaki anlaşmanın değerinin yaklaşık 1.5 milyar euro olduğu konuşuluyor.

Teknoloji devi Apple, McLaren’i satın alıyor fakat iki cepheden de henüz ses yok

İngiliz Financial Times gazetesinin haberine göre iki yıldır sürücüsüz elektrikli otomobil teknolojileri üzerine çalışan Apple, Formula 1’de de yarışan İngiliz McLaren şirketini satın almak için görüşmelere başladığı açıklansa da hem Apple hem de McLaren konu ile ilgili yorum yapmaktan kaçındı.

McLaren ile olan anlaşma Apple’ın otomotiv sektöründeki ilk anlaşması olmayacak. Geçen mayıs ayında Çinli araç paylaşım şirketi Didi Chuxing Technology’ye yatırım yapan Apple, otonom araçları araç paylaşımı ile birleştirmek için bir adım atmıştı.

Bilgisayardan akıllı telefona kadar geliştirdiği teknolojik ürünlerle adından sık sık söz ettiren Amerikan teknoloji devi Apple 2014 yılında Beats Electronics şirketini de yaklaşık 3 milyar dolara satın alarak dikkatleri üzerine çekmişti.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here