10 yıllık marka Dacia, gözünü ilk 5’e dikti

 

 

Her yıl istikrarlı şekilde büyüyen Türk otomotiv sektörü, markaların gözdesi haline geldi. Dünyada satışlarını en fazla artıran markalar ülkemizden çıkmaya başladı. 10 yıldır Renault çatısı altında faaliyet gösteren Dacia da bunların başında geliyor. Dacia, 2013'te Mercedes'ten sonra en hızlı büyüme kaydeden marka unvanını aldı. Bu yılın ilk 10 ayında toplam pazarda satışlar yüzde 9 artış gösterirken, Dacia'da bu oran yüzde 27.3 oldu. Bu yıl satışları 30 bin adedi aşacak olan marka, 2014'te 35 bin adedi zorlayacak. Orta vadede hedef Türkiye'de 5 büyük oyuncu arasına girebilmek. 

Yenilenen Dacia Duster'ın Marsilya'daki test sürüşünde sorularımızı yanıtlayan Renault Mais Genel Müdürü İbrahim Aybar,

"Türkiye, Dacia'nın dünyadaki en çok araç sattığı dördüncü ülke unvanını almayı başardı. İlk 10 ayda 27 bin 443 adet araç satışıyla Fransa, Almanya ve Cezayir'den sonra geliyoruz. Hatta markamız Eylül ayında gösterdiği performansla Fransa'dan sonra ikinciliğe kadar çıktı. Satış büyüklüklerini dikkate alırsak Fransa ile Türkiye'nin pazar payları yüzde 4.3 ile aynı. Pazar payında bizi geçen ülkelerin hepsinde üretim var"   diye konuştu. 

2014'te Dacia'nın Türkiye'deki 10'uncu yılını kutlayacağını kaydeden Aybar, markayla ilgili şu bilgileri verdi:

"Hem binek hem de hafif ticari ürüm gamımız tamamlandı. Dacia'nın 2014'te pazar payı sadece yüzde 0.8'di. Yeni modellerin rüzgarıyla 2012'de yüzde 3.7'ye, bu yıl yüzde 4.3'e yükselttik. 2012'de ilk 10 marka arasına girmeyi başardık. Şimdi 7'nci sıradayız. 2004-2013 yılları arasında 46 bin 635 araç satmayı başardık." 

 

MÜŞTERİLERİ İLK OTOMOBİLİNİ ALANLAR

İbrahim Aybar, Dacia'nın müşteri kitlesinin ilk kez otomobil alan kesim olduğunu ve ikinci elden geldiğini belirtti ve ekledi:

"Müşteriler ikinci el otomobil yerine makul fiyatlı Dacia almayı tercih ediyor."

Dacia'nın Türkiye'nin en genç markası olduğunu hatırlatan Renault Mais Genel Müdürü, toplam pazarda 7'ncilikle yetinmeyeceklerini ve iddialı hedefler koyduklarını söyledi. Aybar,

"Hedefimiz orta vadede ilk 5 oyuncudan biri olmak"  dedi. 

 

YENİ DUSTER'DA TEKNOLOJİK DEVRİM

Dacia'nın 3 yılda 450 adetlik satışa ulaşan ilk SUV modeli Duster yenilendi. Yeni Duster 36 bin 600 liradan başlayan fiyatlarla satışa sunuldu. Yeniden tasarlanan ızgara, yeni hava giriş kanalı ve gündüz farlarına sahip çift optikli farlar aracın ön yüzünde öne çıkıyor. Duster'ın iç mekanı da ön panel ile birlikte yeniden tasarlandı. SUV'da en fazla dikkat çeken özellikler yeni donanımlar… Duster'da; elektronik denge programı (ESP), dört hava yastığı, Eco mode, gündüz farları, vites değiştirme göstergesi, kapılardaki cam kumandaları, 7 inç büyüklüğünde MEDIA NAV, hız ayar ve sınırlayıcı, arka park sensörleri yer alıyor. 

 

FABRİKA ÇIKIŞLI LPG VERSİYON

Yeni Dacia Duster'da 90 ve 110 beygirlik 1.5 dCi, 105 beygir gücünde 1.6 16V ve LPG'li motor seçenekleri bulunuyor. Dizel versiyonlarda yakıt tüketim ve emisyon oranı yüzde 10'dan fazla azaltıldı. 1.5 dCi 90 beygirlik versiyon 100 km'de ortalama 4.7 litre yakıt harcıyor. Benzinli Dacia ise 7.1 litre tüketiyor. LPG'li Duster'ın da fabrika çıkışlı olduğunu ekleyelim. Yeni Duster Ambiance ve Laureate olmak üzere iki farklı versiyonla satılıyor. Aracın 4×2 ve 4×4 seçenekleri bulunuyor.  

 

YÜZDE 30'U YERLİ

Romanya'daki Dacia fabrikasında üretilerek Türkiye'ye ithal edilen Duster, büyük oranda 'yerli'. Duster'ın parçalarının yüzde 30'u, 1.6 benzinli motor da dahil olmak üzere Bursa'daki Oyak Renault fabrikası tarafından Romanya'ya gönderiliyor. Türkiye'de üretilen binek otomobillerin ortalama yerlilik oranı yüzde 56 düzeyinde bulunduğunu hatırlatalım.  

 

'UCUZ OTO' PROJESİ DÜNYAYI TAVLADI

Renault'nun efsane Başkanı Louis Schweitzer'in büyük hayali 'low cost' (ucuz otomobil) projesiyle başlayan Dacia projesi, kısa süre içinde tüm dünyada büyük başarı gösterdi. İlk etapta gelişmekte olan ülkeler için üretilen araç Fransa, Almanya, İtalya, İngiltere gibi Avrupa'nın önde gelen pazarlarında söz sahibi hale geldi. Dacia'dan bugüne kadar 2.5 milyon adetten fazla satıldı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz