Yüzde 30 yerlilik oranının üzerine çıkmak için Sanayi Bakanlığı’ndan destek istedi

0

 

Türkiye’de 20 binlere gelen pick up segmentinin tek yerlisi Isuzu D-Max yenilendi. Artık 1.9 lt hacimli yeni dizel motorla satılacak olan yeni D-Max ocak ayından itibaren Türkiye’de Anadolu Isuzu Şekerpınar tesislerinde de üretilmeye başlanacak.

1.9 lt hacimli motoru ile MTV avantajlı hale gelen yeni D-Max, yeni donanımları, yeni görünümü, standart donanıma dahil edilen özel Türkiye paketiyle de iddiasını artırıyor.

Yeni D-Max’in kokpiti

Yıllık 3 bin adetlik satış hedefine sahip olan yeni D-Max’ın yerlilik oranı yüzde 30’larda.

D-MAx lansmanı için Trabzon’da bir toplantı düzenleyen Anadolu Isuzu Genel Müdürü Tuğrul Arıkan, “Yerlilik oranını artırmak için Sanayi Bakanlığı yönetimi ile görüştük.

Araştırma-geliştirme teşviklerinin ticari araç bazında ele alınmasının önemini anlattık. Ticari araçlar binekler gibi çok satan ürünler değil. Ölçeği az. Bu nedenle teşvik verilecek rakamların aşağı çekilmesi gerekiyor dedik.

Sanayi Bakanlığı’nı ikna ettik ama iş Maliye Bakanlığı’nda takıldı. Şimdi oraya yönelik görüşmeler geliştirmeyi düşünüyoruz.”

Yeni D-Max Trabzon’da yapılan bir toplahnı ile tanıtıldı.

Aracın yerli olması tercih nedeni mi

D-Max’in Türkiye’de üretilmeye başlanmasından sonra satışlarının artıp artmadığını, tüketicilerin Türkiye’de üretildiği için D-Max tercih edip etmediğini sorduk.

Arıkan, “Algı ve satış sonrası yaygınlığı açısından bir tercih nedeni oluyor. Ama 10 kriter varsa, tüketiciler için yerli üretim olması satın alma nedenleri sıralaması yapılırsa, 10 içinde 8 veya 9’uncu olur.”

Anadolu Grubu görev bölüşümü yaptı mı?

Anadolu Grubu’nun Yerli Otomobil 5’lisi içinde yer aldığı Anadolu Isuzu’nun bu yapılanmada nasıl bir görev üstlenebileceği sorduğumuz Arıkan, “Grubumuz otomotivde üretimden AR-GE’ye, satış ve pazarlamadan kiralamaya otomotivin her yönünde önemli deneyimlere ve birikimlere sahip şirketleri çatısı altında bulunduruyor.

Konsorsiyumdaki ana şirketlerin yapılanması sonrasında ortaya çıkacak her türlü görevlendirmeye hazırız. Şimdilik doğrudan bir görevlendirmemiz olmadı.”

Yeni D-Max, yeni dizel motorla yola çıktı

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here