120 yılda 12 milyon

Kuruluşu çok değil MS 400 yıllarına uzanan Prag’ın ve o topraklar üzerindeki son devlet olan Çek Cumhuriyeti’nin endüstriyel markalarından Skoda, otomobilde ve tramvayda büyümesini sürdürüyor. Türkiye’de giderek yükselen Skoda marka araç sayısı ve imajı, Konya’da dolaşan Porsche tasarımlı tramvaylarla Çeklerin kristal hassasiyetindeki markası, yeni ataklara hazırlanıyor.

Geçtiğimiz hafta Skoda’nın davetlisi olarak bir grup otomobil gazetecisi ile beraber Mlada Boleslav’daki üretim tesislerini ve markanın 100 yıl öncesine uzanan geçmişinin en önemli köşe taşlarının sergilendiği müzesine gittik.

Eski Doğu Bloku ülkelerinin diğerlerinde olduğu gibi kenti ayakta tutan , kadın ve erkeklerin geçimlerini sağladığı merkez üs eskiden beri Skoda fabrikası. Bu arada Çekler Skoda’yı S harfinin üzerindeki aksan nedeniyle “Şkoda” olarak telaffuz ettiklerini belirtelim.

Büyük sapsarı kanola tarlalarıyla çevrili Mlada Boleslav şehri, turizmin ve ülkenin başkenti Prag’a 1 saatlik mesafede yer alıyor.

AB üyesi olmakla birlikte AB içinde İngiltere gibi kendi parasını koruyan ekonomilerden olan Çek ekonomisi, Slovakya ile yollarını barışçıl şekilde ayırdıktan sonra geri kalan ülkenin her yanını “canavar gibi otoyollarla” birbirine bağlarken, eski demiryolu ağını da güçlendirerek, korumuş. Denize kıyısı olmayan bu küçük ama güçlü ülke bu sayede demir çelik, otomotiv, kimya gibi global güce sahip olduğu alanlardaki ürünlerini dünya pazarlarına ulaştırabiliyor.

Kişi başına düşen ortalama gelir rakamı 25 bin euro olan ülkedeki en önemli endüstriyel güçlerden biri Skoda. Kökenleri 20 yıl öncesine uzanan ve kalbi Mlada Boleslav’da atan Skoda, hem müzesi hem de dünyanın en modern üretim tesisiyle birlikte giderek daha güçlü bir global marka haline geliyor.

Radikal ve dikkat çekici modeller üretmesiyle birlikte tarihinden esintileri de taşıyan Çek marka, bu geçmişi yaşatmaya devam ediyor.


1905’den günümüze

Mlada Boleslav fabrikasında 1905 yılından bu yana üretim faaliyetlerini sürdüren Skoda, bugüne kadar 12 milyon araç üretimini gerçekleştirmiş. Türkiye’de henüz bu rakama ulaşan bir otomobil fabrikası bulunmadığını hatırlatalım.

Markanın kurucuları Laurin ve Klement’in bisiklet üretimi yaptığı küçük bir tesis olarak hayatına başlayan Mlada Boleslav fabrikası, otomotiv endüstrisinin ve bağlı olduğu VW dünyasının güçlü tesislerinden biri.


GÜNLÜK ÜRETİM 1200, YILLIK 600 BİN ADET

“Vaclav Klement Yolu” üzerindeki fabrikada 20 binin üzerinde kişi çalışırken, sürekli yatırımlarla birlikte, kapasite de katlanarak günde 1.200 adede ulaşmış durumda. Volkswagen Grubu ile Skoda birlikteliğinin başladığı 1991 yılından bu yana tamamen yenilenip gelişen fabrikaya, 2012’de yapılan yatırımlarla yeni bir gövde hattı ve tam otomatik boyahane eklenirken, 2013’te yeni çevre dostu pres hattı yapılmış. Bir diğer yeni pres hattının ise, 2017 başlarında hizmete alınması planlanıyor.

Halen Octavia, Octavia Combi, Fabia, Fabia Combi, Rapid ve Rapid Spaceback üretimlerinin yapıldığı fabrika, bununla birlikte Skoda ve VW Grubu markaları için benzinli motorlar, vites kutuları da imal ediliyor.

Dünyada sadece 3 fabrikaya sahip olan Skoda, üretiminin yüzde 50’sini Mlada fabrikasından gerçekleştiriyor. Skoda’nın Çek Cumhuriyeti’ndeki diğer iki tesisi ise Kvasiny ve Vrchlabí. Kvasiny, Superb, Superb Combi ve Yeti üretimini, Vrchlabí ise çift kavramalı DSG vites kutularını imal ediyor.

Bununla birlikte 9 saat gövde, 8 saat boya ve 4 saat son montaj işlemleri sonucunda bir aracın sıfırdan toplam üretim süreci 1 gün içerisinde gerçekleştiriliyor. Fabrikanın üretim kapasitesi ise yıllık 600 bin araç.

340 “eserli” müze

Skoda Müzesi, eski üretim tesisinin 1800 m2’lik kısmında yapılandırılmış. Müzede seri üretim otomobillerden yarış araçlarına, prototiplere, motorlara, motosiklet ve bisikletlere kadar markanın tarihinde yer edinmiş 340 farklı parça bulunuyor.

Müzede yer alan bazı modeller

 • Skoda’nın ilk ürettiği model olan “Voiturette A”,
 • “L&K-Skoda 110”, Skoda 860,
 • Skoda Superb 4000
 • ve
 • Skoda 1101 Tudor Cabriolet gibi otomobiller var.
 • Motorsporlarında markanın adını zaferle yazdırmış Skoda Popular Sport ‘Monte Carlo’,
 • Skoda 1000 MB,
 • 130 RS
 • ve
 • Fabia Super 2000 yarış otomobilleri de yerini alırken, ziyaretçiler,
 • Skoda VisionD gibi konsept otomobilleri de görebiliyor.

Halil Okşit
Çek Cumhuriyeti / Mlada Boleslav

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz