Yollardaki her 100 otomobilin 23’ü rent a car

Bağımsız araştırma şirketi TNS Global ile işbirliği içinde çalışan Tüm Oto Kiralama Kuruluşları Derneği (TOKKDER), Türkiye operasyonel kiralama sektörünün 2017 yılı ilk çeyrekteki röntgenini çekti. Otomotiv Distribütörleri Derneği’nin (ODD) verilerine göre, geçen yılın ilk çeyreği ile kıyaslandığında yüzde 9,35 gerileyen yeni otomobil satışlarında operasyonel kiralama sektörünün payı yüzde 23,2 oldu. Yani, 2017 yılının ilk çeyreğinde Türkiye operasyonel kiralama sektörü, yaklaşık 26 bin 950 adet yeni aracı filosuna kattı.

2017 yılının ilk çeyreğinde yaklaşık 2 milyar 210 milyon TL yeni araç yatırımı yapan Türkiye operasyonel kiralama sektörünün aktif büyüklüğü 23,5 milyar TL’ye ulaşırken filosundaki araç sayısı ise 327 bin 300 oldu.

2016 yılında yaklaşık 4 milyar 950 milyon TL vergi (KDV+MTV+ÖTV) ödeyen operasyonel kiralama sektörü 2017 yılının ilk çeyreğinde de 1 milyar 120 milyon TL vergi (KDV+MTV+ÖTV) ödeyerek ülke ekonomisine yaptığı katkıyı sürdürdü.

Parkta Renault üstünlüğü var

TOKKDER’in araştırmasına göre, Türkiye operasyonel kiralama sektörünün araç parkında en çok tercih edilen marka yüzde 32,9 ile Renault oldu. Renault’yu yüzde 15,1 ile Volkswagen, yüzde 10 ile Ford ve yüzde 8,2 ile Fiat takip etti. Yarısından çoğuna C sınıfı otomobillerin hakim olduğu araç parkının yüzde 95,3’ü dizel araçlardan oluşurken, manuel vitesli araçlar yüzde 55,6 pay aldı.

“Gündem maddeleri oldukça fazla”

Türkiye operasyonel kiralama sektörünün gelişimi ile ilgili görüşlerini paylaşan TOKKDER genel koordinatörü Tolga ÖZGÜL “Bir yanda küresel gündem, diğer yanda ülke ajandamız ticaret hayatını pek de kolaylaştırır nitelikte değil. ABD ekonomisinin iyileşmesine bağlı olarak FED’in faiz artırımı beklentileri, Avrupa Merkez Bankası’nın Brexit sürecinde atacağı adımlardaki belirsizlik, ülkemizin içinde bulunduğu coğrafyadaki savaş ortamı ve bunun yarattığı güvensizlik, yapısal reformların halen hayata geçirilememiş olması, TL’nin USD ve Euro karşısında değer kaybı… Gündem maddeleri oldukça fazla. Açıkçası hal böyle olunca her ölçekteki işletme bu dönemde birçok riskle başa çıkmak ve verimliliği artıracak politikalar izlemek durumunda. Verimlilik adına işletmelere birçok avantajlar sunan araç kiralama sektörünün gelişimi içinde bulunduğumuz dönemde de devam ederek sektörün ülke ekonomisine bu anlamda sağladığı katkı artarak sürecektir.” dedi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz