1.6 araçların ÖTV’si yüzde 60’a çıktı

Üzerinde konuşulan ve geçen hafta Bakanlar Srulu yetkilendirilen “Otomobilde ÖTV Düzenlemesi” Resmi Gazete’de yayınlandı. Vergi düzenlemesi yine bir gecede geldi ve 1.6 lt’nin ÖTV’si yüzde 60’a çıktı. Yeni ÖTV oranlarının uygulamasında “ucuz modellere” istisna sağlandı.

Yeni düzenlemeye göre otomobil alacaklar için ÖTV oranları matraha göre belirlenmeye başlandı. 

Binek otomobilde özel tüketim vergisi (ÖTV) oranlarında motor silindir hacminin yanı sıra fiyat kriteri de devreye alındı. 

 Buna göre, motor silindir hacmi 1600 CC’yi geçmeyip, değeri 40 bin lirayı aşmayanlar için yüzde 45, 40 bin-70 bin lira arasındakilere ise yüzde 50 ÖTV uygulanacak. Motor silindir hacmi 1600- 2000 CC olan, değeri ise 100 bin lirayı aşmayan araçların ÖTV’si yüzde 100 olarak belirlendi.

Düzenleme, esas olarak “Maktu Vergi Sistemi”ne dönüşü ifade etmesi açısından dikkat çekiyor.

Yeni sistemde 1600 cc hacimden küçük motorlu araçların ÖTV hariç bedeli 40 bin TL’yi aşmayanlar için yüzde 45’lik oran aynı tutuldu. Bu oranın özellikle donanımsız, düşük donanımlı, A ve kısmen B segmenti otomobiller için avantaj yaratacağı görülüyor.

Hyundai i10 gibi yerli otomobillerin yanı sıra Dacia Sandero gibi ithal otomobiller de bu segmentte yer alıyor. Ayrıca Renault Clio, Hyundai i20, Opel Corsa, Citroen C3, Peugeot 208, Seat Ibiza gibi küçük segment otomobillerin en düşük donanımlı olanları da vergi artışından etkilenmedi.

ÖTV artışında ikinci dilime ise ÖTV matrahı 40-70 bin TL arasında olan otomobiller alındı. Yüzde 5’lik ÖTV oranı artışının getirildiği bu otomobiller B segmenti için “kötünün iyisi” kabul edilebilir.

Kendi kendine giden E Serisi'ne 1.6 lt motor gelir mi?
Kendi kendine giden E Serisi’ne 1.6 lt motor gelir mi?

AUDI, BMW, MERCEDES 1.6 VERGİSİ

Düzenleme ile esas olarak motor hacmi 1600 cm3’e kadar olan bütün otomobillerin ÖTV’si yüzde 60’a yükseltildi. Daha sonra ÖTV matrahına konu tutarlara göre istisnalar belirlenerek, bir nevi yerli otomobillere destek sağlandı.

Bu karar yerli sanayi durdurulmadan, Hazine’ye gelir artışı yönünde bir adım atılması olarak değerlendiriliyor.

Düzenleme ile 1.6 litrenin altında motorlarla satılan BMW 3 ve 5 Serileri, Mercedes C ve E Serileri gibi modellerin fiyatında yüzde 15 oranında ÖTV artışına konu olacak. 

Yine bir gecede geldi, 1.6 araçların ÖTV’si yüzde 60’a çıktı

Yeni düzenleme ile geliri lüks araç almaya yetmeyenlerin önü kesilirken, bu araçları zaten alabilecek kesim için çok da vazgeçirici bir adım atılmadı.

İŞTE RESMİ GAZETE’DEN ÖTV ARTIŞI

 

2017-otv-oranlar-02
ÖTV Oranları dün gece itibariyle yeniden düzenlendi.

 

En düşük ÖTV önce yüzde 60 oldu, sonra bazı otomobillerde 45'e indi.
En düşük ÖTV önce yüzde 60 oldu, sonra bazı otomobillerde 45’e indi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz