100 bin dolar verdi, 4.5 milyonluk reklam yaptı

0

 

100 bin dolar verdi 4.5 milyon dolarlık reklam yaptı

 

Autoshow'da ünlü top model Irina Shayk ile tanıtım yapan Kia, büyük sükse yaptı. Fuarda yeni pro_ceed'in üzerindeki örtüyü açan ve 15 dakika standda sahne alan Rus model, hem Kia'nın tanıtımına hem de satışlara büyük katkı sağladı. Irina Shayk'ın İstanbul ziyareti içi uçak bileti, otel, korumalar ve diğer masraflar hariç 100 bin dolar ödeyen Kia'nın Türkiye distribütörü Çelik Motor, tam 4.5 milyon dolarlık reklam yapmış oldu. Çelik Motor Türkiye Genel Müdürü Bora Koçak, Irina Shayk’ın basın toplantısında yeni pro_ceed’i lanse etmesinin standlarını ve bayilerini fuar boyunca inanılmaz hareketlendirdiğini söyledi. Koçak, Irina Shayk'lı tanıtımın etkisini şöyle anlattı: "Autoshow basın toplantımızdan sonra yazılı basında 9 adedi dergi, 54'ü gazetede olmak üzere toplam 63 haberimiz yayımlandı. Söz konusu dergi ve gazetelerin toplam tirajı yaklaşık 6 milyon ve biz de haberlerimizle aşağı yukarı 18 milyon kişiye ulaştık. Yazılı basında çıkan haberlerimizin yaklaşık reklam eşdeğeri 2 milyon 900 bin lira. Televizyonda toplam 62 kez Autoshow haberlerimizle konu olduk, toplam görüntülenme süremiz 52 dakika. Bunun reklam eşdeğeri ise 5 milyon 70 bin lira. Yazılı basın ve TV kanallarında reklam eşdeğerimiz 8 milyon lirayı (4.5 milyon dolar) aştı. Tüm bunlar Kia markasının etkinliğinin ve bilinirliğinin artmasına katkı sağladı."

Koçak, Irina Shayk'lı lansmanlarının dijital platformda da ses getirdiği belirterek, "Autoshow öncesi, takipçilerimizden Twitter üzerinden #IrinaShaykBanaDeseki etiketiyle ünlü modelden duymak istediklerini yazmalarını istedik. Bu etkinliğimizi duyurmak için açtığımız micro site “kia.com.tr/irinashaykbanadeseki”3 günde 25 bin kişi tarafından ziyaret edildi. 1.000’in üzerinde Irına’ya hitaben tweet yazıldı. İletişimimizin ana merkezi Kia Turkiye Twitter hesabımız, 2 gün içinde 3 bin 500 kişilik yeni takipçi kazandı" diye konuştu. 

Autoshow Fuarı'yla birlikte showroomlarında yoğunluk yaşadıklarını söyleyen Bora Koçak, 150 adetten fazla satış gerçekleştirdiklerini söyledi ve ekledi: "Tüketicilerin ilgisi yılın sona 2 ayında satışlara pozitif yansıyacak." 

 

 

Autoshow'da rekor: 600 binden fazla ziyaretçi gezdi

1 Kasım tarihinde VIP konuklara ve basına açılan İstanbul Autoshow 2012, dün rekorlar kırarak, kapandı. 2 Kasım'da ziyaretçilere açılan ve 11 Kasım'a kadar süren fuarı 600 binden fazla kişi ziyaret etti. Böylece rekor ziyaretçi sayısına ulaşıldı. Autoshow'da ziyaretçi sayısının yanı sıra satış rekoru da kırıldı. Fuarda özel fiyatlar ve kampanyalarla satış yapan markaların yüzü güldü. 10 günlük fuarın pozitif rüzgarı, showroomlara da yansıdı. Markaların showroom trafiği birkaç kat arttı. Şirketler, Autoshow Fuarı süresi boyunca toplamda 20 bin adetten fazla araç satışına ulaştı. 4 dünya ve 1 Avrupa prömiyerinin yapıldığı Uluslaraarası Autoshow 2012 Fuarı, tüm katılımcılardan tam not aldı. İlk kez TÜYAP Beylikdüzü'nde düzenlenen fuar, bugüne kadar yapılan en iyi otomobil şovu olarak tarihe geçti. Autoshow, 45 markanın 500 yeni modeli, dünya ve Avrupa lansmanları, şovları, etkinlikleri, görkemli standları ve güzel stand hostesleriyle Cenevre, Paris ve Frankfurt fuarlarından geri kalmadığını gösterid hatta dev organizasyonların önüne bile geçti. 

 

Showroom trafiği 2 kat arttı

Ford Otosan Pazarlama, Satış ve Satış Sonrasından Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Aykut Özüner, İstanbul Autoshow 2012 Fuarı'nın çok hareketliği geçtiğini belirterek, "5 yeni ürün ile fuarın en çok ilgi gören markalarından biri olduğumuzu düşünüyorum. Yeni Fiesta, yeni Kuga, yeni Mondeo, B-MAX ve lansmanını yapmakta olduğumuz Tourneo Custom araçlarımız müşterilerimizin yoğun ilgisi ile karşılaştı. Kasım ayı için başlattığımız '24 bin TL 24 ay yüzde 0 faiz' kampanyamızın da yardımıyla fuarda cidda sayıda müşteriyle görüştük. Bölge bayilerimizden aldığımız bilgi, Autoshow’un showroom trafiğine de katkısı olduğu yönünde. İstanbul’daki tüm bayilerimizde showroom trafiği geçen hafta iki kat arttı" açıklamasını yaptı. Özüner, fuarın ilk 8 gününde 450 adetlik satışa ulaştıklarını sözlerine ekledi.  

 

Yeni oto yatırımları için 1.2 milyonluk pazar şart 

Doğuş Otomotiv Yönetim Kurulu Başkanı Aclan Acar, Avrupa’nın hemen hemen tamamının ciddi bir ekonomik sıkıntı içinde bulunduğunu, Türkiye’nin ise ekonomik performansıyla yıldızının parladığını belirterek, ”Onun için bütün üretici firmaların gözü Türkiye’de” dedi. Bugün Türkiye’de üretilen 1 milyon 200 bin adet otomobilin 300 bininin iç pazara satılıp 900 bininin ihraç edildiğini söyleyen Acar, ”Yatırım kararını etkileyen vergiler dolaylıdır. O da pazarın büyüklüğünü etkiler. Yani vergiler daha makul düzeyde olsa belki pazar büyüklüğü bugünkünün yüzde 20-25 üzerinde olurdu. Böyle bir pazar da yatırımcı açısından cazip. Yani 800 binlik bir pazar değil de 1 milyon 200 bin bir pazar olsa daha fazla yatırım gelir” değerlendirmesinde bulundu.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here