1 numara değişmedi

Yeni yılın ilk ayı hızla geçerken, otomotiv şirketleri 2015 yılına dair verilerini açıklamaya devam ediyor. Son olarak, 2015’te 10 milyondan fazla yeni araç sattığını duyuran Japon devi Toyota, dünyanın bir numaralı otomobil üreticisi konumunu koruyor. Son dört yıldır gerçekleştirdiği satışlarla en çok satan otomobil üreticisi olmayı başaran Toyota’yı geçtiğimiz yıl 9.93 milyon adetlik satışlar Volkswagen ve 9.8 milyon adetlik satışla General Motors takip etti.

Bu Toyota’ları hiç görmediniz

Toplamda 10 milyon 151 bin adet yeni araç satan Toyota, 2016 yılı tahminini ise 10 milyon 114 bin olarak belirledi. Tabi, Toyota’nın 2015 yılına dair tahminlerinin 10 milyon 98 bin adet civarında olduğunu hatırlatalım…

Aslında 2015 yılının ilk yarısı Volkswagen için iyi geçmişti. İlk yarıyı Toyota’nın önünde kapatan Alman üretici, daha sonra patlayan emisyon skandalıyla yine geriye düştü.

Son yıllarda Amerika Birleşik Devletleri ve Japonya gibi büyük pazarlarda otomobil satışları yavaşlarken, gelişmekte olan pazarlar büyümesini sürdürdü.

En çok Toyota’yı o sattı

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz