100’e katladı

Türkiye pazarına 1990’da giriş yapan ve 1997’de İzmit fabrikasını açan Hyundai Assan, üretiminin 20’nci yılını doldurmaya hazırlanırken, önemli bir kilometre taşına ulaştı.

İlk kez 2002’de ihracata başlayan şirket, 14 yıllık serüvende toplam 1 milyon aracı geride bıraktı.

Hyundai Assan, 2002’de 4 bin 500 aracı yurt dışına gönderirken, Türkiye’ye 20 milyon dolar döviz kazandırmıştı. Yatırımlarını sürekli artırarak kapasitesini 245 bin adede çıkaran İzmitli üretici, i10 ile i20 modelleriyle 2015’te 201 bin 276 adet aracı dünya pazarlarına gönderdi.

Hyundai Assan yıllık 2 milyar dolarlık ihracat gerçekleştirerek gelirini 100’e katladı ve Türkiye’nin cari açığının kapanmasına yardımcı oldu.


1 milyonuncu Hyundai’nin ihracatı İzmit’teki fabrikanın otoparkında törenle kutlandı.

Fabrika, bu yıl 226 bin 500 adetlik ihracata ulaşarak gelirini 2 milyar doların üzerine taşıyacak. 1 milyonuncu aracın ihracat töreninde konuşan Hyundai Assan Genel Müdürü Önder Göker, şunları söyledi:
“Hyundai Assan, üretiminin yüzde 90’ını ihraç ederek Türk otomotiv sanayinde en çok ihracat gerçekleştiren şirket konumunda. Bugün ihracatını yaptığımız 1 milyonuncu araç, bir Hyundai i20 oldu.


1 milyonuncu ihracat aracı Hyundai i20, Karayipler ülkesi Martinique’e doğru yola çıktı.

B segmentinin başarılı oyuncusu olan modelimiz, Hong Kong, Yeni Zelanda ve Güney Amerika gibi ihracata yeni başladığımız pazarlardan olan Karayipler’deki Martinique’e gönderildi.

14 yılda bu başarıya ulaşmaktan ve ayrıca ülke ekonomisine her yıl daha da büyük katkıda bulunmaktan dolayı son derece gururluyuz. Çünkü 2002 yılındaki yıllık 20 milyon dolar ihracat gelirimizi bugün 2 milyar dolar seviyesine çıkardık ve her geçen yıl üretim ve ihracat rakamlarımızı daha da zirveye taşıyoruz. Başta Avrupa olmak üzere dünyanın dört bir yanına 40’tan fazla ülkeye “Made in Turkey” imzalı otomobillerimizi ihraç ederken ayrıca yeni yatırımlarımızla yaratmış olduğumuz istihdam sayesinde de çoğu kişiye iş imkanı da sunuyoruz. Hyundai Assan olarak Türkiye’ye ve Türk halkına her alanda katkı sağlamaya ve bu güzel ülkemizi hep birlikte daha da ileriye taşımaya devam edeceğiz.”

Mete Tansu

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz