Yerli otomobilinizi hem kentliler hem de Anadolu sevmeli, kullanmalı

0

Kia’nın ünlü  tasarımcısı Schreyer :

”Türkiye SUV üretmeli”

Alman otomotiv endüstrisine 27 yıl süreyle hizmet eden Audi, Volksvagen ve Kia gibi markalarının çizgilerini oluşturan Peter Schreyer Türkiye’nin “ucuz” değil ”cazip” bir modelle kendi markasını yaratması gerektiğini söyledi. Yaklaşık 5 yıl önce sürpriz bir kararla Kia'ya geçip Audi TT, VW New Beetle gibi modellerin ardından Kia Soul, Sportage, C’eed gibi yine başarılı  tasarımlara imza atan dünyaca ünlü tasarımcı Schereyer  Cenevre  Oto  fuarında yerli marka konusunda görüşlerini Türk gazetecilerle paylaştı.

Marka yaratmak zor

Yeni bir marka yaratmanın “zor bir hedef.” olduğunu kaydeden Schreyer  “Artık  günümüzde otomobil endüstrisi tamamen markalara bağımlı hale geldi, ya da müşteriler araçları marka bilinciyle talep etmeye başladılar. Burada mutlaka Türk Hükümeti'nin de vizyonunun ne olduğunu bilmek gerekiyor” dedi. Vizyonun sadece  bir dünya markasını davet edip onun araçlarını Türkiye pazarında üretip satmak olmaması gerektiğini kaydeden  Schereyer ,”Bu zaten yapılıyor. Ama eğer gerçekten bir markayı sıfırdan yaratmak ve dünyada söz sahibi olmak isteniyorsa bu o kadar da kolay ve kısa sürede başarılabilir değil. Ama yine de böyle büyük hedefleri olanların bir başlangıç noktasına ihtiyaçları var”diye konuştu.

Hem şehirde hem Anadolu'da

Türkiye’nin küçük, kompakt ve orta sınıf otomobilerin ilgi gördüğü bir ülke olduğunu kaydeden Schreyer “Bu durumda B ya da C sınıfında, yani Kia Sportage sınıfı ve hatta onun bir alt sınıfında bir SUV'nin Türkiye'de üretilmesi şansı var” dedi. Schreyer “Türkiye çok çok büyük bir ülke, yapılacak otomobilin sadece İstanbul gibi büyük şehirlerde değil, üretilecek çeşitli versiyonlarının Anadolu yollarında da rahatlıkla kullanılması gerektiğini düşünüyorum.” diyerek yaratılacak olan modelin versiyonlarının da düşünülmesi gerektiğine dikkat çekti..

Ucuz değil cazip olmalı

'Bu tip aracın mutlaka çok hesaplı olması gerekir demek doğru olmaz' diyen Schreyer, ancak rekabetçi,  mutlaka ve daha önemlisi talep yaratacak bir araç olması gerektiğinin altını çizdi. Rekabetçi  bir fiyata satılabilecek küçük sınıfta bir SUV'un çok olumlu  imajı  olabileceğine ve kullanıcılara  değer katacağını belirten Schreyer  bu otomobilin mutlaka bir 'ucuz otomobil' olması gerekmediğini söyledi.

Schreyer, Türkiye'de yaratılacak  konseptin  dünyanın her yerinde satılabilir araç olması gerektiğini söyledi.

———–

Tourneo ile ihracat 90 ülkeye çıkacak

Ford Otosan’ın yeni  Genel Müdürü Haydar Yenigün, Kocaeli fabrikasında bu yılın üçüncü çeyreği itibarıyla seri üretimine başlanacak Tourneo Custom Conceptle  ihracat pazarlarının Avustralya, Yeni Zelanda gibi ülkelerle 60’dan 90 ülkeye çıkacağın söyledi. Ford'un bu modelle yeni bir sınıfa girdiğini anlatan Yenigün , "Aracın üzerinde 2.5 yıldır çalışıyoruz.  İç mekanı tamamen binek otomobil konforunda. Rakiplerimizin üzerinde performans göstereceğimize inanıyorum" diye konuştu. Aracın kısa ve uzun şasisi olacağını,  2012'nin üçüncü çeyreğinde piyasaya sunacaklarını anlatan Yenigün bu yıl 24 bin Tourneo Custom üretmeyi hedeflediklerini söyledi.  Yenigün, yeni mini hafif ticari aracın üretileceği fabrikanın temelinin 26 Mart'ta açılacağını belirtti. Yenigün, üretecekleri yeni aracın da Ford için yeni bir sınıf daha olacağını belirterek tesisin 110 bin kapasiteli olacağını dile getirdi.

——————-

Elektrikliye çok yol var

Toyota Pazarlama CEO’su  Ali Haydar Bozkurt  Türkiye'de ve dünyada elektrikli otomobilin kat edeceği mesafeye en az 15-20 yıl daha olduğunu söyledi. Yakın gelecekte 10 binlerce elektrik araç satılmayacağını savunan Bozkurt,” Ortada, kullanımda olmayan bir ürüne,Türkiyede  bu tür teşvik verilmesi, onlara verildi, hibrite verilmedi dedirtmiyor bana. Çünkü bana göre kimseye verilmedi. Olmayan bir ürünü verdiğiniz zaman kimseye vermemiş oluyorsunuz” dedi.Bozkurt, bütün dünyada Toyota'nın yılda 1 milyon adet hibrit otomobil sattığını dile getirerek, bugün Türkiye'de hibrit araçlara yönelik bir teşvik olsa yılda satılacak hibrit otomobil adetinin 1.000 tane olacağını kaydetti.

————

Peugeot 550 bin 208 satacak

Peugeot, 18 Mart’ta sona erecek 82. Cenevre Oto fuarında tanıttığı yeni 208 modelinden tüm dünyada yılda 550 bin adet satacak. 208, 508 HYbrid4, 4008, Yeni Partner ve Expert olmak üzere 5 yeni modelin dünya prömiyerini yapan marka “yeniden doğuş” olarak nitelediği 208’in boyunu 3,96 metreye çıkarırken ağırlığını da 207’ye göre 110 kg azalttı. 208, ilkbaharda Batı Avrupa’da pazara sunulacak.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here