10 bin 301 satarız, C sedan olmadıkça yüzde 8 pazar payı hayal

C sedanımız olmadıkça yüzde 8 pazar payı hayal

2013 yılında 34 bin adet araç satışı hedefleyen Peugeot Türkiye, 2006 yılında dile getirilen yüzde 8'lik pazar payı hedefinin uzağında kaldı. Genel Müdür Bergeretti, kompakt sedan modelleri olmadığı sürece, bu hedefin yakalanamayacağını belirterek, makul rakamın yüzde 6-7 olduğunu söyledi
 
Kış ortasında şubat ayında, Türkiye iki ayrı mevsimi yaşıyor. Batıda 15 dereceye varan güneşli ve sisli günlere karşın, doğu donuyor. İklimsel olarak yaşanan bu ayrım, Peugeot Türkiye için 2012 yılında yaşandı. Yılın ilk 9 ayında satışlarında önemli kayıplar yaşayarak adeta donan şirket, ekimde önce 208, ardından da 301 modelinin devreye girmesiyle yüzünü güneşli günlere çevirdi. Aralık ayında yılın en yüksek satışını gerçekleştiren şirket, 2013 için iyimser planlara başladı.
 

2013'DE 775 BİN ARAÇ SATILIR

Peugeot Türkiye Genel Müdürü Marc Bergeretti, 2013 yılında Türkiye pazarının 775 bin adetler civarında gerçekleşeceğini söyledi.
Bu rakamın içinde Peugeot satışlarının 34 bin adetleri bulacağını söyleyen genel müdür, bunun 4500 adenin 208, 10 bin adetinin ise 301 modellerinden geleceğini belirtti.
Peugeot satış kombinasyonunda hafif ticari araç ağırlığından otomobile geçiş dönemi yaşandığını dile getiren Bergeretti, "Bu yıl 208 GTI ile 205 GTI anılarını canlandıracağız. 2008 modelimiz ile kompakt SUV pazarında Opel Mokka, Nissan Juke gibi rakiplerin karşısına çıkacağız. 301 ve 208 ailesinin yeni motor ve vites seçenekleri piyasaya çıkacak. Bu sayede bizim satışlarımızda otomobillerin ağırlığı artacak" dedi.
 

B SEDAN PAZARINDA YERLİLİK AVANTAJI KALMADI

301 modelinin 10 bin adetlik pay almayı hedeflediği B sedan segmentinde, 2013 yılında keskin bir rekabet yaşanacak. 2011 yılı sonuna kadar yerli üretim modellerin kesin egemenliğindeki bu segmentte, euro5 normal dizel motorlu Renalut Symbol, Hyundai Accent Era ve Fiat ALbea üretiminin yapılmaması, pazardaki oyuncuların menşeinin değişmesine yol açtı.
Artık bu segmentte geçen yıldan kalan ve Kore'den ithal edilen Hyundai Accent Blue ile Chevrolet Aveo Sedan kaymıştı. Yılın son iki ayında İspanlya'dan gelen Citroen C-Elysee ile Peugeot 301 devreye girdi. 2013 şubatı itibariyle Romanya'da üretilmeye bşalanan Renault Symbol bu pazara giriyor. Çek Cumhuriyeti üretimi Skoda Rapid ile İspanya üretimi Seat Toledo da yolda. Bu segmentten Dacia Logan da çekildi.
Bu değişime yönelik yorumunu sorduğumuz Bergeretti, "artık kimsenin yerlilik avantajı kalmadı" dedi.
 
 
 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz