1 milyon kimlere gitti?

2016 yılına bakarken, önce bir 2015 yılının kazananlarını hatırlayalım.

Türkiye otomotiv pazarı 2015 yılını tarihinin en yüksek üretim, satış, ihracat rakamlarıyla tamamladı.

Peki bu tabloda modellerin ve markaların rolü ne oldu?

En çok satan model yıllardır değişmedi:

Fiat Linea. Belkide ömrünün son döneminde ama halen Türkiye’nin en çok satan otomobili. Filolar bayılıyor, kiralama şirketleri onun peşinde. Fakat aralık ayında taht ve tacını 2016 yılında kaybedeceğinin işaretleri var. Yine Fiat’ın Türkiye’de üretilen Egea/Tipo modeli Linea’nın en büyük rakibi olacak gibi. Aralık ayında Egea modeli, Linea’dan daha çok sattı. Linea satışları 2015 yılında 35 bin adetin biraz üzerine çıktı.

İkincilik yine bir yerlinin. En çok satan ikinci model Toyota Corolla. Adapazarı Toyota tesislerinde üretilen Corolla, markayı Türkiye’de 50 bin adetin üzerine çıktığı ilk yılında tek başına taşıdı. Corolla satışları 2015 yılında 35 bin adetin çok az altında kalarak, Linea’nın ensesine nefisini hissettirdi. Bunda en büyük pay aralık ayındaki 7356 adetlik Corolla satışının payı büyük oldu. Toyota, Aralıkta Corolla ile coştu.

Üçüncülük ise bir zamanların zirvedeki modeli Renault Fluence’ın oldu. Son 12 ay boyunca 34 bin adete yakın satış gerçekleştiren Fluence, model ömrünün son demlerinde zirveyi bırakmadığını kanıtladı.

Türkiye’nin en çok satın aldığı üç yerli üretim modelin ardından 4. Volkswagen Passat tarafından işgal edildi. VW’nin ekonomik de sayılmayacak modeli Passat, 2015 model olarak yenilenmesinin de etkisiyle 12 ayda satışlarını 30 bin adetin taşıdı. 2015 yılında 107 bin adetin üzerindeki Volkswagen Binek Araç satışlarının en büyük dilimini oluşturdu.

Burada hemen belirtmek gerekir, Jetta modelinde sonbahardan itibaren 1.6-dizel satışının durdurulması bu modelin önünü kesen bir hareket oldu. Emisyon skandalına feda edilen Jetta, son üç ayda hız keserek, zirve yarışını bırakmak zorunda kaldı.

Türkiye zirvesinde beşincilik aradaki ithal modelin ardından yine bir yerli modelin oldu. Renault’nun Bursa tesislerinde üretilen ve tüm dünyaya satılan Clio, Türkiye’nin de 26 bin adetin üzerindeki rakamıyla en çok tercih ettiği modellerden oldu.

Zirvedeki 6.’lık ise Ford Focus modelinin oldu. Focus’un 12 ay boyunca satış adeti 26 bine yaklaştı.

7. basamağında ise Türkiye’nin en çok satan otomobil ve hafif ticari araç markası VW’nin kompakt hb modeli Golf yer alıyor. Golf satışları 2015 yılında 24 bin adetin üzerine çıktı.

En çok satan modeller listesinin 8. sırasında Dacia tarafından Romanya’da üretilen ve Türkiye dahil bazı ülkelerde Renault Symbol adıyla satılan model oturdu. Renault Symbol satışları 24 bin adete çok yaklaştı.

9. sırada yine bir yerli model yer alıyor. Hyundai’nin İzmit tesislerinde yeni üretimine başladığı i20 modeli 22 bine yakın satışıla ilk 10 içinde yerini aldı.

Listenin 10. sırasında yine en çok satan marka olan VW’nin küçük segmentteki modeli Polo yer aldı. Polo satışları21 bin adetin üzerine çıktı.

11. sırada Polo ile başa baş bir performans sergileyen ama yılı son üç aydaki “1.6-dizel” yasaklamasıyla nefessiz kapatan Jetta aldı.

LÜKS PAZARDA BMW ÖNDE

2015 yılının en fazla büyüyen segmentlerinden biri de premium araçlar oldu.

Geçen yılın tamamında BMW, Mercedes, Audi, Volvo, Jeep, Jaguar, Infiniti gibi markaların konumlandığı bu segmentte ipi BMW göğüsledi. 2015 yılında Türkiye’de BMW modellerinin satışları 31 bin adetin üzerine çıktı.

Markanın ensesinde ise Mercedes geldi. Mercedes otomobil satışları 2015 yılında 30 bini geçti.

Audi, 20 bin adetin üzerinde satarak, emisyon krizinden etkilenmediğini ortaya koydu.

Bu sınıfta Volvo 7 bin adete çok yaklaştı. İsveçli markanın bu başarısının 2016 yılında tekrarlanması beklenmiyor. Çünkü markanın etkili gücü 1.6-dizel-otomatik üçlüsü artık “tedavülden kalktı”. Marka, dizel motorun yerini yeni benzinli motorla doldurmaya çalışıyor ama tüketicinin buna cevabının nasıl olacağını hep birlikte göreceğiz.

Bu sınıfta yükselen yıldız Jeep odu. Fiat 500X ile platform ikizi Renegade ile gelen başarı markayı 3500 adetlik satışın üzerine tayıdı. Jeep bu satışla Türkiye’de en çok satış yaptığı yılı yaşadı. Bunun devam etmesi bekleniyor. Marka Renegade ile sunduğu 1.4-benzinli-otomatik ve 1.6-dizel-otomatik gibi kombinasyonları başka modelleri için de sunmaya hazırlanıyor. Bu da markayı daha yüksek satış rakamlarına taşıyacak itici güç olacak.

Türkiye’de artık Borusan Otomotiv kanatları altına giren Jaguar üç haneli satış rakamlarını yakaladı. 2.0 litre motorlu XE komplimanıyla gelen yükselişin 1.6 lt motor seçeneğinin sunulacağı XE modeliyle daha da yükselmesi ve 4 haneli rakamlara çıkması bekleniyor.

Henüz büyük motorlu araçların dışında bir model sunamayan Bayraktar Grubu distribütörlüğündeki Infiniti’nin satışları ise 43 adet oldu. 2016 yılında Infiniti ile Türkiye pazarına yeni gelecek Lexus arasında ciddi bir rekabet yaşanması bekleniyor.

2015’in en yaramadığı segment ise F segmenti oldu.

Önceki yıllarda her biri 20’li adetlerin üzerine çıkan süper sporcular ve ultra lüksler bu kez zorlandı.

Ferrari 10 adet, Lamborghini 6 adet, Bentley 19 adetlik satışlarda kaldı.

Maserati, yeni 3.0 litrelik dizel motorlu 155 bin euroluk fiyata sahip “Ucuz” Ghibli modeliyle 73 adetlik satış elde etti.

Lüks sporcu segmentinde ise Macan ve Cayenne SUV modelleriyle 861 adetlik satışı Porsche yakaladı.

Porsche Macan 358, Cayenne ise 356 adetlik satışa ulaşarak, markanın en önemli iki gücü oldular. Yılın son döneminde devreye giren 2.0 litre benzinli motora sahip “105 bin euroluk Macan ile 2016 Porsche için daha da iyi geçebilir.

Türkiye otomotiv sanayinin Avrupa’daki en önemli güçlerinden hafif ticari araçlarda ise yine yerli üretim araçlar hakim.

Bu sınıfın lideri Ford’un Yeniköy’de yeni tesis kurup, ürettiği Transit Courier modeli. Courier satışları 12 ayda 30 bini geçti. 71 bin adetin üzerinde Ford hafif ticari satışlarının içinde en büyük payı aldı. İkinci büyük pay ise yine Ford markası için üretilen Transit modelinden geldi. Transit satışları 2015 yılında 30 bin adete çok yaklaştı.

Fiat’ın Bursa’da ürettiği Doblo modeli de 62 bin adetlik hafif ticari araç satışlarının 28 bine yakınını getirdi. Fiorino ise 24 bin adetlik satışın üzerine çıktı.

VW-RENAULT-FORD-FİAT

2015 yılında Türkiye’nin en çok satan markası Volkswagen oldu. Toplamda 139 bin adetin üzerine çıkan VW marka binek ve hafif ticari araç satışlarının 107 bin adeti otomobillerden geldi. 30 bin Passat, 24 bin Golf, 21 bin Polo ve 21 bin adetlik Jetta satışları markanın gücünü ortaya koyuyor. VW, tüm ana segmentlerde yüksek satışlar getiren modelleriyle Türkiye’nin en beğenilen ve tercih edilen markası olduğunu gösteriyor.

Ford, Türkiye’nin ikinci markası olmayı başardı. Toplamda 118bin adeti geçen satışlarda otomobillerin adeti 45 bini, hafif ticarilerin ise 71 bin adeti geçti. Asıl gücünü Türkiye’de ürettiği hafif ticari araçlardan alan Ford, 2015 yılında VW’nin ardından Türkiyeli tüketicilerin ikinci tercihi oldu.

Renault bu yıl sessiz ve derinden gitti. Kadjar gibi önemli bir modeli yollara çıkaran marka117 bin adetlik satış rakamına imza attı. 34 bine yakın Fluence, 26 binadetin üzerinde Clio, 24 bine yakın Symbol satışları markanın ürün gamının ayaklarının yere sağlam bastığını gösterdi. 15 bin civarındaki hafif ticari satışı da unutulmaması gereken bir tercihe işaret etti.

Fiat, 2015 yılında yeni Egea desteğini arkasına bir ay alabildi. Toplam satışlarını 110 bine yaklaştırdı. Bunun 35 bin adeti Linea, 28 bin adeti Doblo ve 24 bin adeti Fiorino modellerinden geldi. 500 Serisi markanın güçlenen modelleri arasında. Egea, 2016’yı beklerken Aralıkta sabırsızlandı ve 5063 adetlik satıla Linea’yı geride bırakıverdi.

HYUNDAİ- TOYOTA-OPEL- PEUGEOT- SATIŞLARI

50 bin sınırın geçen markalar içinde yerli üretimdeki gücüyle Hyundai dikkat çekiyor. Hyundai’nin 51.743 adetlik satışının 22 bine yakını i20, 13 binlik dilimi Accent ve 3 bin adetlik kısmı da i10 modelinden geldi.

Toyota ilk kez 50 bin adet sınırını geçti. Sabancı Grubu’ndan Türkiye distribütörlüğü satın alındığında belirtilen bu hedef sonunda yakalandı.

Opel’de yeni Astra ve 1.6-dizel-otomatik İnsignia ile gücünü artıran markalar arasında. Net 47 bin adetlik satış yapan markanın gücü 13 binin üzerindeki satış adetleriyle Astra Sedan ve Corsa olurken, 12 bin adete yakın satış Astra HB’den geldi.

Peugeot da 2015 yılında geri döndü. 34 bin adeti geçen satışlara imza atan şirket bunun 23 binini otomobilden 12 bine yakınını ise hafif ticari satışlarından kazandı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz