10 yeni modelle 140 bini geçecek

 

 

10 yeni modelle 140 bini geçecek..

Renault Grubu bu yıl  10 yeni modelle yeni segmentlere açılacak. Yenilenen  Symbol ve Fluence modellerini geçtiğimiz günlerde showroomlara indiren Renault marttan itibaren ise Bursa’da üretilen Clio Sport Tourer ve spor Clio RS’i satışa sunacak. Önümüzdeki aylarda Captur ile MPV segmentine girecek olan marka  Scenic modelini de yenileyecek. Yeni Dacia Sandero’yu da satışa sunan Renault Grubu Lodgy ve Dokker modelleri ile de Dacia markasını hafif ticaride  yeni sınıflara  taşıyacak.  Grubu satışlarının 2013’te 140 bin adetlere ulaşması öngörülüyor.  

Avrupa’da 3’üncü  sırada

Renault Mais Genel Müdürü İbrahim Aybar, Renault'nun Türkiye'deki geçen yıl ki satışlarıyla Avrupa’da 3’üncü  sıraya yükseldiğini belirtti. 'Fransa ve Almanya'dan sonra en çok Renault satışı yapılan ülke olduğumuzu vurgulayan Aybar, “ Dacia'da ise  4'üncü olduk. 2013’te de  de istikrarlı bir pazarda daha fazla  bir satış rakamı beklentimiz bizi en az bu konumlarda tutacak. Çünkü Avrupa’daki  satışların  yükseliş kaydedeceğini beklemiyoruz” dedi. 2013’ün otomotiv sektörü açısından 2012  gibi geçmesini öngördüklerini kaydeden Aybar ,” Herhangi  bir olumsuzluk beklemiyoruz. Faizlerin düşmüş olmasını getirdiği finansal avantajların bu yıl etkili olacağını düşünüyoruz. Ama şunu da unutmayalım geçen yılın son çeyreğinde yaşanan ÖTV artışlarının da fiyatlara yansımasını getirdiği etkiyi bu sene göreceğiz” diye konuştu. Türkiye’de 2012’de 89.2 bin Renault sbatışının yeni modellerle bu yıl 100 bin , 28.9 bin adet olan Dacia satışlarının ise 40 binli adetlere çıkması bekleniyor. 

Bursa’lı Tourer geliyor

Oyak Bursa’da üretilen Clio Sport Tourer’ın mart ortası itibarıyla 31.990 TL’den  başlayan fiyatlarla satışa sunulacağını belirten Aybar, aracın  2 farklı donanım seviyesinde  2 benzinli ve  2 dizel motor seçeneğiyle pazarlanacağını vurguladı.  Yeni  benzinli motor 1.2 Turbo EDC 120bg otomatik vites seçeneği 2013 ikinci çeyrek, 1.5 dCi EDC 90bg seçeneği ise 2013 3’üncü çeyrekte gelecek.  Clio Sport Tourer, beş kapılı bir coupé’yi andıran modeli sportif bir station ile segmentinde tek seçenek olma özelliğini koruyor. Araçta yeralan R-Link sistemi 7 inçlik  mültimedya tablet görüntüsüyle dikkat çekiyor. İnternete ücretsiz olarak bağlı sistem  TomTom Navigasyon ve sesli komut, 3D Sound by Arkamys üç boyutlu ses sitemi, R-Sound Effect, R-Link store gibi birçok özelliğe sahip. 

Clio RS siparişle gelecek 

Clio’yu sportif kullanmak isteyenler ise R.S. 200 EDC versiyonununu marttan  itibaren siparişle getirtebilecek. Çift kavramalı EDC vites kutusu ve Renault Sport tarafından geliştirilen yeni motor 1.6 Turbo 200 bg ile markanın spor otomobil yelpazesini genişledi. 0’dan 100 km/s’ye  6,7 saniyede çıkan bu araç  1000m durma deparını 27,1 saniyede tamamlıyor. R-Link tablet ile bağlantılı yeni uygulamada ise hoparlörler yolu ile gerçek bir motor  karakteri sesi simüle edilebiliyor.

 

Clio R.S  6.7 saniyede 100 km hıza çıkabiliyor. 

 

 

 

                                                                                                             ********************

Fiesta “evrim” geçirdi

 

1976’dan bugüne dünyada 15 milyondan fazla satan Ford Fiesta tamamen yenilendi. Araç, 31.7 bin TL’den başlayan fiyatlarla yollara çıktı. Ford Otosan Genel Müdürü Haydar Yenigün, “ “1997’de Türkiye’de satışa çıkan  Fiesta’nın tasarımında 2008’de devrim 2013’te ise evrim niteliğinde değişim yapıldı.   Fiesta artık teknolojik gelişimini de tamamladı”dedi. 5  motor seçeneğine sahip araçta  1.5 litre TDCi 75 Bg dizel, 1.0 lt 3 silindirli Ecoboost 100 Bg’lik  yeni motorlar yer alıyor. 

 

                                                                                                            **************************

 

Çağlayan’dan  VW’ye üretim daveti

Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan Volkswagen’in  Türkiye'de en fazla satılan ama Türkiye'de üretimi olmayan bir marka olduğunu belirterek ,”Yeni teşvik sisteminden sonra yakın bir sürede  bu firmanın üst yönetimiyle görüşmeye karar verdik” dedi. VW’yi Türkiye’ye yatırıma davet eden Çağlayan,”Böyle bir teşvik sisteminden sonra kendileri kayıpta. Bu işin ticari edep yönü de var; sen en fazla satılan araç olduğun Türkiye'de yatırım yapmayacaksın… Türk halkını küstürmezler inşallah” diye konuştu. Elektrikli otomobilin Türkiye için önemli olduğunu, ancak motorunun mutlaka ülkemizde yapılması gerektiğini savunan Çağlayan, “Türkiye belli bir kapasiteye gelirse, batarya üretimi için yatırım zaten kendiliğinden gelir ve bu yatırım geldiği zaman da sadece otomobil için değil uzay ve havacılık sektörlerinde de kullanılacak" diye konuştu.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz