1.6-dizel-otomatik Karoq için 2018 beklenecek

Skoda, küçük ama marifetli modeli Yeti’yi tamamen yeniledi. Adı dahi değişen küçük crossoverın Türkiye’ye geliş tarihi de belli oldu.

Yeni Skoda Karoq, 2018 yılının ilk çeyreğinden itibaren Türkiye pazarında satımaya başlanacak.

Güçleri 115 ile 190 PS arasında değişen ve dördü yeni toplamda 5 motor seçeneğiyle yollara çıkacak olan Karoq, VarioFlex sistemli arka koltuklar, bagaj kapağının eller serbest şekilde açılabilmesine olanak sağlayan “sanal pedal” gibi sistemlere sahip olacak.

Türkiye için 1.6 dizel-otomatikle gelecek

Skoda’nın, otomotiv pazarının en hareketli, en dinamik markalarından biri olduğunu belirten Yüce Auto Skoda Genel Müdürü Tolga Senyücel “Hem Avrupa hem de Türkiye’de SUV tipi araçlara ilgi ve talep durmaksızın artıyor. 2006’da yüzde 5.5 olan SUV’ların payı, 2016 yüzde 15’i aşmış durumda. C-SUV’ların payı ise yüzde 53 civarında. Tamamen yeni bir araç olan Karoq, isimlendirme açısından da ilk SUV modelimize uyum sağlıyor ve SUV yelpazemizin bir üyesi olduğunu kanıtlıyor” dedi.

Türkiye’de 2018 başında satışa çıkacak

Senyücel, “Bu yılın son çeyreğinde kademeli olarak dünyada satışa sunulacak Karoq’u, 2018 yılının ilk çeyreğinde Türkiye pazarına getirme planları yapıyoruz. SUV sınıfındaki bu çeşitliliğimiz, markamızın pazardaki yükselen grafiğine çok büyük katkılar yapacağına inanıyoruz. Yeni motor gamında farklı tüketici beklentilerini karşılayacak alternatifler sunacak Yeni Skoda Karoq, özellikle Türkiye pazarında yoğun ilgi görecek 1.6 TDI 115 PS dizel motor ve 7 ileri DSG seçeneği ile ilgi çekecek” şeklinde konuştu.

Yeni Karoq’un belli olan özellikleri

Karoq’ta, donanım paketi seçeneklerine göre standart 16 veya 17 inç’lik üç farklı tasarımlı jant kullanılırken, isteğe bağlı 17, 18 ve 19 inçlik alaşım jantlar da bulunacak.

Araç 4.382 mm uzunluğa, 1.841 mm genişliğe ve 1.605 mmyüksekliğe sahip. Böylelikle iç mekanda arka koltuktakilere 69 mm’lik bir diz mesafesi sunuluyor. 2.638 mm’lik uzun dingil mesafesi (dört tekerlekten çekişli versiyonda 2.630 mm) Karoq’a yolda konforlu bir sürüş sağlarken, iç mekanın da cömertçe şekillendirilmesine olanak tanımış.

521 litrelik bagaj kapasitesi, arka koltukların yatırılmasıyla 1.630 litreye yükseliyor. Üç bağımsız arka koltuktan oluşan “VarioFlex” sistemi, tüm koltukların tamamen çıkarılmasına olanak tanıyor. Böylelikle Karoq, 1.810 litre bagaj hacmine sahip bir araca dönüşüyor.

Yeni Skoda Karoq motorları

Skoda Karoq’ta ikisi benzinli ve üçü de dizel olmak üzere toplam 5  farklı motor seçeneği bulunacak. Benzinlilerin her iki ve dizellerin de iki tanesi tamamen yeni.

Benzinli motorlar 1.0 lt (115 PS) ve 1.5 lt (150 PS) seçeneklerinden oluşurken, yeni 1.6 lt (115 PS) ve 2.0 lt (150 PS) dizeller de dikkat çekiyor. Son dizel motor seçeneği ise 2.0 lt (190 PS). En güçlü dizel motor dışında kalan tüm motorlar, 6 ileri manuel ya da 7 ileri DSG otomatik vites kutusu seçenekleriyle sunuluyor.  190 PS’lik dizel motorsa standart olarak dört tekerlekten çekiş sistemi ve 7 ileri DSG otomatik şanzıman ile satılacak.

Ayrıca 1.5 lt TSI benzinli motor, silindir kapama teknolojisine sahip ve ayrıca 4×4 çekiş sistemi ve DSG otomatik şanzıman seçeneğine sahip olacak. Yine tüm motorlar, yakıt tüketiminin düşürülmesi amacıyla start-stop ve fren enerjisi geri kazamın teknolojileriyle donatılmış.

En zorlu koşullara göre geliştirilmiş ve sınıfında örnek oluşturacak bir şasiye sahip Karoq’un 1.5 lt ve 2.0 lt motorlu versiyonlarında, isteğe bağlı olarak Ambition donanım seçeneğinden itibaren “Sürüş Modu Seçimi ve Dinamik Şasi Kontrol” sistemi de sunuluyor. Bu sayede yol koşullarına gore sürücü “Normal”, “Sport”, “Eco”, “Individual” (Kişisel) ve “Snow” (Kar-4×4 versiyonda) modlarından birini seçerek, aracın performansını ve tepkilerini değiştirebiliyor.

 

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz