110 bin araç satarız, 11. kez lider oluruz

0

 

110 bin araç satarız

11. kez lider oluruz

 

Ford Otosan Genel Müdür Yardımcısı Aykut Özüner, 1.6 litre motor ve altındaki araçlarda gerçekleşen 3 puanlık vergi artışının 2012'den çok 2013'ü etkileyeceğini söyledi. Özüner, "Vergi artışı bu yılın satışlarını etkilemeyecek diye tahmin ediyorum. Çünkü bizler siparişlerimizi fabrikalara aylar öncesinden bildiriyoruz. Bu siparişlerin satışı da sorumluluklarımız altında. Bunları bir şekilde eriteceğiz. Ama asıl hedeflerde revizyon 2013 için yapılacak" diye konuştu. Özüner, öngörülerini şöyle aktardı: "ÖTV artışının Türkiye pazarındaki asıl etkisinin 2013 yılında yaşanacağına" dikkat çeken Özüner, "Yılın en hızlı dönemine girmiştik. Siparişlerimizi de ona göre bildirmiştik. Bu yıl vergi artışlarına rağmen 780 bin adet civarında bir binek ve hafif ticari araç pazarı oluşur diye tahmin ediyoruz. Bunun 550 bini binek oto, yaklaşık 230 bin adedi de hafif ticari araç satışlarından gelir. Biz Ford olarak toplam pazardaki liderliğimizi 11'inci kez üst üste sürdürürüz. toplam 110 bin araç satışına ulaşırız."

Ford'un tüm dünyada yeni model atağına kalktığına değinen Özüner, Paris Otomobil Fuarı'nda 6 yeni modelin sergilendiğini, bunların 1.5 yıl içerisinde Türkiye'de de satışa çıkacaklarını belirtti. İlk planda B-Max'i piyasaya dün sunduklarını belirten Aykut Özüner, yeni model takvimini de şöyle anlattı:

"2013 yılı Ocak-Şubat ayında yeni Fiesta ve Kuga modellerimiz piyasada olacak. Yeni dizel motor Fiesta'da da kullanılacak. Yılda 22 bin adetlerde Fiesta satışımız olduğu için yeni model bizim için önemli. Yeni Kuga 180 beygir gücündeki 1.6 litrelik benzinli otomatik vites kombinasyonuyla satışa çıkacak. Yeni Connect Kombi 2013 Ekim gibi yollara çıkacak. Yeni Mondeo ile Kuga'nın bir küçüğü yeni SUV Ecosport ise 2014 yılı başında piyasada olacak."

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here