100 km’de 2 litre benzin tüketen motor yapmak için 200 kişi 2 yıl çalıştı

 

Hybrid Air

Yenilikçi benzinli full hibrit çözümü

 

2020 yılına kadar 2 litre / 100 km tüketim değerine sahip otomobillerin geliştirilmesi yönünde dönüm noktası

 

   

 

Peugeot ve Citroen'den 100 km'de 2 litre benzin tüketen yeni hibrit motor devrimi

Hani derler ya, "adamlar geleceğin teknolojisini yapıyor, ellerinde yıllar sonranın teknolojisi hazır ama" işte tam da o hikaye…

BMW ile Toyota'nın 2020 yılında piyasaya çıkacak yeni ortak motor çalışmalarından sonra Peugeot ve Citroen markalarının otomobillerinde kullanılacak çok düşük yakıt tüketimli yeni bir motorun duyurusu yapıldı. Geliştirilmesi 2 yıl süren ve 200 mühendisin tamamen bu projeye tek ekip halinde katıldığını belirten açıklama, 2020 yılında ne tür araçlar kullanacağımızın ipuçlarını veriyor.

 

 

2020 yılında, her ne kadar otomobillerin çekiş ünitelerinin büyük çoğunluğunu içten yanmalı termik motorlar oluşturacaksa da, full hibrit motorların sayıları da artacak. Büyük ölçüde Uzak Doğulu üreticilerin hakim olduğu full hibrit motorlar, Avrupa pazarının yüzde 15’ini oluşturabilecekler.

Bunun uzağında kalmak istemeyen ve ilk dizel hirit motoru da geliştiren PSA şimdi de Hybrid air adını verdiği yeni bir teknolojiyi duyurdu.

PSA tarafından duyurulan Hybrid Air, yeni türde bir full hibrit motor. Benzin ile sıkıştırılmış havayı akü söz konusu olmaksızın bir araya getiriyor ve böylece elektrikli hibridasyona bir alternatif teşkil ediyor. 

Hybrid Air, PSA Grubu’na, fiyat bakımından erişilebilir, daha düşük tüketimli ve kolay kullanımlı, orta gam müşterilerine hitap eden bir ürünü piyasaya çıkarma imkanı verecek.

Bu teknoloji, hali hazırdaki teknolojilerin şimdiye kadar ulaşamadığı bir CO2 / Maliyet dengesi düzeyinde yer alıyor ve bu yüzden gerçek bir devrim niteliğinde.

Hybrid Air hem 82 hem 110 beygir gücünde sunulacak

Her bütçeye uygun: Bu inovasyon, Avrupa ve Avrupa dışındaki binek otomobilleri ve hafif ticari araçlar segmentlerinin tümünü büyük ölçüde kapsayan, cazip bir hibrit gamı sunma imkanı verecek. B segmentine (82 bg benzinli motor), C segmentine (110 bg benzinli motor) ve hafif ticari araçlara yönelik olacak.

100 km'de 2 litre tüketiyor

Düşük tüketimli ve çevreye etkisi son derece azaltılmış motor: Bu performans, şehir içi tüketimde % 45 oranında bir kazanım sağlanması sayesinde mümkün oluyor. Tüketimdeki bu kazanımla, aynı güce sahip geleneksel bir motora göre % 90 oranında daha fazla menzil elde ediliyor. Onaylanan tüketim, Peugeot 208 ve Citroën C3 tipinde geleneksel bir pazar gövde tipinde, karma çevrimde 2,9 litre / 100 km; yani 69 g CO2/km civarında. Manuel vitesli 3 silindirli PSA Grubu benzinli motorun aynı modellerde 104g CO2/km emisyon değerine sahip olduğunu hatırlatalım.

 

YENİ HYBRID AIR MOTORUN ÇALIŞMA PRENSİPLERİ

Hybrid Air, geçerliliği kanıtlanmış teknolojilerin yenilikçi bir şekilde bir araya getirilmesinden oluşmaktadır: Sistemi oluşturan ana birimler benzinli motor, sıkıştırılmış havadan oluşan enerji deposu, hidrolik motor-pompa grubu ve otomatik şanzıman. Akıllı elektronik pilotaj sistemi, işleyiş modunu kullanıcının sürüşüne göre ayarlar ve enerji verimini maksimize eder. Hidrolik bileşenler (motor ve pompa grubu) ise; 

En yüksek randımanında işleyen termik motorun ürettiği, ya da fren yapıldığında veya hız kesildiğinde meydana gelen kinetik enerjiyi enerjiyi geri kazanır ve stok ederler.

Spesifik kesintisiz transmisyon, farklı enerji türlerinin, 3 çalışma moduna bağlı olarak seyir şartlarına göre optimum şekilde kullanılmasını sağlar. Söz konusu işleyiş modları şunlardır:

Benzinli içten yanmalı mod: Sadece içten yanmalı termik motor enerjiyi tekerleklere aktarır,

AIR modu:  Sadece hidrolik motor stok edilmiş enerjiyi aküler vasıtasıyla tekerleklere taşır.

Benzin/sıkıştırılmış hava karma modu: Termik ve hidrolik motorlar birlikte çalışarak gerekli enerjiyi tekerleklere aktarırlar.

 

YENİ TEKNOLOJİ İNOVASYONU NASIL YARATILDI?

Ya da yeni dönem buluşların ortaya çıkma yol haritası

Çok yüksek bir gizlilik düzeyine uygun geliştirilen proje: Araç entegrasyonu, çekiş ünitesi geliştirme, pazarlama, ürün vizyonu ve stratejik yetkinlikleri bir araya getiren 200 kişilik çok disiplinli tek bir grup tarafından yürütülüyor. Bu oluşum, kendini organize etmek ve yenilikçi bir düşünceyi otomobil dünyasının gereklerine uyarlamak konusunda tam bir özgürlüğe sahip oldu. 2 yılda, 4 prototip araç nesli geliştirildi, test edildi ve optimumlaştırıldı.

 

Alışılagelmiş çalışma biçimlerinden ve bunlara bağlı zihinsel kalıplardan (kurallar, alışkanlıklar, kazanımların yeniden üretilmesi, yönetim kadrolarının katılığı) çıkmayı gerektiren, son derece devrimci nitelikte bu teknoloji konusunda hızlı hareket kabiliyeti ve başarıyı bir araya getirmek üzere “koruma” altında özel bir ekip kuruldu.

Yalınlaştırılmış onay aşamalarına ve hafifletilmiş süreçlere ve aynı zamanda Proje Müdürüne büyük bir özerklik tanınmasına dayanan, hızlandırılmış bir geliştirme şeması oluşturuldu

Projenin doğrudan doğruya bir yönetim kurulu üyesinin himayesinde olduğu ve karar zincirinin kısa ve etkili olduğu, üst düzey bir yönetim şekli hayata geçirildi.

 

Projenin daha en başlarında başlatılan olgunlaştırma safhası, çekiş ünitesinin “pazar” konumunu – müşterilerin beklentileri, değerlendirme ve yaygınlaştırma – tanımlama imkanı verdi. Daha ilk prototip nesillerinden itibaren klinik testler uygulanarak müşterilerin ihtiyaçları ve son derece devrimci bu teknoloji karşısındaki tepkileri hakkındaki bilgiler derinleştirildi.

Projenin en başından beri stratejik tedarikçileri ile açıkça tanımlanmış ve herkesçe paylaşılan hedeflerle, değer yaratımı, operasyonların net bir şekilde yönetilmesi, şeffaf ve simetrik bir ilişki ve oturmuş, tarihli ve takipli müşterek bir karar şeması üzerine kurulu bir “ortaklık” ilişkisi tanımlandı: “Tek Ekip, Tek Proje”

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz