Yılın son yatırım müjdesi Hyundai’den

0

 

KÜÇÜK SEDAN DA ÜRETECEK

Yılın son yatırım müjdesi Hyundai’den

 

1.1 milyar liralık yatırımla Türkiye’yi küçük otomobil üssü yapmaya hazırlanan Hyundai, 2012’yi yeni yatırım müjdesiyle kapatıyor. Şirketten otomotivde yılın son yatırım bombası geldi. Hyundai Assan Genel Müdürü Ümit Karaarslan, İzmit’te i20 ve yeni i10’un yanı sıra yeni bir sedan model üreteceklerini açıkladı. Karaarslan, “2013’te yeni küçük modelin üretiminin ardından sedan üretimi için düğmeye basacağız. En az 50 bin adetlik sedan üretimi düşünüyoruz” dedi. Karaarslan, Hyundai’nin Türkiye’de büyümek için düğmeye bastığını, frene basmadan bu büyümenin devam edeceğini belirtti. Bu yıl başında duyurdukları 1.1 milyar liralık yatırımın yüzde 30’unun tamamlandığını kaydeden Karaarslan, şunları anlattı: 

 

"2013 yılı sonunda küçük segmentteki yeni modelimizi İzmit’te üretmeye başlayacağız. Bu araç yeni i10 olacak ama ismi henüz net değil. Ama mevcut i10’dan daha büyük olacak. Yani A sınıfında değil A+ olacak. A ve B segmenti arasında yer alacak. Çok başarılı ve yenilikçi bir model olarak karşınıza çıkacak. Aracın 2013’ün ikinci çeyreğinde prototipleri ortaya çıkacak. Dünya tanıtımı Frankfurt Fuarı’ndan önce olacak. Belki Moskova Fuarı’nda bile tanıtılabilir.”

Yeni ürünün 2013 sonunda piyasaya sunulacağını kaydeden Karaarslan, bu modelle kapasitenin 200 bin adedi geçeceğini ama yeterli olmadığını söyledi. Ümit Karaarslan, yılın son müjdesini şöyle açıkladı: “Fabrikaya kurulacak küçük sınıf platformunda çok rahatlıkla sedan bir model de üretebiliriz. Bu konuda çalışıyoruz. Yeni aracın devreye girmesinden sonra bu model için çalışmalar başlayacak. Sonuçta hazır platform olduğu için çok büyük yatırım yapmadan küçük sınıfta sedan modeli üretebiliriz. Kafamızda en az 50 bin adetlik sedan üretimi var. Bunu rahatlıkla yapabiliriz.”

 

 

Motor da üretecek

Hyundai Assan, yeni modellerin yanı sıra Türkiye’de motor üretimi ve Ar-Ge merkezi kurmayı hedefliyor. Böylece Hyundai Türkiye’de teşviklerin de etkisiyle Ford ve Fiat’tan sonra Ar-Ge tesisi kuracak 3’üncü

uluslar arası marka olacak. Bu merkezle birlikte Avrupa’ya yönelik modellerinin gelişiminde İzmit’ten de yararlanılmış olunacak. Ümit Karaarslan, Hyundai’nin Türkiye’ye olumlu baktığını kaydederek, motor üretimi ve Ar-Ge üssünün Türkiye’ye gelmesi için araştırmalara start verdiklerini söyledi. Karaarslan, “Hyundai, Türkiye’de büyümek için düğmeye bastı. Fabrikaya yapılan yatırımın dışında 4 büyük Koreli yan sanayi tedarikçisi Türkiye’ye yatırıma geliyor” dedi.

 

En büyük teşviği sadece biz alırız

Hyundai Assan Genel Müdürü Ümit Karaarslan, hükümetin açıkladığı teşvik paketinde en büyük desteğin verildiği ‘Stratejik Yatırımlar’ teşviğini otomotiv sektöründe sadece kendilerinin alabileceğini belirtti. Karaarslan, “Biz stratejik yatırırım için tüm çalışmalarımızı yapıyoruz. Üreteceğimiz modellerin yerlilik oranını en üst seviyeye getiriyoruz. Motor için de çalışmalar sürüyor” diye konuştu. 

 

 

Oto kredi faizleriOcak’ta düşecek 

Karaarslan, 2012’de otomotiv pazarının 2011’e göre yaklaşık yüzde 10’luk daralma ile 800 bin adet seviyesinde gerçekleşeceğini belirtti ve ekledi: “2013’te satışlar de benzer olacak.” Karaarslan, “Ancak kredi faizlerinde yşanan düşüşün Ocak’ta artacağını öngörüyoruz. 2013’te düşük kredi faiziyle araç almak daha kolay olacak” dedi.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here