1 MİLYAR EUROLUK YATIRIM HAYAL OLDU

 

Türk otomotiv sektörü dev bir yatırımı daha elinden kaçırdı. Türkiye'nin uzun süredir yatırıma ikna etmek için uğraştığı Alman Volkswagen (VW), ülkemizi yine pas geçti. Avrupa'nın en büyük otomotiv üreticisi Volkswagen'in yeni yatırımını kapmak için Polonya ile çekişen Türkiye, bu önemli yarışı kaybetti. Reuters'ın konuya yakın kaynaklara dayandırdığı habere göre VW, yenilenecek ticari araç modeli Crafter'ın üretim üssü olarak 'Avrupa Birliği'nin muslukçusu' olarak anılan Polonya'yı seçti. Volkswagen Grubu, 2016 yılının sonundan itibaren üretmeye başlayacağı yeni Crafter fabrikası için 1 milyar euroluk yatırım yapacak. Polonya'daki yeni tesiste yılda 100 bin Crafter üretilecek. Tesiste 3 bin kişi istihdam edilecek. Volkswagen Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO'su Martin Winterkorn kısa süre içinde resmi kararı açıklayacak. Polonya Başbakan Yardımcı Janusz Piechocinski de, önceki hafta önemli bir otomotiv üreticisinin Polonya'ya ilişkin planlarını bu ay içinde açıklayacağını belirtmiş ancak ayrıntı vermekten kaçınmıştı. VW'nin yatırımda Polonya'yı seçmesinde düşük işçilik ücretleri etkili oldu. Polonya'da işçilerin saat ücreti 6.65 euro iken, Almanya'da bu rakam 37 euro. VW, halihazırda Caddy ve Transporter modellerini de Polonya'nın Poznan şehri yakınlarındaki tesiste üretiyor.

Bakan Çağlayan 'Öndeyiz' demişti

Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan'ın "Hem Türkiye'de 1 numara olacaksın hem de yatırım yapmayacaksın. Neden yatırım yapmıyorsunuz. Bizi tedbir almaya mecbur etmesinler" restinden sonra VW, Türkiye'yi yatırım radarına almıştı. Cenevre Otomobil Fuarı'nda VW'nin Yönetim Kurulu Üyesi Christian Klingler, Çağlayan ve VW markalarının Türkiye distribütörü Doğuş Otomotiv'in patronu Ferit Şahenk ile görüşerek, yatırımla ilgili fizibilite çalışması yapacaklarının sözünü verdi. Ve son müjde Bakan Çağlayan'dan gelmişti. Çağlayan, Volkswagen'in üreteceği yeni araç için Türkiye'yi düşündüğünü belirterek, "Polonya ile Türkiye arasında karar vermeye çalışıyorlar. Birileri engel koymaya çalışıyor. Ama tartışmasız öndeyiz" açıklamasını yapmıştı. 

İlk kez ithal marka lider olacak

Volkswagen ilk 11 ayda 99 bin 958 adet binek otomobil ve hafif ticari araç satışıyla pazarda lider durumda. En yakın rakibi Renault'ya yaklaşık 8 bin araç fark atan VW, 2013'ü büyük ihtimalle lider bitirecek. VW toplam pazarda liderliği elde ederse, ilk kez ithal bir marka Türkiye’de birincilik kürsüsüne çıkacak.

Doğuş Oto CEO'su: Liderlik farklı, yatırım kararı farklı

Doğuş Otomotiv CEO'su Ali Bilaloğlu, Audi A3 Sedan'ın test sürüşünde VW'nin yatırım kararına kendilerinin müdahil olmadığını açıklamıştı. Bilaloğlu, kendisine yönelttiğimiz "2013’te pazar lideri olduğunuz zaman VW’ye yatırım hükümet için daha fazla baskı olur mu?" sorusuna “Liderlik farklı yatırım kararı farklı. Yatırım görüşmeleri bizim dışımızda gelişiyor. Şu an ne durumda bilmiyorum. Ancak Volkswagen’in yatırım kararı bizimle ilgili bir konu değil, kendileri karar verecek. Biz müdahil değiliz…” yanıtını vermişti. 

Dünyada 106 fabrikası var

VW, Audi, Seat, Skoda, Bentley, Porsche, Bugatti, Lamborghini, MAN, Scania gibi markaları çatısı altında bulunduran Volkswagen Grubu'nun dünya genelinde 106 fabrikası bulunuyor. Şirketin toplam 570 bin çalışanı var. Grup günde 37 bin 700 araç üretiyor. 153 ülkede faaliyet gösteren VW Grubu, 2012'de 9 milyon 276 bin araç satışıyla Toyota ve General Motors'un arkasında üçüncü oldu. Alman dev bu performansıyla cirosunu 193 milyar euroya ulaştırdı. VW Grubu, 2018'de 10 milyon adetlik satışa ulaşarak, dünya liderliğini hedefliyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz