10 numaralı yerli Dünya Kupası’nda sahaya çıkacak

1.1 milyar liralık yatırımla İzmit’teki fabrikanın kapasitesini 100 bin adetten 200 binin üzerine çıkarmaya ve yeni i10 modelini üretmeye hazırlanan Hyundai Assan, dev hamlesinin meyvelerini toplamaya başlıyor. Yatırımda son düzlüğe giren Hyundai Assan’ tatlı bir heyecan sardı. Güney Koreli markanın küçük oto üssü haline gelen Hyundai Assan, yeni i10 modelinin deneme üretimlerine start verdi. A sınıfında yer alan aracın seri üretimi de Avrupa’dan gelen yoğun ilgi nedeniyle 3 ay öncesine, Eylül ayına çekildi. Yeni i10’u ilk olarak 14 Eylül’de kapılarını açacak Frankfurt Otomobil Fuarı’nda sergilemeyi planlayan Hyundai, tüm bu olumlu gelişmeler ışığında özel bir sürpriz hazırladı. Hyundai Assan, yeni modelini Eylül’den önce ülkemizde görücüye çıkaracak. Hyundai Assan Genel Müdürü Ümit Karaarslan, İzmit fabrikasında üretilmeye başlanacak yeni i10’un üzerindeki örtüyü ilk kez  21 Haziran-13 Temmuz tarihleri arasında Türkiye’de düzenlenecek FIFA U20 Dünya Kupası’nda kaldıracaklarını açıkladı. Hyundai’nin FIFA’nın Dünya Kupası organizasyonlarının ana sponsoru olduğunu hatırlatan Karaarslan, “20 Yaş Altı Dünya Kupası’nın da ana destekçilerinden biriyiz. Ülkemizde gerçekleştirilecek bu turnuvaya FIFA büyük önem veriyor. Hyundai Assan olarak biz de böylesine önemli bir organizasyon olan U20 Dünya Kupası’nda yeni ürünümüzü ilk kez göstermek istedik. 28 ülkeden 100 distribütörümüz fabrikayı ziyaret edip, aracı ilk kez görme şansına sahip olacak” açıklamasını yaptı.

3 ve 5 kapılı olacak

Karaarslan, yeni i10’la ilgili şu bilgileri verdi: “215 bin adetlik üretim kapasitemizin yaklaşık 125 bin i20, 90 bin adedi ise yeni i10 üretiminden oluşacak. i10’nun 3 ve 5 kapılı versiyonları olacak. Araçta ilk etapta 3 silindirli 1 litre, 4 silindirli 1.2 litre benzinli ve dizel motor seçenekleri yer alacak. Önümüzdeki dönemde farklı motorlar da planlanıyor. ”

 

 

Yeni sedan heyecanı

Ümit Karaarslan, İzmit fabrikasında i20 ve yeni i10’un yanı sıra yeni bir sedan model üreteceklerinin müjdesini vermişti. Karaarslan, sedan aracın çalışmalarının devam ettiğini belirterek, “Sedan otomobil A ve B segmenti arasında yer alacak yani i20 ve i10’un ortasında kalacak. Başta ülkemiz olam üzere yakın coğrafya Rusya tam bir sedan cenneti. Bunu fırsata çevirmek istiyoruz. 2013 sonu gibi aracını ememememme. Sedan otomobilden yılda 50 bin tane üretmeyi planlıyoruz” dedi.

 

 

İhracat 2 milyar dolar olacak

Hyundai Assan, dev yatırım hamlesiyle halizahırda İzmit tesisindeki bantlardan çıkan mevcut i20’nin yenisini ve A sınıfında yer alan i10 modelini üretecek. 382 milyon dolarlık ürün ve fabrika yatırımını   18 ay içinde tamamlamayı planlayan şirket, 2013 yılı sonunda üretime başlayacak. 2014 yılı sonundan itibaren İzmit fabrikasındaki bantlardan hem yeni i10 hem de yeni i20 inecek. Hyundai Assan ve yan sanayi şirketleri, iki yeni model için toplam 2 bin 400 kişiyi işe alacak. Yerli üretici, i10 ve i20 modellerinin yüzde 90’ından fazlasını dünya pazarlarına ihraç edecek. Hyundai Assan, yeni yatırımla ihracatını üçe katlayacak. Şirketin 729.1 milyon dolar seviyesindeki ihracatı, 2 milyar doların üzerine çıkacak. Yeni yatırımla birlikte, i10 ve i20 modellerinde yerlilik oranı yüzde 67’ye yükselecek. Böylece Türkiye ekonomisinin yumuşak karnı cari açığa da önemli katkı sağlanmış olacak.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz